Niečo z archívu: Ako žil na úteku mafián, kvôli ktorému mal prokurátor Kysel roky ochranku

EXKLUZÍVNE: Mafián a dôchodkyňa. Záhadné pozadie skrýše bossa sýkoriek

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V súvislosti s pojednávaním s obžalovaným bývalým policajným funkcionárom Jozefom Rehákom alias Dodom , ktoré v súčasnosti prebieha na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici,  som sa rozhodla zverejniť archívny článok. Napísala som ho  ešte v októbri 2015 na web Aktuálne.sk.

Text už na webe nenájdete. Keď portál Aktuálne.sk vydavateľstvo, ktoré vlastní Penta, predalo a zlúčil sa s webom Aktuality.sk, ich šéfredaktor nechcel mať na svojom portáli cudzie texty, všetky články tak vymazali. Dajú sa však nájsť prostredníctvom rešeršných služieb.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pôvodný už nefungujúci link na článok:

http://aktualne.atlas.sk/exkluzivne-mafian-a-dochodkyna-zahadne-pozadie-skryse-bossa-sykoriek/dnes/kauzy/

Tu je spomínaný archívny článok:

EXKLUZÍVNE: Mafián a dôchodkyňa. Záhadné pozadie skrýše bossa sýkoriek

BRNO - Medzinárodne hľadaný mafián žil v dome dôchodkyne, ktorú v dedine Suchohrdly u Miroslavi nikto nikdy nevidel. Slušný, komunikatívny a sympatický. Tak gangstera Martina Biháriho s prezývkou Rus, právoplatne odsúdeného na 21 rokov za založenie zločineckej skupiny a obvineného v šiestich prípadoch vrážd, opísali obyvatelia moravskej obce.

Zločinecký gang sýkorovcov mal od nepamäti svojich spriaznených ľudí napríklad v Poľsku, na Ukrajine, ale aj v Čechách a na Morave. Svojich priateľov z biznisu tu mal predovšetkým najvrchnejší šéf sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel, ktorý je obvinený v jedenástich prípadoch vrážd.
Od 90- tych rokov minulého storočia mal Kýbel svoju základňu aj v Brne. Istý čas tam podnikal a so svojimi kumpánmi trávil aj voľný čas.

SkryťVypnúť reklamu

Kýbel mal dokázateľné kontakty na polícii aj v tajnej službe. Práve policajti ho informovali o tom, čo sa práve v orgánoch deje. Služby bossa kýbla mala tiež využívať Slovenská informačná služba. K dispozícii stála aj početná Kýblova "armáda". Strážcovia zákona ho mali kryť a podozrenia, že páchal závažnú trestnú činnosť, prehliadať.

Martin Bihári alias Rus šéfoval seneckej vetve gangu, ušiel vo februári 2010. Pred policajnou raziou dostal echo. Vo februári 2013 ho v neprítomnosti odsúdili za založenie zločineckej skupiny a ďalšie trestné činy na 21 rokov. Obvinený je aj v prípadoch šiestich vrážd.

Podľa informácii, ktoré získalo Aktuálne.sk mu Kýbel cez svoje spojky a poskokov pravidelne posielal odkazy na tajné miesta. Kýbel sa tiež zaujímal o stav vyšetrovania a pojednávania v Biháriho prípade.Kýbel však začiatkom roku 2012 rovnako ušiel. Nie je tajomstvom, že sa istý čas skrýval práve na Morave. Viacerí Kýblovi niekdajší poddaní hovoria o tom, ako za ním chodili. Objavili sa dokonca správy, že Kýbel sa skrýva spoločne s Bihárim, alebo že sú minimálne v kontakte.

Biháriho, ktorého v partii volali Rus, zadržali českí policajti v malebnej obci s takmer 500 obyvateľmi Suchohrdly u Miroslavi v znojemskom okrese minulý piatok. Stalo sa tak pred domom, v ktorom žil.
Polícia zatiaľ nepotvrdila, či prehľadala aj dom a auto. Ani či tam našli niečo konkrétne. Mlčia vraj z taktických dôvodov.

Bihári podľa dostupných správ využíval počas piatich rokov na úteku, keď po ňom pátral aj Interpol, skutočne sofistikované praktiky. Niektorý z českých "priateľov" sýkoriek mu mal pomáhať a aj dobre poradiť, ako a kde sa ukryť, ale aj ako dokonale splynúť so spoločnosťou. Naznačujú to aj podrobnosti, ktoré o moravskom exile Biháriho zistilo Aktuálne.sk.

Dolapený boss

Po tom ako Bihári vo februári 2010 ušiel, žila jeho manželka Ľubica aj naďalej v dedine pri Pezinku. V čase manželovej neprítomnosti otehotnela a navonok sa to javilo ako začiatok nového života po boku iného muža. Naraz však zmizla. Po dolapení Biháriho vyšlo najavo, že Ľubica minimálne rok žila s manželom v dedinke Suchohrdly u Miroslavi.

Rodina Biháriovcov do dediny prišla s osemnásť mesačným synom Martinom. „Chlapec sa na otca veľmi podobá,“ potvrdili pre Aktuálne.sk domáci. Snažili sa zapadnúť medzi miestnych. Nijako nevyčnievali a chceli splynúť s novým prostredím.

Dedinčanom sa Bihári predstavil iba ako Maťo, jeho manželka ako Ľubica, priezviskom sa nechválili.
Chodili na dedinský futbal, bavili sa v lokálnej krčme. Žena pravidelne nakupovala v miestnych potravinách. Na obecnom úrade zaplatili aj poplatok za odvoz odpadu. Jazdili na bielej Škode Superb s bratislavskými evidenčnými číslami.Domácim nebolo nič podozrivé, opisujú ich ako milých, slušných a komunikatívnych.

SkryťVypnúť reklamu

Trvalý ani prechodný pobyt Biháriovci nahlásený nemali. „Vedela som, že sa dom predal. Čudné mi nebolo ani to, že sem prišli. Veď na Morave žije veľa Slovákov,“ uviedla pre Aktuálne.sk starostka dediny Barbora Arndt.

Miestni opísali, že Bihári vyzerá inak ako na policajnej fotografii, ktorú zverejňovali médiá v súvislosti s pátraním. Je oveľa štíhlejší a má zarastenú bradu. Správa, že v ich dedine žil gangster ich mimoriadne zaskočila.

Bývanie u penzistiky

Dom, kde Biháriovci bývali, patrí podľa katastra nehnuteľností Helene Pokladníkovej - 63 ročnej dôchodkyni z Brna. V obci ju nikdy nevideli. Dom kúpila v októbri 2014.
„Bola som tam iba vtedy, keď som dom kupovala. Prenájom domu mal na starosti môj zať, neviem kto tam býval, všetko vybavoval on,“ povedala pani Helena.

Od redaktorky Aktuálne.sk sa dozvedela, že je na Slovensku právoplatne odsúdený na 21 rokov. Informácia, že práve v jej dome zadržali medzinárodne hľadaného zločinca ju zaskočila: „Ježiši Mária. To musel niekoho zabiť.“ Vypočula si, že za žiadnu vraždu odsúdený zatiaľ nie je, ale čelí obvineniu v šiestich prípadoch. „Je to niečo strašné,“ neskrývala prekvapenie. „Chcela som sa tam nasťahovať, zatiaľ sa ale starám dcére o dieťa,“ dodala a viac už povedať odmietla.

František Nový, zať Heleny Pokladníkovej sa vo svojej firme v centre Brna nenechádzal. Pevná linka aj mobil sú nedostupné.

SkryťVypnúť reklamu

Odišla do chatky?

Pred Pokladníkovou vlastnila dom tridsaťtriročná Miroslava Musilová, ktorá v ňom žila asi päť rokov.
„Povedala, že dom predáva a ide za priateľom. Tvrdila, že do domu príde rodina s dieťaťom,“ skonštatovala starostka obce Suchohrdly u Miroslavi.

Musilová sa odsťahovala a ako adresu pobytu si začala uvádzať obec Nebodivy u Brna. Podľa katastra nehnuteľností ide o chatku v rekreačnej oblasti.
„Nepoznám ju, neposkytujeme informácie o obyvateľoch,“ reagoval pre Aktuálne.sk starosta Milan Mojžíš.

Majiteľ chatky je štyridstaťtriročný Pavel Jirků z Brna. „Nie som oprávnený poskytovať informácie," uviedol v telefonickom rozhovore. Opakoval, že Musilová v chatke trvalý pobyt nemá a odmietol povedať aký má k nej vzťah. S Musilovou sa redakcii Aktuálne.sk, napriek opakovanej snahe, spojiť nepodarilo.

ňZa mrežami čaká na vydanie

Krajský súd v Brne už vzal Biháriho do predbežnej väzby. Na českej strane prebehne najskôr predbežné vyšetrovanie zo strany štátneho zástupcu. Ten bude skúmať, či vydaniu osoby do cudziny nebránia zákonné prekážky o medzinárodnej justičnej spolupráci.

Súd potom rozhodne, či Biháriho vydá alebo nevydá na Slovensko. Ak by rozhodli o jeho vydaní, poputuje rovno za mreže, kde si začne odpykávať 21 ročný trest.

Kto je Martin Bihári alias Rus?

Po vražde Petra Havasiho prezývaného Havel v júni 2004 prevzal vedenie seneckej partie sýkorovcov
Prvýkrát ho obvinili vo februári 2010. Podľa prokurátora boli sýkorovci o policajnej akcii vopred informovaní, čo umožnilo jeho útek. Súd na neho vydal zatykač
Najvyšší súd mu v novembri 2013 potvrdil 21-ročný trest za založenie zločineckej skupiny a ďalšie trestné činy.
Na súde sa prerokúva prípad, kde čelí obžalobe z vrážd Miloša Piliara z jari 1998, Dalera Hlavačku z mája 1999 a Romana Deáka z októbra 1999,
Obvinený je ďalej v prípadoch vrážd Róberta Holuba z októbra 1997,Maxima Malkartiho zo septembra 1998, Juraja Matzenauera z apríla 2000, či v prípade prípravy vraždy podnikateľa z Rovinky z marca 2011 a aj majetkovej trestnej činnosti. Tieto prípady ešte nie sú na súde
Prípad dolapeného sýkorovca Martina Biháriho budeme aj ďalej sledovať.

KONIEC ARCHÍVNÉHO TEXTU.

Na záver: Kauzu sýkorovcov od začiatku dozoroval prokurátor Peter Kysel z Úradu špeciálnej prokuratúry. Vo februári 2010 ušiel pred policajnou raziou Martin Bihari. Niekto ju vyzradil. Kysel dostal ochanku, strážili ho celé roky.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  335
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu