O meči z Turčianskej Blatnice

Ak sa necháme unášať slovami - výnimočný, výnimočné - zistíme, že ich môžeme aplikovať nielen na človeka samotného, ale aj takmer na všetky výsledky jeho činnosti. V dejinách ľudstva je zaznamenaných veľa osobností, ktoré si epiteton - výnimoční - zaslúžia. Nájdeme ich nielen medzi kráľmi, vojvodcami, politikmi, vedcami, filozofmi, ale aj medzi umelcami. Našu pozornosť uprieme práve na umelcov a ich činnosť. A to na umelcov z rúk ktorých vychádzali skvosty, ktoré dotvárali lesk a slávu kráľovských a šľachtických dvorov. Patril medzi ne aj meč. Stal sa súčasťou korunovačných slávností, ale zohrával aj hlavnú úlohu pri obrade pasovania na rytierov. Meče sa stali súčasťou korunovačných klenotov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu

Slovensko sa tiež môže pochváliť bohatými archeologickými nálezmi svedčiacimi o význame tejto lokality už v praveku a staroveku. Najvýznamnejší nález meča bol zaznamenaný v Turčianskej Blatnici. Hrob veľmoža je datovaný do obdobia počiatkov Pribinovho kniežatstva. Pochádza teda z čias okolo roku 800. Táto lokalita sa nachádza neďaleko Martina. Hrob bol objavený v druhej polovici 19. storočia v miestnej časti Sebeslavce. Nálezca je žiaľ neznámy. Môžeme sa iba domnievať, že to bol majiteľ pozemku, ktorý pri pozemných prácach nález objavil. Následne ho odovzdal na Sklabinskom zámku grófovi Františkovi Révayovi. Ten, ako správny uhorský patriot, daroval vzácny nález z čias kniežaťa Pribinu Národnému múzeu v Budapešti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ide o jedinečný súbor : meč, ozdobné kovanie pošvy meča, kopije, strmeň, ostrohy, sekery a kovové zdobené súčasti konského postroja. Najvzácnejším kusom v tomto súbore je nepochybne meč. Pošva organického pôvodu sa žiaľ nezachovala, zostali iba závesné ozdobné kovania. Samotný meč je karolínskeho typu. Toto konštatovanie je podopreté štýlom výzdoby rukoväti. Je zdobená plátovaným pozláteným bronzovým plechom a striebornou tauziou, ktorá má podobu geometrických obrazcov. Pre porovnanie - pozlátené bronzové kovania konského postroja sú ukážkou posledného vývojového článku stredodunajskej liatej bronzovej industrie. Meč je svojím spôsobom unikátny. Nielen bohatou výzdobou rukoväti. Má zároveň nádherne zdobenú hlavicu rukoväti kým čepeľ, nepochybne vysokej kvality, doplatila na spôsob niekoľkostoročného nevhodného uloženia. Vplyvom korózie sa zachovala iba jej jedna tretina. Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied v Nitre vlastní vernú kópiu tohto meča. Ďalšia kópia sa nachádza v Archeologickom múzeu v Bratislave. Bola vyhotovená aj kópia meča s pôvodnou (predpokladanou) dĺžkou čepele, ktorá je vystavená vedľa kópie pôvodného meča. Obdivovatelia tak získajú predstavu, aká bola pôvodná, kompletná podoba veľmožského meča z Turčianskej Blatnice. Ak by ste ale zatúžili vidieť pôvodný vzácny nález z územia Slovenska, musíte si urobiť výlet do Národného múzea v Budapešti.

SkryťVypnúť reklamu

Počas stretnutia prezidentov USA Georga Busha a Ruskej federácie Vladimíra Putina v Bratislave sa na úrovni Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky uvažovalo, akým darom by sme si uctili týchto dvoch predstaviteľov najmocnejších zemí sveta. Aby to bol dar vhodný pozície, ktorú vo svetovej politike zastávajú, ale zároveň aby to bol dar, ktorým by Slovensko prezentovalo svoju starobylú kultúru, dejiny, históriu. Rozhodnutie padlo jednoznačne práve na meč veľmoža z Turčianskej Blatnice.

Z kópie veľmožského meča z Turčianskej Blatnice vo veľkosti jednej tretiny pôvodnej dĺžky sa stal reprezentatívny prezidentský dar, ktorý bol po prvýkrát odovzdaný práve pri príležitosti stretnutia prezidentov USA Georga Busha a Ruskej federácie Vladimíra Putina obom štátnikom. Boli adjustované v masívnom pozlatenom ráme, ktorého podklad tvorila doska potiahnutá zamatom. V strede bol umiestnený meč. Nad ním bol osadený pozlátený štítok, na ktorom stálo : Meč slovenského veľmoža z Turčianskej Blatnice, prvá pol. 9. storočia. Pod mečom bol farebný štátny znak a pod ním pozlátený štítok s textom : Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič venuje prezidentovi USA Georgovi Bushovi. Tento text bol samozrejme v anglickej mutácii kým dar pre prezidenta Putina bol zasa v mutácii ruskej. Do vnútorného obvodu rámu zapadal kryt z priesvitného materiálu. Tieto dary vzbudili zaslúžený obdiv a veľmi pozitívna bola odozva aj zo strany obdarovaných osobností.

SkryťVypnúť reklamu

To je história meča, ktorá sa začala odvíjať nálezom v Turčianskej Blatnici, miestnej časti Sebeslavce. Je to zároveň aj história nálezu, ktorý patril Slovensku a Slovákom iba dovtedy, kým bol uložený v zemi. Hoci sa ním dnes pýši Národné múzeum v Budapešti, tento nález jednoznačne svedčí o histórii našich predkov v období, keď na tomto území vládol knieža Pribina.

Juraj Hradský

Juraj Hradský

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Výtvarník, publicista,ktorý sa rýpe zatiaľ iba vo svojom vnútri a snaží sa vysvetliť a zdôvodniť si veci a deje, ktoré si normálne fungujúci človek nevysvetľuje a nezdôvodňuje. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaRealitaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu