Kajúcnik Paksi sa opäť postaví pred súd. Za čo je vlastne už odsúdený?

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský ho nazval zmrdom, žiadal s ním konfrontáciu, no tej sa nedožil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

BANSKÁ BYSTRICA – Kajúcnik Norbert Paksi, ktorý robil obžalovanému Jozefovi Rehákovi zástupcu na Úrade zvláštnych policajných činností bude v pondelok vypovedať na súde ako svedok. Bývalý príslušník spravodajskej služby a podnikateľ František Böhm mal Reháka podplácať prostredníctvom Paksiho. Za úplatky mal dostávať informácie z policajného prostredia. Böhma však už nevypočujú, zastrelil sa. Ďalší obvinený za tieto skutky, bývalý viceprezident Finančnej správy SR Daniel Čech sa priznal a súd schválil dohodu o vine a trestne, ktorú uzavrel s prokurátorom. Dokazovanie o vine sa na súde tak nevykonávalo. V prípade expolicajného prezidenta Milana Lučasnkého trestné stíhanie zastavili. Vo väzbe umrel. Pojednávanie s Rehákom je tak jediné, v ktorom sa v tejto údajne korupčnej kauze vykonáva pred súdom dokazovanie o vine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici prebieha pojednávanie s bývalým policajným funkcionárom Jozefom Rehákom prezývaným Dodo. Obžalovaný je za to, že vynášal informácie zločineckej skupine sýkorovcov. A okrem toho aj za to, že bral úplatky od bývalého príslušníka spravodajskej služby a podnikateľa Františka Böhma, ktorý mal blízko k zločineckej skupine takáčovcov. Sprostredkovateľom mal byť Norbert Paksi, ktorý pracoval ako Rehákov zástupca.

Paksi bude v pondelok vypovedať na súde pred samosudcom Jánom Giertlim ako svedok. Je to jediné konanie, v ktorom sa vykonáva dokazovanie o vine na súde  za skutky, v ktorých figuroval dnes už nebohý bývalý policajný prezident Milan Lučasnký. Kto je Paksi? Za čoho vlastne odsúdili ? A čo prináša jeho svedectvo ?

SkryťVypnúť reklamu

 „Robil zástupcu na Úrade zvláštnych policajných činností odjakživa. Pôsobil tam celé roky,“ povedali o ňom jeho bývalý kolegovia z policajného prezídia. Kvôli vysokej a chudej postave ho medzi sebou volali  Anorektik. Viacerým boli podozrivé jeho majetky. ˇUrad zvláštnych policajných činností (UZPČ)má na starosti odpočúvanie a sledovanie.

 „Už niekoľko mesiacov pred obvinením sa zmenil, s nikým nekomunikoval, “opísali. Paksi vraj vedel, čo sa na neho chystá v súvislosti s takáčovcami a hľadal si vopred aj advokáta.

 Paksi sa v minulosti kamarátil s bývalým novinárom a príslušníkom Slovenskej informačnej služby Petrom Tóthom. A bol to práve on, kto Tóthovi pomohol na základe prosby Františka Böhma sprostredkovať kontakt na NAKA, keď sa rozhodol vypovedať proti Marianovi Kočnerovi. Tóth sa dobre poznal aj s Böhom.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa viacerých zdrojov z bezpečnostného prostredia Paksiho v operatívnej rovine podozrievali, že v minulosti vyniesol napríklad informácie v súvislosti odpočúvaním v známej korupčnej kauze starostu Rače Bielika.

Ako sa to začalo

 V septembri 2020 Národná kriminálna agentúra (NAKA) realizovala akciou s názvom Boží mlyn. Obvinili a zadržali bývalého šéfa Kriminálneho úrad Finančnej správy SR Ľudovíta Makóa a súd ho vzal aj do väzby. Spolu s ním obvinili aj Böhma, no ten v čase policajnej akcie nebol na Slovensku a na NAKA sa prihlásil až neskôr.  Paradoxne pomôcť mu mal Peter Tóth. No aj Böhm putoval do väzby.  Uznesenie o vzatí do väzby, v ktorom sú aj bližšie informácie o jeho obvinení, ktoré súviselo so zločineckou skupinou takáčovcov si môžete prečítať tu. Makó aj Böhm začali spolupracovať s políciou.

SkryťVypnúť reklamu

 Následne v októbri 2020 NAKA zadržala a obvinila vtedajšieho špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a spolu s ním aj Paksiho. Ten sa ihneď priznal a začal vypovedať na iné  osoby. Aj na bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, bývalého viceprezidenta finančnej správy Daniela Čecha i ako už bolo spomenuté aj svojho bývalého šéfa Reháka.

 Makó sa dostal na slobodu, v polovici októbra 2020 ho prepustil prokurátor a o mesiac neskôr rovnako rozhodol o Böhmovi. Lučasnkého, Reháka aj Čecha následne obvinili na začiatku decembra 2020 v rámci akcie Judáš. Trojica putovala do väzby. Uznesenia Špecializovaného trestného súdu si môžete prečítať tutu.

Cez Paksiho

 Böhm vypovedal, že si platil mesačný paušál za krytie svojej nelegálnej činnosti a aj informácie o tom, koho polícia odpočúva. Podľa jeho výpovedí  sa o výške úplatku sa pritom policajní funkcionári údajne dohadovali v prevádzke McDonaldu  na Račianskej ulici v Bratislave. V rokoch 2014 a 2015 mal exsiskár platiť 10-tisíc eur mesačne, ktoré si policajní funkcionári mali deliť. Rehák mal dostať spolu 160 – tisíc eur.

Keď sa Lučanský stal v roku 2018 policajným prezidentom, začal sa podľa Böhma aj Paksiho sťažovať: „Mal sa vyjadriť v tom zmysle, že si tu všetci robia kšefty a potom od neho chcú, aby ich ťahal zo sra…k, a on z toho nič nemá.“.

Paušál sa mal zvýšiť na 45-tisíc eur. Bývalý policajný prezident bol podozrivý, že z nich dostával 30-tisíc eur, pričom peniaze si preberal priamo v kancelárii na policajnom prezídiu, prípadne cez sprostredkovateľa. To bolo do konca roka 2019. V tomto období mal Rehák podľa obžaloby celkovo dostať 17-tisíc eur.

Nazval ho zmrdom

"Nikdy som od tých zmrdov nemal dôvod ani motív brať peniaze," povedal na výsluchu pred vyšetrovateľom Lučasnký. Bývalý policajný prezident ďalej uviedol, že podozrenia o braní úplatkov sú len výmysly a na zneužívanie svojho postavenia nebol odkázaný. Opísal, že v roku 2019 došlo k jeho mimosúdnemu usporiadaniu sporu s Plus7 DNÍ, ktoré o ňom zverejnili v článkoch nepravdivé informácie. Lučanský od vydavateľa dostal 150 – tisíc eur.  Všetky peniaze daroval na charitu, k čomu ešte pridal 20 – tisíc zo svojho. "Takže som pri tom, ako som dostal 150 tisíc eur, rozdal 170 tisíc eur, čo je overiteľné z bankových výpisov. Takže som nebol odkázaný na nejaké peniaze od Böhmovcov alebo Paksiovcov, ale bol by som si tieto peniaze nechal na svojom účte," povedal.

„Vyberajú na mňa peniaze a ja len chodím a vysvetľujem polícii,“ uviedol ďalej  Lučanský. Podľa Lučanského úplatky na neho hodila práve kamarátska dvojica Böhm a Paksi. Spoznali sa, keď robili spolu na polícii a ich vzťah pokračoval aj keď Böhm odišiel do Slovenskej informačnej služby.

Paksi sa mal podľa Lučanského stať Böhmovým prostredníkom medzi nimi a dohadovať stretnutia, keď sa Böhm snažil dostať k prezidentovi. Paksiho nazval vo výsluchu tiež “kvázi kamarát” a ako „obyčajného zlodeja“. „Vychádza mi to tak, že na mňa vyberal od Böhma peniaze, ktoré si nechával. Preto na Böhma nikdy nedal číslo a vždy bol ako sprostredkovateľ stretnutí. Asi sa bál, že by sa ma sám Böhm možno spýtal, že či som spokojný s financiami, ktoré mi mal poslať,” vypovedal.

Myslel si , že Böhm aj Paksi si vymysleli plán ako na neho hodiť branie úplatkov a mali to dohodnúť na spoločných stretnutiach v Chorvátsku. Böhm tam má apartmány a Paksi za ním pravidelne chodil. Lučanský sa vyjadril, že Paksi si tam túžil na starobu zadovážiť hotelík.

Lučanský pred vyšetrovateľom aj opísal prípady, v ktorých si myslí, že na neho iní vyberali od podnikateľov peniaze s legendou, že sú pre šéfa polície.

Spomenul tiež, že žiada konfrontácie s Paksim a Böhmom. "Na koniec ešte chcem uviesť, že nikdy som si neuvedomoval, ako je u nás postavený trestný poriadok a trestný zákon, ale je smutné, že ja musím dokazovať svoju nevinu a nie naopak, že by mne bola dokázaná nejaká vina,"  uzavrel a odmietol odpovedať na otázky vyšetrovateľa aj prítomných obhajcov.

Boli operatívci pri výsluchu? V zápisnici nie sú

Zaujímavé je, že podľa vyjadrenia Daniela Lipšica, ktorý bol pri výsluchu Lučanského ešte ako advokát jedného zo spoluobvinených z kauzy Judáš, boli pri tomto úkone prítomní viacerí operatívci. No zo zápisnice o výsluchu, ktorý viedol vyšetrovateľ Ľubomír Daňko (dnes riaditeľ NAKA) nič také nevyplýva. Žiadni operatívci v zápisnici nie sú uvedení.

 Mal výčitky

Bývalý policajný prezident Lučasnký vo väzbe 30. decembra  2020 zomrel. Okolnosti smrti stále vyšetruje Úrad inšpekčnej služby. No a v polovici februára 2021 umrel aj Böhm. Zastrelil sa legálne držanou zbraňou. Mal výčitky svedomia aj problém s alkoholom. Trestné stíhanie voči nemu zastavili. Na pojednávaniach budú čítať jeho výpovede, ktoré urobil na políccii. Z čoho hovlastne sám obvinený si môžete prečítať v uznesení o zastavení trestného stíhania tu.

Vyšetrovateľa NAKA Pavla Ďurku, ktorý Böhmovi zabudol zaistiť zbrane obvinili. Podľa informácií z viacerých zdrojov z prostredia bezpečnostných zložiek, toto nie je jediný prípad, v ktorom Ďurka ponechal zbrane obvinenému z obzvlášť závažného zločinu.

Obžalovaného Reháka spoza mreží v polovici apríla 2021 prepustil senát Najvyššieho súdu SR pre chybu prokurátora.

Kajúcník Čech

No aj z Daniela Čecha sa stal kajúcnik, začal spolupracovať s políciou, v apríli 2021 sa  dostal na slobodu. O pár dní na to, Špecializovaný trestný súd schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom. Bývalého viceprezidenta finančnej správy odsúdili prijímanie úplatku, dostal trojročný podmienečný trest so skúšobnou dobou na štyri roky a musí zaplatiť aj 30.- tisíc eur. Dokazovanie sa na súde tak nevykonávalo.

Z väzby do basy

Paksi stále sedel vo väzbe a za skutky ku ktorým sa priznal mu vlani začiatkom mája súd schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom. Uznal ho za vinného zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívanie právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku. Odsúdil ho na trest odňatia slobody vo výmere päť rokov v ústave na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia s ochranným dohľadom na dva roky. Súčasťou rozsudku je aj prepadnutie Paksiho majetku v prospech štátu.  Ani v tomto prípade sa tak na súde nevykonávalo dokazovanie o vine.

Majetky za milión

Vlani v lete  začal v prípade Paksiho majetku konať konkurzný správca, upozornili na to Hospodárske novinyPodľa registra ide o majetky a peniaze na účte v hodnote viac ako 1,2 milióna eur.

Zverejnený súpis majetku však neznamená, že po speňažení prepadne celý štátu. Niečo totiž patrí do bezpodielové spoluvlastníctvo manželov(BSM). Trest sa vzťahuje iba na odsúdeného. Naznačil to už po rozsudku aj Paksiho  advokát Ivan Kochanský. Vyhlásením konkurzu BSM automaticky zaniká. Aby však mohol správca presne vypočítať, o akú časť majetku Paksi príde, musia sa najskôr manželia vysporiadať.

Rovnako si môžu v rámci konkurzu svoje pohľadávky uplatniť aj tí, ktorým Paksi dlží. A až po ich uspokojení zvyšok speňaženého majetku prepadne štátu.

Súpis

 • auto BMW (34-tisíc eur)

 • motocykel BMW (6,5-tisíc eur)

 • pozemok v Bratislave (v spoluvlastníctve) (37-tisíc eur)

 • pozemok v Bratislave (v spoluvlastníctve) (7-tisíc eur)

 • rodinný dom v Bratislave (380-tisíc eur)

 • byt v Bratislave (250-tisíc eur)

 • byt v Chorvátsku (135-tisíc eur)

 • 80 zlatých investičných mincí (122-tisíc eur)

 • finančné prostriedky na účte (130-tisíc eur)

 • finančné prostriedky na účte (57,8-tisíc eur)

 • finančné prostriedky na účte (13,5-tisíc eur)

 • blokované finančné prostriedky ku dňu zániku BSM (37-tisíc eur)

 • pracovňa: rozkladacia posteľ, matrace, knižnice, stolíky, stolička (450 eur)

 • záhrada: ratanová sedacia súprava, kosačka, gril, záhradný domček (2-tisíc eur)

 • obývačka: sedacia súprava, komoda, jedálenský stôl, zrkadlo, TV, lampy (1,2-tisíc eur)

 • predsieň: nástenný vešiak, skrine na topánky, lampy (250 eur)

 • izba: posteľ, matrac, stôl, šatník, lampa (250 eur)

 • spálňa: manželská posteľ, matrace, nočné stolíky, šatník, komoda, lampa (250 eur)

Ďalší svedkovia

Obžalovaný Rehák, ktorý v bezpečnostných zložkách pôsobil 32 rokov na súde poprel, že by od Böhma poberal údajný paušál, ktorý mal nosiť Paksi a deliť ho medzi Lučasnkého a jeho osobu za informácie o odposluchoch. Böhma ani nepozná, rovnako osobne nepozná ani Čecha, ktoré mu mali tiež posielať paušál.

Daniel Čech, ktorý v skutkoch s Böhmom figuroval a už je ako som spomenula vyššie, odsúdený, by mal na súde ako svedok vypovedať vo februári. Rovnako  sú predvolaní aj Ľudovít Makó, bývalý námestník Slovenskej informačnej služby Boris Beňa a bývalý šéf finančnej jednotky Bernard Slobodník , ktorý spustil lavínu svedectiev.

Správy z pojednávania môžete sledovať aj na mojej facebookovej stránke tu.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  335
 •  | 
 • Páči sa:  329x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu