Boss Piťo objednal vraždu súpera bossa Jána Takáča. Tvrdí polícia

Vyšetrovateľ obvinil Juraja Ondrejčáka alias Piťa, Mateja Šalagu prezývaného Gaťa a Mareka Orlíka zo skupiny piťovcov z vraždy šéfa konkurenčnej partie Jána Takáča.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Informáciu pre môj blog potvrdil zdroj blízky polícii. K obvineniu došlo koncom tohto pracovného týždňa. Juraj Ondrejčák mal podľa vyšetrovateľa vraždu Jána Takáča objednať. Mal poveriť zisťovaním informácií o jeho osobe troch mužov a následne mal medzi nich rozdeliť úlohy.

Vyšetrovateľ tvrdí, že Matej Šalaga bol šofér, Marek Orlík vodič sprievodného vozidla,ktoré by v prípade potreby bolo použité na odlákanie polície. Vyšetrovateľ ďalej uvádza, že samotným strelcom bol muž, ktorý však obvinený nie je. Čelí však obvineniu v inom prípade vraždy.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ide o Ľuboša Zelmana, ktorému teraz polícia pripisuje streľbu v Irish Pube, pri ktorej ešte v roku 1999 zomrel podnikateľ aj jeden náhodný hosť. V tomto prípade vyšetrujú aj manipulácie, ktoré mali pred rokmi smerovať k obvineniu nesprávneho. Išlo o Mikuláša Polónyho, ktorý pred časom spáchal samovraždu.

Polícia tvrdí, že strelec ušiel na Škode Octavii, ktorú neskôr našli obhorenú v bratislavskej Rači. Auto malo namontované evidenčné čísla z iného auta.

Ján Takáč

Takáč podnikal, mal firmy so sprostredkovateľskou činnosťou, poskytovaním pôžičiek a ochraňujúcich majetok a osoby. Cez takéto podnikanie maskoval nelegálne aktivity. Polícia ho považovala za šéfa mafiánskej skupiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Zastrelil ho od chrbta desiatimi ranami, keď si 30.júla 2003 sadal do luxusného terénneho mercedesu na parkovisku pred panelákom na bratislavských Kramároch.

Nebol to prvý útok na Takáča, ktorý sa zaoberal predovšetkým poskytovaním ochrankárskych služieb. Tri roky pred zavraždením strieľal na neho v jednom z bratislavských barov muž, ktorého chytili a napokon skončil za mrežami. Takáč vtedy unikol, zasiahli však jeho ochrankára.

Takáčovci

Skupina je aktívna od konca 90. rokov minulého storočia. Začali pôsobiť v bratislavskom Ružinove. Poskytovali „ochranu“ stovkám podnikov. Meno nesú práve po Jánovi Takáčovi. Delia sa na viacero skupiniek. Vodcovia jednotlivých partií sa nepoznajú. Takúto schému im podľa vzoru talianskej mafie poradil vysoký funkcionár z bezpečnostných zložiek.

Skryť Vypnúť reklamu

Konkurenciou pre takáčovcov boli najmä sýkorovci, ale aj piťovci.

Nástupcom Takáča sa stal Jozef Surovčík. V septembri 2003 ho zavraždili. Vražda nie je objasnená. Prvým dôstojníkom bol Róbert Pál, toho o dva mesiace neskôr zabili sýkorovci. Partii podľa polície šéfuje Ľubomír Kudlička.

Národná kriminálna agentúra koncom januára vykonala v Bratislavskom, Trnavskom a Žilinskom kraji rozsiahlu akciu zameranú na takáčovcov. Vykonali viac ako 40 domových prehliadok a prehliadok iných priestorov. Obvinili 21 ľudí, medzi nimi aj bývalého policajného funkcionára. Ide o trestné činy založenia zločineckej skupiny, u niektorých aj z hrubého nátlaku a podvodu. Šesť obvinených mužov je na úteku. Je na nich vydaný zatykač.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako fungovali takáčovci?

Boss Juraj Ondrejčák alias Piťo si v ilavskej väznici odpykáva 16-ročný trest. V novembri 2014 padol na Najvyššom súde verdikt. Odsúdili ho za to, že založil zločineckú skupinu od presne nezisteného obdobia, najneskôr však v roku 2005 a trvalo to do novembra 2011, kedy ho zadržali. Do jeho domu v bratislavskom Lamači vtedy policajti prileteli na vrtuľníku.

Piťo tiež poveril kumpánov, aby nechali vybuchnúť dom a zapáliť autá mužovi zo skupiny sýkorovcov a podpálili autá ľuďom spolupracujúcim s týmto sýkorovcom.

Polícia akciou Gondola udrela proti bratislavskému gangu piťovcov opäť vlani v júni. Niektoré z týchto obvinení však zrušil generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Spomínaný Matej Šalaga si odpykáva trest za iné činy, spomínaného Mareka Orlíka vzali do väzby vlani na jeseň, kvôli iným skutkom.

Štát verzus piťovci

Stanovisko polície a prokuratúry k najnovšiemu obvineniu zisťujem, článok budem aktualizovať.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  320
  •  | 
  • Páči sa:  160x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu