Bobry: Vyčistime si Slovensko.

Bobor je náš najväčší hlodavec, ktorý sa vo veľkej pohode rozširuje najmä pri Dunaji. Celý rok žerie kôru, vetvičky a lístie mäkkých drevín. Sem tam zotne strom, tak, aby mal čo žuvať, aj keď je zamrznutá vodná hladina. Slovenské bobry si spokojne žuvali topole a jelše, od Dunaja po Laborec, keď tu  ako blesk z jasného neba priletela výzva Ministerstva životného prostredia a Greenpeace: Vyčistime si Slovensko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (92)

Bratislavské bobry, tým je hej, pri každej bobrej hrádzi je aspoň jedna čierna skládka a môžu spokojne plniť smernicu ministerstva životného prostredia. Ale čo naši, východniarskí bobri?

Tí z toho zostali úplne zhrození. V horských oblastiach severovýchodného Slovenska, v našich jedľovobukových lesoch, akosi absentujú, na rozdiel od okolia Bratislavy, čierne skládky.

Ale čistiť treba.

Skládky tu síce chýbajú, ale to, čo našim, severovýchodoslovenským bobrom nikdy nechýbalo, je prirodzená, nenútená, východniarska inteligencia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bobrom stačilo trochu pobehať po lese, aby našli objekty vhodné na čistenie. Stromy označené presne podľa príslušnej lesníckej legislatívy a určené na "vyčistenie".

Obrázok blogu

A už to fičalo. Buk za bukom, žiadne mäkké dreviny podľa zoologických príručiek, ale riadne označené dreviny padali do vody. 

Obrázok blogu

Bobry sa v čistiacom nadšení pustili aj do označených javorov horských a veľkých jedlí. No tie boli zatiaľ nad ich sily. Neviem neviem, či to do 5. júna, keď akcia "Vyčistime si Slovensko" končí, stihnú. 

Obrázok blogu

Rezy sú čisté, predpisové, presne podľa príručky "Zmeňme svet Husquarnou!"

Obrázok blogu

Drobný, vyčistený odpad nebol problém ukladať na hrádze. Nie je to síce zatiaľ Gabčíkovo, ale povedzme si úprimne, aj Vodohospodárska výstavba nejako začínala.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Lenže. V posledných lúčoch zapadajúceho slnka sa na poslednom tohoročnom snehu, objavili stopy.

Obrázok blogu

Bobry ostávajú kľudné. Vedia že tento medveď sa nemusí tohtoročnej milej čistiacej akcie ministerstva zúčastniť. 

Je zástupcom živočíšneho druhu, ktorý ako prvý vyhral 18 žalôb podaných na ministerstvo životného prostredia.

Juraj Lukáč

Juraj Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Elektronik, ktorý sa zamiloval do divočiny a ako východoslovenský chmurnik predpovedá počasie na každý víkend Zoznam autorových rubrík:  Slovenská divočinaMôj priateľ SkúkamDrevorubači a poľovníciStromyNa hranici zdravého rozumuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu