Odsúdili ho za klamstvá o vraždách. Motív ostal neznámy, ale priznal sa

Policajti a prokurátori sa viackrát nechali obalamútiť svedkom s kriminálnou minulosťou. Prečo Ján Krajčík klamal nikto nezistil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Jána Krajčíka doviedli do pojednávacej miestnosti na Okresnom súde v Nitre z väznice v Dubnici nad Váhom. Odpykáva si tam deväťročný trest za marenie spravodlivosti a krivú výpoveď.

(Článok pokračuje pod šedým boxom.)

Kauza nahrávky

Začiatkom roka 2013 dal policajtom zvukové záznamy. Z nahrávok vyplývalo, že Krajčík je sprostredkovateľom medzi penzionovaným prokurátorom Jozefom Mamrákom a Viliamom Mišenkom. Muž vystupujúci ako prokurátor mal za úplatok vykonštruovať trestné konanie za daňové delikty proti Jozefovi Mišenkovi (synovec Viliama) a ďalším ľuďom a zabezpečiť ich väzobné trestné stíhanie. Na zvukových záznamoch bol spomínaný aj istý sudca. Na ďalších nahrávkach, chcel muž, ktorý predstieral, že je exprokurátor, kúpiť tie prvé zvukové záznamy. Policajti obvinili v auguste 2013 prokurátora na penzii z korupcie bez toho, aby poznali výsledky fonoskopickej expertízy. Znalecký posudok však neskôr ukázal, že Mamráka hral „herec" a Krajčík nahrávky vyrobil. Prokurátorovi neostávalo nič iné ako obvinenie voči bývalému kolegovi v novembri 2013 zrušiť a Krajčíka obviniť.

Ďalšie prípady na súde

Tento super svedok s kriminálnou minulosťou vypovedal vo viacerých prípadoch. Policajti nazáklade jeho výpovedí obvinili Viliama Mišenku, Karola Mella, Štefana Borka, Ľuboša Ferusa, Rolanda Zdichavského aj Slavomíra Selického z vrážd. Niektorých policajtov, ktorí riešili prípad vraždy Petra Čongrádyho aj povýšili a dostali aj odmeny. Znalci z odboru psychológia sa vyjadrili, že svedok je dôveryhodný. (Viac si môžete prečítať tu.)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukázalo sa však, že viackrát klamal a na pojednávaní to priznal. Krajčík urobil vyhlásenie o vine a ďalej odmietol vypovedať. Povedal, že chce, aby ho zo súdu odviedli späť do basy.

Body obžaloby

  • V máji 2012 policajnom tvrdil, že si Viliam Mišenka v roku 2004 objednal vraždu Petra Čongrádyho a na čine sa podieľali aj Ľuboš Ferus, Roland Zdichavský, Štefan Borko a Karol Mello. V decembri 2013 vyšlo najavo, že Čongrádyho zabili iní muži. Mišenkovi a spol. obvinenie zrušili. Borko sedel v tejto kauze vo väzbe osemnásť, Mišenka desať mesiacov.

  • Klamal aj v prípade vraždy Jána Krišku z jesene 2001. Polícia totiž považovala na základe jeho výpovede za strelca Slavomíra Selického. Objednať si ju mal podľa Krajíčokovej výpovede Mišenka. Ukázalo sa, že Selický bol v čase spáchania skutku hospitalizovaný v nemocnici v Chorvátsku. Prokurátor zrušil obvinenie voči Selickému vo februári 2013 a prepustil ho z väzby. Za mrežami sedel niekoľko mesiacov. Obvinenie voči Mišenkovi však prokurátor zrušil až vo februári 2014.

  • V októbri 2013 po svedkovi Krajčíkovi niekto strieľal. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci pokusu o úkladnú vraždu. Ukázalo sa však, že udalosť si Krajčík vymyslel. Prokurátor vlani v auguste trestné stíhanie zastavil.

„Nezodpovedanou a nedoriešenou otázkou je motív konania Jána Krajčíka v prípravnom konaní odmietol vypovedať a odmietol vypovedať aj na pojednávaní,“ povedal prokurátor.

V záverečnej reči podotkol, že za obdobnú trestnú činnosť je právoplatne odsúdený v súvislosti s bývalým prokurátorom Mamrákom, kde sa jednalo o podobné skutky. „Treba však zohľadniť aj jeho vyhlásenie, čo je poľahčujúca okolnosť,“ doplnil.

SkryťVypnúť reklamu

Obhajca poukázal na to, že v Ústave na výkon trestu Krajčíka hodnotia pozitívne a jeho klient sa ku skutkom priznal sa.

Krajčíkovi za tieto činy hrozil trest štyri až desať rokov. Pri použití asperačnej zásady sa pohyboval v sadzbe štyri až trinásť rokov a štyri mesiace. Keďže ide o pokračujúci trestný čin, miernejší trest ako deväť rokov by mu už súd uložiť nemohol.

Deväť rokov stačí

„Pri určovaní druhu trestu a jeho výmery súd prihliadne najmä na spôsob spáchania činu a jeho následok, zavinenie, pohnútku, priťažujúce okolnosti, poľahčujúce okolnosti a na osobu páchateľa, jeho pomery a možnosť jeho nápravy,“ píše sa v trestnom zákone.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa zákona je priťažujúcou okolnosťou je ak obvinený spáchal trestný čin preto, aby inému zmaril alebo sťažil jeho uplatnenie jeho základných práv a slobôd, alebo preto aby uľahčil alebo zakryl iný trestný čin.

Súdia ho aj za vraždu

Na Špecializovanom trestnom súde prejednávajú zamotanú kauzu výbuchu vo firme v Topoľčanoch, pri ktorom zomrel človek a ďalší ľudia boli zranený, medzi nimi aj švagriná Viliama Mišenku. Ide o prípad z augusta 2009. Obžalovaní je Mišenka a spomínaný Ján Krajčík. Ten bol v prípade pôvodne svedkom. Z ďalšieho pôvodne obvineného - Milana Pavloviča sa stal zase svedok. Krajčíkovi v prípade dokázania viny, hrozí výnimočný trest - 25 rokov až doživotie.

Sudkyňa upustila od uloženia súhrnného trestu, deväť rokov uložených skorším rozsudkom za „výrobu falošných nahrávok“ považovala za dostatočný. Skonštatovala, že pohnútka obžalovaného ostala neznáma. Verdikt nie je právoplatný.

Policajti, ktorí vyšetrovali tieto Krajčíkove klamstvá a prokurátor, ktorý dohliadal nad zákonnosťou v tomto prípade, sa neriadili zásadou rímskeho práva Qui bono? - V čí prospech? V čí prospech svedok Ján Krajčík konal, tak ako konal, nezisťovali.

SkryťVypnúť reklamu

 A inšpekcia ?

V prípade konala aj Sekcia kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra. Bola to však len formalita. Začala vyšetrovanie vo veci zneužívania právomoci verejného činiteľa pre podozrenie, že elitní policajti z Národnej protizločineckej jednotky expozitúra - Západ nahovárali svedka Krajčíka na svedecké výpovede proti Mišenkovi a iným. „Vyšetrovaním sa tieto skutočnosti nepotvrdili, preto bolo trestné stíhanie v máji 2015 zastavené. Uznesenie nadobudlo právoplatnosť o mesiac neskôr,“ uviedli z tlačového odboru.

Ak by sa aj Krajčík po čase rozhodol prehovoriť, už ho nebude nikto počúvať a ani mu už nikto neuverí. Podozriví policajti, prípadne iní ľudia tak nemusia mať obavy. 

A zajtra sa môže stať, že hocijaký klamár príde na políciu, strážcovia zákona mu uveria a na základ jeho výpovede obvinia aj vás. A to všetko s požehnaním prokurátora.Iba tak.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  335
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu