reklama

Pánovi X ostal na NAKA spojenec spriaznený s bývalým prvým viceprezidentom

Peter Košč alias pán X povedal, že pozná sýkorovcov, no nikdy od nikoho nežiadal informácie zo spisov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

BRATISLAVA/BANSKÁ BYSTRICA - Meno bývalého prvého policajného viceprezidenta Jána Vaľa odznelo na pojednávaní s Jozefom Rehákom, bývalým šéfom policajného útvaru zameraného na odpočúvanie a sledovanie, ktorý je obžalovaný aj za to, že vynášal informácie sýkorovcom. Rovnako sa na súde spomínal aj Peter Košč. Zdá sa, že Koščovi na NAKA ostal spojenec, ktorý je nejakým spôsobom spojený s Vaľom.  

Pojednávanie s bývalým policajným funkcionárom Jozefom Rehákom prezývaným Dodo sa začalo 19. januára na Špecializovanom trestom súde v Banskej Bystrici. Obžalovaný je v troch bodoch. Prvý sa týka toho, že vynášal informácie zločineckej skupine sýkorovcov. Ďalšie dva body obžaloby hovoria o tom, že aj s ďalšími bral paušál od bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby a podnikateľa Františka Böhma za informácie o tom, kto je odpočúvaný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rehák, ktorý v bezpečnostných zložkách pôsobil spolu 32 rokov v úvode pojednávania vyhlásil, že je nevinný. V polícii pracoval do konca júla 2006, následne do konca novembra 2009 pôsobil v Slovenskej informačnej službe (SIS). Riaditeľom bol vtedy Jozef Magala.

"Ešte v marci 2010 ma zavolal Ján Vaľo do hotela GATE ONE v Bratislave bol tam aj bývalý riaditeľ ÚBOK-u (Úrad boja proti organizovanej kriminalite) Peter Krajíček. Vaľo mi povedal, že ak vyjdú voľby, či by som bol ochotný nastúpiť na ÚZPČ (Úrad zvláštnych policajných činností). A v októbri 2010 som nastupoval," opísal pred samosudcom Jánom Giertlim obžalovaný Rehák.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nechal si ho aj Kaliňák

Ján Vaľo bol v čase opisovaného stretnutia policajný pridelenec na Ukrajine. Keď sa stal v roku 2010 ministrom vnútra Daniel Lipšic, z Vaľa urobil 1.policajného viceprezidenta, Krajíček dostal funkciu riaditeľa ÚBOK-u a Rehákovi sa ušiel spomínaný flek na útvare, ktorý má na starosti odposluchy a sledovanie.

Rehák druhýkrát z polície odišiel v decembri 2011. Kde pôsobil v nasledujúcich rokoch, na súde nechcel povedať. Do radov polície sa opäť vrátil v marci 2013 na post zástupcu riaditeľa ÚZPČ. Ministrom vnútra bol Robert Kaliňák, funkciu policajného prezidenta zastával Tibor Gašpar a 1. viceprezidentom bol Milan Lučanský. Neskôr sa Rehák stal opäť riaditeľom spomínaného útvaru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z polície Rehák odišiel tretíkrát do civilu na konci júla 2020 a v tom istom roku v decembri ho zadržali a obvinili v rámci kauzy Judáš. Niekoľko mesiacov bol aj vo väzbe, na slobodu sa dostal pre chybu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Petra Kysela.

Sýkorovec tvrdí, že echo o razii bolo od Košča

Prvý deň pojednávania s Rehákom v vypovedal ako svedok bývalý šéf seneckej vetvy sýkorovcov Martin Bihari, ktorý vo februári 2010 ušiel pred policajnou raziou a zatkli ho až v októbri 2015 v Českej republike. Skrýval sa v dedine neďaleko Znojma.

“Informácie, že ma chcú zadržať mi dal Róbert Lališ a povedal mi, že ich má od Petra Košča,“ uviedol na súde po zákonnom poučení o následkoch krivej výpovede. Bihari je odsúdený na 23 rokov za členstvo v zločineckej skupine, 10 vrážd, hrubý nátlak krádež a iné trestné činy. Obžalovaného poznal ako Doda zo Šale a od Košča od Lališa vedel, Košč mu mal pomôcť získať funkcie v polícii aj v SIS.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lališ prezývaný Kýbel bol najvrchnejší predstaviteľ sýkorovcov.  Pred políciou začal skrývať na prelome rokov 2011 a 2012. Prvýkrát ho obvinili a súd vydal zatykač v júli 2012. Zatkli v Kolíne nad Rýnom v Nemecku. Stalo sa tak iba niekoľko dní po dolapení Bihariho. Lališ za založenie zločineckej skupiny, vraždy a ďalšie trestné činy dostal doživotie.

„Košč mi nepomohol k služobnému zaradeniu,“ reagoval na pojednávaní Rehák, s tým, že sa s Koščom spoznali v roku 2006 a občas sa stretli a rozprávali sa o politike, spoločenských veciach a podsvetí. „Neskôr som videl, že sa Košč pohybuje v SIS,“ dodal.

NAKA si nezistila, že pán X odletel

Spomínaný Peter Košč, ktorý je označovaný aj ako pán X, je obvinený z podplácania dnes už bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Prokurátor Michal Šúrek zo špeciálnej prokuratúry v tejto veci už podal obžalobu a napadla sudcovi Špecializovaného trestného súdu Michalovi Trubanovi.

Podľa obžaloby Košč mal dať úplatok za to, aby sa nevyšetrovali úniky z polície k sýkorovcom, z ktorých bol podozrivý aj Rehák. Prípad už pred rokmi riešila NAKA no Kováčik ju mal presunúť na inšpekciu a následne aj stopnúť.

Policajtom z NAKA sa však vlani 23.marca Kočša nepodarilo zadržať, je na úteku a je na neho vydaný nie len príkaz na zatknutie platný na území Slovenska ale aj dva medzinárodné a európske zatýkacie rozkazy.

„Naši chlapci“ so správnym morálnym kompasom si totiž vopred nezistili, že Košč ešte 3. marca 2021 Košč odletel zo Schwechatu do Dubaja a 9.marca odletel z Dubaja na Maldivy, pričom na 25. marca mal naplánovaný let z Dubaja späť na Schwechat. Hlavne, že nezabudli ihneď zverejniť na policajnom facebooku výzvu na pomoc pri pátraní. Uvádzajú v nej všetky Koščove tituly, no nespomenuli výrazný znak – rozsiahle tetovanie.

Pochybenie vyplýva z uznesenia Úradu inšpekčnej služby, ktorá preverovala možný únik informácií. No nikto sa tým nezaoberá. Prípad Košča vyšetroval a za realizáciu bol zodpovedný Ľubomír Daňko, ktorý šéfoval aj tímu Očistec a dnes je riaditeľom NAKA.

Lipšic so Slobodníkom, Pčolinským a Kováčikom na návšteve

Týždenník Plus 7 dní priniesol minulý rok v septembri vyjadrenie Košča, v ktorom priznal, že sa s ním stretával Daniel Lipšič ešte ako advokát. A to nie sám, spoločnosť im robil aj dnes väzobne stíhaný a neprávoplatne odsúdený v inej veci bývalý špeciálny prokurátor Kováčik, Vladimír Pčolinský, z ktorého sa neskôr stal šéf SIS i vtedy ešte policajný funkcionár  Bernard Slobodník.

Košč sa vyjadril, že s Lipšicom riešil mediálnu imunitu pre Kováčika, pričom Aktaulity.sk a denník N vraj im vyšli v ústrety. Lipšic zase uviedol, že spoločne rozoberali kauzy jeho vtedajších klientov, ktorých ako advokát zastupoval. Dnes je Lipšič špeciálny prokurátor.

Vyťažila ho inšpekcia

Čo nestihla NAKA, stihli policajti z inšpekcie. Košča ešte predtým, ako odletel do Dubaja, vyťažili na tému úniky z polície k sýkorovcom.

„Venujem sa podnikaniu a pôsobím vo viacerých firmách po väčšine sa zaoberajú strážením objektov a osôb. V období 2006 až 2010 som sa stretával s príslušníkmi PZ, bolo to vždy len pracovne a to ohľadom stráženia dôležitých objektov napríklad Sony a Samsung. S políciou som spolupracoval s rôznymi zložkami od okresných riaditeľstiev, krajských riaditeľstiev až po NAKA, stretával  som sa aj s ich funkcionármi a to v prípadoch, napríklad krádeží vecí z tých dôležitých objektov,“ povedal inšpekcii Košč, s tým, že v súkromnom živote sa nestretával s príslušníkmi polície.  

V minulosti ani v súčasnosti žiadna osoba či už civilná alebo policajt ho vraj nepožiadala o nejaké jeho konanie, ktoré by bolo v rozpore so zákonom.

„Tak isto ani ja som nechcel od žiadnej osoby ani príslušníka PZ niečo, čo by nebolo v rámci zákona, napríklad lustrácie alebo informácie zo spisov a to ani pre mňa ani pre tretiu osobou,“ uviedol Košč.

Priznal, že sa z minulosti sa pozná s niektorými členmi sýkorovcov, bolo to však pred rokom 2010. „Bolo to povedzme služobné,“ dodal.

Operatívci z inšpekcie síce vyťažili kvôli podozreniam na úniky k sýkrovcom aj Vaľa. Na Košča sa ho však z neznámeho dôvodu nespýtali.

Inšpekcia v tejto veci „ožila“ koncom roka 2020 na pokyn vtedajšieho riaditeľa Adriána Szabóa, aj keď úniky k sýkorovcom viackrát v minulosti preverovala, vždy to bolo bez výsledku. Szabó je v súčasnosti odsúdený za korupčnú trestnú činnosť, ku ktorej sa priznal.

Kamarát Vaľo

O vzťahy Košča s Vaľom som sa zaujímala ako novinárka už v minulosti viackrát, napríklad v októbri 2015. „Otázky nesúvisia s výkonom funkcie policajného pridelenca,“ reagoval Ján Vaľo  pre portál Aktuálne.sk, v tom čase zastával post policajného pridelenca v Českej republike.

Keď som mu vtedy pripomenula, že sa pýtame na vzťahy policajného funkcionára s osobou prepojenou na organizovaný zločin, zaslal odpoveď, že na „služobnú činnosť sa vzťahuje mlčanlivosť.“ Na ďalšie otázky, či je jeho vzťah s Petrom  Koščom pracovný, už nereagoval.

„V súvislosti s osobou, na ktorú sa pýtate, nevykonáva policajný pridelenec Ján Vaľo žiadnu služobnú činnosť. Vyjadrovať sa k otázke súkromných kontaktov policajtov nie je v kompetencii policajného zboru,“ povedal vtedy pre Aktuálne.sk  vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar.

Z týchto slov Gašpara vyplýva, že Vaľov vzťah s Koščom bol súkromný. Naznačovať by to mohli aj opekačky u Vaľa na dvore rodinného domu v Rovinke, ktorých sa Košč pravidelne zúčastňoval. Ešte vlani v lete som upozornila na to, že Vaľova dcéra získala od Košča pozemok v Pezinku a je aj jeho suseda.

Vaľo súčasnosti pracuje ako šéf bezpečnosti v štátnej akciovke Slovenská prenosová elektrizačná sústava. A až donedávna túto firmu strážila SBS-ka, ktorá patrí Koščovi. No a vlani v novembri pre reláciu Cez čiaru, ktorú pripravuje Nadácia Zastavme korupciu, Vaľo naznačoval, že o vzťahu s Koščom nemôže oficiálne hovoriť.

Ostal mu spriaznenec

Zástupcom riaditeľa NAKA je v súčasnosti Martin Smiško a v súvislosti s aktuálnymi zmenami v polícii sa mu ešte nedostalo mediálnej pozornosti.

Smiško je vyšetrovateľ, ktorý pôsobil ešte na ÚBOK-u a darilo sa mu tam za éry keď útvar viedol Krajíček a Vaľo bol 1. viceprezident. Krátko po vzniku NAKA sa Smiško stal riaditeľom národnej protizločineckej jednotky a na tejto pozícii pôsobil až do konca januára 2017, kedy ho preradili na protiteroristický a protiextrémistický útvar.

Zástupcom na NAKA je už od jesene 2021. Doteraz bol aj v tejto funkcii a súčasne pôsobil aj ako riaditeľ Národnej protiteroristickej a protiextrémistickej centrály, v súčasnosti je už iba zástupca riaditeľa NAKA, teda Ľubomíra Daňka.

Smiško riadil protimafiánsky útvar práve v čase, keď sýkorovci začali vo veľkom spolupracovať s políciou a už v tých časoch hovorili o tom, ako ich šéf Kýbel dostával informácie z polície.

V rozhovore, ktorý som s ním robila koncom roka 2015 pre portál Aktuálne.sk, po zatknutí Lališa, na túto tému povedal: „Pohybujeme sa v prostredí, kde sú informácie o podozrivom konaní policajtov na dennom poriadku. Nemôžem ale „odpaľovať“ ľudí na základe neoverených informácií. Mám zákonné limity, podľa ktorých možno postupovať. Samozrejme, že tieto podozrenia sa tu riešili - a budú sa riešiť. Je to jedna z našich priorít, získať informácie o úniku z policajného prostredia, ale nie je jednoduché dokázať to konkrétnym osobám tak, aby to postačilo na ich obvinenie. Pokiaľ získame relevantné informácie o potenciálnej trestnej činnosti našich policajtov, spolupracuje s inšpekciou.“

Tu musím pripomenúť, že Smiško má k už viackrát spomínanému Vaľovi blízko. Vaľo totiž pomohol Smiškovej manželke. Antónia rodená Prieložná sa ako absolventka bohosloveckej fakulty túžila stať policajtkou. „Vaľo je vybavil miesto rovno na ÚBOK-u v Bratislave. Pomohol jej sa tam dostať,“ uviedli viacerí bývalí policajti z tohto útvaru.

A na pracovisku vznikol partnerský vzťah medzi Smiškom a Prieložnou. Antónia už ako Smišková bola následne dlhodobo na materskej a rodičovskej dovolenke. Smiško je tak aj za manželku Vaľovi zaviazaný. Na moje otázky neodpovedal. (Prečítať si ich môžete na konci článku.)

Spojenie aj na Ikonu

Prieložnú zaúčal dnes už bývalý vyšetrovateľ Vladimír Priesol a ten mal zase úzku spoluprácu s dnešným šéfom NAKA Daňkom. A aby toho nebolo málo, Priesol má veľmi priateľské vzťahy s bývalou prokurátorkou Evou Mišíkovou, ktorú v právnickom prostredí volajú Ikona. Dnes je advokátkou a zastupuje obvineného Košča.

Priesol z policajného zboru na krátky čas odišiel, no stále pracoval v rámci bezpečnostných zložiek, neskôr sa do radov polície vrátil na Okresné riaditeľstvo PZ Bratislava 2.  „Za pomoci Mišíkovej sa vrátil aj na policajné prezídium,“ opísali jeho bývalý kolegovia. Napokon z polície opäť odišiel.

Smiško však nie je jediný, kto Koščovi na policajnom prezídiu ostal. Vyplýva to z úradného dokumentu, ktorý mám k dispozícii. Minimálne ešte jeden príslušník z ÚZPČ mal a možno stále aj má blízko k sýkorovcom a tento policajt má zase priateľské vzťahy s jedným operatívcom z NAKA odbor Západ.

...

Otázky pre zástupcu riaditeľa NAKA Martina Smiška

 •  Poznáte osobu Rastislav Prieložný z Humenného? Kedy a za akých okolností ste zoznámili a aký je Váš vzťah?

 • Aký je Váš vzťah k osobe Ján Vaľo?

 • Kedy a za akých okolností ste sa zoznámili s osobou Peter Košč? Aký je Váš vzťah?

 • Poskytli ste Petrovi Koščovi niekedy priamo či sprostredkovane prostredníctvom podriadených informácie, ktoré sa týkali podozrení voči nemu?

 • Ak áno, prečo? Bola to nebodaj nejaká taktika?

 • Ak nie, ako viete vysvetliť, že informácie, ktorými ste disponovali výlučne vy, sa k tejto osobe dostali?

 • Aké máte informácie o vzťahu Rastislava Prieložného s Jánom Vaľom?

 • Kedy, kde a pri akej príležitostí ste sa naposledy stretli s Jánom Vaľom?

 • Kedy, kde a pri akej príležitostí ste sa naposledy stretli s Vladimírom Priesolom, bývalým vyšetrovateľom?

 • Má vaša manželka nejaký vzťah k osobe Ján Vaľo? Aký?

 • Má vaša manželka nejaký vzťah k osobe Peter Košč? Aký?

 • Zhovárali ste sa s vašou manželkou o podozreniach NAKA voči osobe Peter Košč? Ak áno, prečo?

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  398
 •  | 
 • Páči sa:  1 027x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu