Niečo z archívu: Ako dal spoločník pána X podsvetiu zoznam policajtov a prokurátora

Podozrenia na úniky cez Petra Košča označovaného ako pán X boli už pred rokmi

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V súvislosti s pojednávaním s obžalovaným bývalým policajným funkcionárom Jozefom Rehákom alias Dodom, ktoré v súčasnosti prebieha na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici,  som sa rozhodla zverejniť archívny článok. Napísala som ho  ešte v marci 2015 na web Aktuálne.sk.

Text už na webe nenájdete. Keď portál Aktuálne.sk vydavateľstvo, ktoré vlastní Penta, predalo a zlúčil sa s webom Aktuality.sk, ich šéfredaktor nechcel mať na svojom portáli cudzie texty, všetky články tak vymazali. Dajú sa však nájsť prostredníctvom rešeršných služieb.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pôvodný už nefungujúci link na článok:

http://aktualne.atlas.sk/idu-po-krku-sykorkam-mafia-si-ich-zapisala-na-listocek/dnes/kauzy/

Tu je spomínaný archívny článok:

Idú po krku sýkorkám. Mafia si ich zapísala na lístoček

BRATISLAVA - Pri vyšetrovaní vrážd z 90. rokov minulého storočia sa prokurátor aj policajti dostali do ohrozenia. Boss sýkorovskej mafie o nich získaval informácie. Tiež dochádzalo k úniku smerom k podsvetiu.

Róbert Lališ, ktorého volali Kýbel, bol celé roky nedotknuteľný. Celé roky ho vo výpovediach na polícii aj rôznych pojednávaniach na súdoch spomínali ako šéfa skupiny podsvetia - sýkorovci, ktorý vydával príkazy viacerým bývalým kumpánom. Prvýkrát však Kýbla obvinili až v lete 2012. To už bol na úteku.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa svedeckých výpovedí má Kýbel falošné doklady aj preukaz príslušníka SIS Kýblovi parťáci tiež hovoria, že mal dobré kontakty na polícii aj v tajnej službe. Zo svedectiev vyplýva, že vedel aj to, aké razie polícia chystá a čo sa deje vo vyšetrovaní jednotlivých prípadov.

“Polícia musí mať nastavený vlastný systém ako tomuto zabrániť.Je vecou príslušných vedúcich pracovníkov polície, aby bol tento systém striktne dodržiavaný,” povedal generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Myslí si, že ak k úniku informácií dôjde, je potrebné okamžite prijať nekompromisné opatrenia voči tým, ktorí za únik informácií v konkrétnej veci zodpovedajú, vrátane trestného postihu.

“Toto sa však podľa mojich skúseností uplatňuje len sporadicky. Napríklad sa stáva pomaly pravidlom, že na verejnosť prenikajú informácie z vecí, kde boli nasadené ITP (odpočúvacie prostriedky - poz. red.), avšak nie je mi známe, že by za to boli brané na zodpovednosť konkrétne osoby,” skonštatoval Čižnár. Prokuratúra má v súčasnosti podľa Čižnára prijaté viaceré opatrenia smerujúce k zabráneniu úniku akýchkoľvek informácií.

Poddaní sa Kýbla báli a pre jeho krutosť ho volali medzi sebou aj Gestapák. Roky o zverstvách radšej mlčali. Tvrdia totiž, že boli aj prípady, keď Kýbel rozhodol o poprave vlastných.

Drzý obžalovaný

Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici sa začalo pojednávanie v kauze šietich vrážd. Okrem Kýbla čelí obžalobe šesť ďalšch mužov. Medzi nimi aj podnikateľ Marek Trajter. Podľa prokurátora si práve on u sýkoriek v lete 1999 objednal likvidáciu Romana Deáka. Toho v tom istom roku v okóbri zastrelili.

Trajter na súde vystupuje sebavedomo až arogantne. Uviedol, že vedel, že mal odpočúvaný telefón. Keď sa ho prokurátor opýtal, odkiaľ to vie, uškrnul sa: „To vám nepoviem.“

SkryťVypnúť reklamu

Svedkovi, ktorý ho ako prvý označil za objednávateľa vraždy, povedal: ”Keď budete vypovedať, pozerajte sa mi do očí.” Poučoval ho, že si má uvedomiť, ako jemu a jeho synovi zničil život, dostal ho za mreže a že musí hovoriť pravdu a za lži môže byť trestne stíhaný. Jeho invektívy zastavil až predseda senátu a upozornil ho, aby zmiernil tón. “Dalo by sa to považovať aj za vyhrážanie. Svedok sa bude pri výpovedi pozerať na senát,” podotkol.

Pre prokurátora a policajtov nebolo jednoduché získať svedkov, ktorí prehovoria o fungovaní zločineckej skupiny a zverstvách, ktoré títo chlapi napáchali. Pri vyšetrovaní káuz sa sami dostávajú do ohrozenia.

SkryťVypnúť reklamu

Trajter na pojednávaní útočil aj na nich. Prehlásil, že prokurátor a vyšetrovateľ majú podľa neho slabé schopnosti. „Démonizujú moju osobu,“ skonštatoval. Vyjadril názor, že operatívec s vyšetrovateľom nahovorili svedkov „kajúcnikov“, aby proti nemu vypovedali a chceli si tak zabezpečiť kariérny postup. Chcel ísť na polygraf (detektor lži), ale to mu neumožnili.
„Myslíte, že to by som robil, keby som bol vinný? Nie som taký idiot, aby som robil také stupidity. Myslím, že mi všetci veríte, myslím, že aj pán prokurátor,“ skonštatoval na súde Trajter.

Na takéto invektívy je prokurátor zrejme zvyknutý. Napríklad počas pojednávania so seneckou vetvou sýkoriek v decembri 2012 jeden z obžalovaných na jeho adresu uviedol: „Som zhrozený, čo svedok vypovedal, je to účelové. Keď on nevezme dohodu o vine a treste, tak ja zoberiem 25 rokov. Najväčší zločinec je tu prokurátor.“ Vo väznici ho za to disciplinárne potrestali.

Lístoček s menami

Oveľa závažnejšia vec vyšla na povrch počas pojednávania v kauze vrážd na súde v Banskej Bystrici. Obžalovaný Martin Kováč s prezývkou Rybička, ktorý robil Kýblovi šoféra, urobil vyhlásenie a priznal sa k vine - k členstvu v zločineckej skupine a účasti na vražde Deáka.

„Kýbel mi dal lístok s menami policajtov. Mali sme k tým osobám zistiť veci. Bolo tam aj vaše meno, pán prokurátor,“ vyriekol. Na papieriku malo byť päť mien. Išlo o policajtov a meno dozorujúceho prokurátora, ktorí pracujú na sýkorovských kauzách. Spomenul, že Kýbel hovoril, že to má od Trajtera. “Stalo sa tak asi v roku, keď nás zavreli a keď ešte Kýbel nebol na úteku," opísal.

Na Kýbla vydali zatykač v lete 2012 a Rybičku v tom roku na jeseň zadržali. “Neviem prečo by som sa mal zaujímať o vás, pán prokurátor,” popieral Trajter.

“Záujem podsvetia o osobné a pracovné pomery prokurátora a policajtov môže naznačovať, že chceli pripraviť ich diskreditáciu, či ich plánovali vydierať a dosiahnúť tak, aby ustúpili od vyšetrovania. Nevylučujem ani, že by boli schopní na základe zozbieraných údajov pripraviť aj plán na fyzickú likvidáciu,” povedala pre Aktuálne.sk osoba, ktorá mala v minulosti k podsvetiu blízko.

Podľa zistení Aktuálne.sk nitky v prípade "lístoček" môžu viesť k osobám s politickým krytím a aj do vysokých poschodí v polícii v časoch predchádzajúceho vedenia. Policajný prezident Tibor Gašpar na otázky neodpovedal ani po viacerých urgenciách. Čas mal na to osem dní. Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý rieši prípady sýkoriek, sa k záležitosti s lístočkom podľa hovorykne “nemôže vyjadrovať vzhľadom na prebiehajúce pojednávanie.”

Ohrozenie pozná na vlastnej koži

Námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky uviedol, že toto nie je jediný prípad. “Osobné údaje o prokurátoroch generálnej prokuratúry zisťovali opakovane vo veciach týkajúcich sa organizovaného zločinu členovia týchto zločineckých štruktúr,” uviedol Šufliarsky.
Išlo o údaje o prokurátoroch, ktorí boli v týchto veciach činní. “Údaje mali poskytovať príslušníci polície,” dodal Šufliarsky. Záležitosť vyšetrovala polícia.

Medzi prokurátormi, ktorí si zločinci dali lustrovať, bola vtedy aj Eva Mišíková. Mala prívlastok bojovníčky s mafiou a verejnosť ju vďaka častej prezentácii v médiach považovala za ikonu boja s podsvetím. Mafia sa o ňu zaujímala, keď dozorovala vyšetrovanie prípadu kukláčov, ktorí robili ochranku v erotickom salóne v Senci.

Teraz je advokátka a zastupuje Mareka Trajtera. Pripomeňme, že práve on je podľa svedeckých výpovedí podozrivý, že dal Kýblovi informácie o policajtoch a prokurátorovi, ktorí sa podieľajú na vyšetrovaní sýkorovských káuz.

Odsúdený Miroslav Jacko z kauzy policajného gangu za mrežami zase utrúsil na adresu Mišíkovej ešte ako prokurátorky vyhrážky. “Zomrie! Pôjde dole!“ opakoval s nenávisťou Jacko, ktorý si odpykáva trest za lúpeže, porušovania domovej slobody a poškodzovania cudzej veci. Polícia prípad riešila ako útok na verejného činiteľa.

„Ide o to, do akej miery si títo ľudia uvedomujú, že fyzický útok, či nebodaj ešte niečo horšie, voči vyšetrovateľom, prokurátorom by nič nevyriešil. Na naše miesta by okamžite nastúpili kolegovia a som presvedčená, že reakciou by bolo prijatie radikálnych opatrení. To si určite nikto neželá,“vyjadrila sa ešte ako prokurátorka pre týždenník Plus 7 dní.

V inom rozhovore pre tento časopis zase uviedla: “Nenávisť a hnev obvinených považujem za prirodzenú súčasť povolania prokurátora. Prokurátor je pre zločinca niekto, kto mu škodí, robí zle. S istou mierou invektív, s častým osočovaním aj s faktom, že mám viac nepriateľov ako priateľov, som musela počítať.”

V auguste 2010 pre agentúru SITA vyjadrila, že je pre ňu neprijateľnejší ktorýkoľvek príslušník polície, ak poskytuje informácie osobám, ktoré môžu byť podozrivé, alebo sú členmi nejakých zoskupení, ako ktokoľvek iný v trestnom konaní. V rozhovore skonštatovala, že odhaľovať organizovaný zločin možno len s policajtmi, ktorí dodržiavajú policajnú etiku, morálku, sú absolútne bezúhonní a profesionálne si plnia povinnosti. “Veľmi ma sklame, ak dôjde k takému úniku informácií, že páchatelia sú už pripravení na to, že pre nich prídeme,” dodala s tým, že “tieto veci niekedy neboli dotiahnuté do konca, aby sa zistilo, odkiaľ informácie unikli. Mišíková teraz už ako advokátka na otázky Aktuálne.sk k téme neodpovedala.

S ochrankou v pätách

Formálne prokurátorov chráni zákon. „Bez súhlasu prokurátora nemožno zverejňovať jeho tvár a bydlisko, to sa vzťahuje aj na blízke osoby prokurátora, ak je to potrebné na účinnú ochranu prokurátora a jemu blízkych osôb a blízke osoby s tým súhlasia. Prokurátor má právo aj na primerané utajenie údajov o svojej osobe a jemu blízkych osobách,“ píše sa v právnom predpise.

V prípade bezpečnostného rizika môže minister vnútra prokurátorovi prideliť aj osobnú ochranu na základe žiadosti generálneho prokurátora. Policajti takéto výsady nemajú.

KONIEC ARCHÍVNEHO TEXTU

Na záver:

Marek Trajter podnikal s Petrom Koščom alias pánom X. Oficiálne sa ich spoločné aktivity skončili krátko po obvinení Trajtera z objednávky vraždy Romana Deáka. Súd trestné stíhanie voči nemu zastavil. Dôvodom bolo, že vo vzťahu k nemu je čin premlčaný.

Meno Košča sa v súvislosti so sýkorovcami spomína na verejnom pojednávaní s úvode spomínaným Rehákom.

No a na Košča je v súčasnosti podaná obžaloba za to, že podplatil bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika za to, aby sa Rehákov prípad v minulosti nevyšetroval. Rehák mal podľa obžaloby vynášať informácie sýkorovcom. Nuž a Košč je na úteku a je na neho vydaný európsky aj medzinárodný zatykač.

Toto je posledný môj archívny text k tejto téme, ktorý nateraz zverejňujem.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  335
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu