Prázdninová Božská komédia v národnom parku

Každý si predstavuje peklo inak. Dante Alighieri, ho pred sedemsto rokmi maľoval vo svojej Božskej komédii ako les so šelmami, predpeklím a rôznymi pekelnými regiónmi, odstupňovanými podľa miery hriechov jeho obyvateľov. Ak by žil Dante dnes, tak by v celom jeho pekle lietali vrtuľníky striekajúce pesticídy a jeho trojhlavý Satan by rozhadzoval  všade okolo seba žlté a sivé konzervy s nápisom Agent Orange a Zyklon B.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (166)
Tehotná matka tohto chlapca pracovala pred pôrodom medzi paradajkami ošetrovanými pesticídmi
Tehotná matka tohto chlapca pracovala pred pôrodom medzi paradajkami ošetrovanými pesticídmi 

Pesticídy sú zvláštne látky. Poškodzovanie a zabíjanie živých organizmov pri nich nie je vedľajším, nechceným produktom, ale hlavným cieľom ich výroby. Insekticídy majú zabíjať hmyz („škodlivý“), herbicídy rastliny („škodlivé“), fungicídy huby („škodlivé).

Je tu ale jeden veľký problém. Základné prvky organizmov majú veľmi podobnú až rovnakú stavbu základných prvkov. Analýza DNA mnohých organizmov ukazuje, že rozdiely medzi meňavkou, banánom a pisateľom tohto článku sú podstatne menšie ako sme si boli schopní kedykoľvek pripustiť. Ak zaútočíme na DNA, príroda medzi nami nerobí veľké rozdiely.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Praktický pokus na túto tému urobili nacisti počas druhej svetovej vojny v koncentračnom tábore Osviečim s pesticídom Zyklon B, ktorý bol pôvodne určený na zabíjanie vší. Ako pokus dopadol, vieme asi všetci.

O niekoľko desiatok rokov neskôr, americká armáda rozprašovala na vietnamské pralesy herbicíd Agent Orange, ktorý im dodávalo mierumilovné Československo. Lístie opadalo ako malo. A tisíce zasiahnutých ľudí pomaly zomiera dodnes. 

V týchto dňoch začali lesohospodári striekať pesticídmi lesy v Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT). Použité pesticídy, ktoré obsahujú kľúčovú látku cypermetrín, majú zabíjať „len“ hmyz. Stačí letmý pohľad do množstva vedeckých prác venovaných tejto látke a začne vám behať mráz po chrbte.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko štúdií naznačuje spojenie medzi pesticídom a výskytom Parkinsonovej choroby. Zasiahnutie cypermetrínom môže zvýšiť riziko neplodnosti (predovšetkým u mužov), spontánneho potratu, vyvolať predčasný pôrod a spôsobiť vrodené abnormality plodu. Aj keď je cypermetrín určený na zabíjanie hmyzu a pre cicavce by mal byť málo toxický, niekoľko štúdií potvrdilo jeho schopnosť poškodzovať DNA cicavcov v mozgu, slezine, obličkách, kostnej dreni, pečeni a lymfocytoch. Kto netuší, že aj človek je cicavec, toho by mohla presvedčiť práca, ktorá dokázala, že cypermetrín poškodzuje priamo ľudské lymfocyty.

SkryťVypnúť reklamu

Dôsledkom poškodenia DNA môžu byť podľa niektorých prác rôzne druhy rakoviny, predovšetkým rakovina prsníka.

V Pekle kúpele nie sú. V NAPANTe sú. Volajú sa Korytnica a majú tam výbornú pitnú vodu. Oranžová farba označuje miesto striekania pesticídov s obsahom cypermetrínu.

Obrázok blogu

Toto nevymyslel ani Satan v Danteho Pekle.

Juraj Lukáč

Juraj Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Elektronik, ktorý sa zamiloval do divočiny a ako východoslovenský chmurnik predpovedá počasie na každý víkend Zoznam autorových rubrík:  Slovenská divočinaMôj priateľ SkúkamDrevorubači a poľovníciStromyNa hranici zdravého rozumuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu