reklama

Rúbu vám les? Pozrite sa na to!

Celý život som žil v rôznych ilúziách. Jedna z najväčších mojich životných ilúzií bola, že na všetko sú na svete odborníci. Profesionáli, ktorí prichádzajú ako Siedma kavaléria vždy v pravý čas vyriešiť problém, opraviť pokazené, vylepšiť nedokonalé, skvalitniť život nás všetkých. Že na všetko existujú špecialisti, ktorých úlohou je vedieť to, čo nevieme my. Až v zrelom veku som pochopil, že Titanic postavili profesionáli a Noe bol „len“ amatér.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (111)
Zmeť značiek na jednom strome, majetková hranica, hranica lesného dielca, prírodná rezervácia. Poznajte svoj les!
Zmeť značiek na jednom strome, majetková hranica, hranica lesného dielca, prírodná rezervácia. Poznajte svoj les! (zdroj: Milan Kapusta)

Keď ide po lese amatér a stretne lesný kolesový traktor ryjúci lesnú rozbahnenú cestu a vidí profesionálov rezať stromy, myslí si, že je všetko v poriadku. Špecialisti, ktorí vedia to, čo nevieme my, pracujú. Tak ako zlomenú nohu dáte opraviť chirurgovi, tak les logicky spravujú špecialisti – lesníci.

Lenže je tu drobný problém. Problém Titanicu. My všetci žijeme v jednej krajine, dýchame ten istý vzduch a v tej našej krajine je les zvláštnou komoditou, ktorá ovplyvňuje životy nás všetkých. A tak ako mi chirurg veľmi pokojne a zrozumiteľne vysvetlil ako mi ide opraviť MOJU zlomenú nohu, mali by to robiť aj špecialisti, ktorí sa starajú o NAŠU krajinu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je to tak. 
 
Lesné hospodárske plány boli zaradené medzi utajované skutočnosti, verejnosti sa obmedzuje až zakazuje pohyb po lese a do chránených území nesmie vstúpiť nik. Teda takmer nik. Profesionáli s pílami, traktormi a puškami môžu.

Obrázok blogu

Amatéri, pozrite sa na svoj les, je to komodita, ktorá ovplyvňuje život každého človeka. Aj vás! Postarajte sa, aby sme neboli na Titanicu, ale na Arche, ktorú postavil amatér Noe.

Začneme tým, čo majú profesionáli robiť podľa svojich vlastných predpisov. Nebudeme si všímať environmentálne dopady lesohospodárskej činnosti.

Obrázok blogu

Pozrime sa na veci, ktoré amatérom profesionáli nevysvetľujú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každý les niekto vlastní
Lesov je na Slovensku približne 2 milióny hektárov pričom jednu polovicu vlastní štát a druhú neštátni vlastníci. Neštátne lesy to sú lesy súkromných vlastníkov, cirkevné lesy, spoločenstvenné lesy, obecné a lesy poľnohospodárskych družstiev. Prvá súkromná rezervácia Vlčia na Čergove je súkromný les.

Obrázok blogu

Les sa označuje
Lesy si lesníci delia na rôzne časti, z ktorých tie najmenšie sú dielce. V nich môžu byť ešte vyčlenené čiastkové plochy a porastové skupiny. Toto vyznačenie je v porastových mapách, bežne vyhotovovaných v mierke 1:10 000, kde okrem hraníc je farbou odlíšený rôzny vek stromov v dielcoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Bielym pruhom sa značia hranice dielcov, ak sa hranice vetvia, tak lesníci vyrývajú do stromov šípky v smere vetvenia. Okrem toho je na obrázku majetková hranica - oranžový štvorec označuje rozhranie lesov dvoch majiteľov. 

Obrázok blogu

Porastová mapa je dôležitým materiálom, z ktorého aj laik môže vyčítať zaujímavé informácie. Na tejto mape je časť Čergova. Hnedá farba označuje lesy staré 81 - 100 rokov, žltá 1 - 20 rokov. Zelená čiara ohraničuje les osobitného určenia, napríklad prírodnú rezerváciu Čergovská javorina, dielec číslo 418. Bodkočiarkované čiary sú lesné cesty, vidíte, že priamo cez rezerváciu idú dve. Vy tam ale vstúpiť nemôžete.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Zapamätajte si aspoň farebné odlíšenie veku lesa, je to dôležité pre orientáciu v lesných porastoch.

Rezervácia, ktorá je na porastovej mape označená zelenou čiarou, je v teréne značená jedným červeným pruhom po celom obvode hraničných stromov a polkruhom z vonkajšej strany rezervácie.

Obrázok blogu

Podobne, ale len jednym červeným pruhom je v teréne označovaný ochranný les, na porastovej mape je tiež ohraničený červenou čiarou. Ochranný les by mal mať v praxi zvláštny režim hospodárenia. Je to často len teória.

Obrázok blogu

Ťažba sa plánuje
Žiaden vlastník nemôže v svojom lese rúbať hlava - nehlava. Ťažba dreva musí zodpovedať Lesnému hospodárskemu plánu (LHP), ktorý sa vyhotovuje na desať rokov. Odborným garantom správnosti tejto ťažby je odborný lesný hospodár (OLH), lesník s licenciou vykonávať túto funkciu. On vyznačuje a kontroluje ťažbu a je za ňu zodpovedný.

Obrázok blogu

V LHP sa môže aj amatér dozvedieť zaujímavé veci. Toto je opis lesných porastov z prvej súkromnej rezervácie Vlčia. Máme tam 70 percent buka (BK), 20 percent jedle (JD) a 10 percent javora horského (JD). Typ lesa je 6402 = papradinová buková javorina, 5303 = papradinová jedľová bučina a 5403 = kamenitá buková javorina. Zaujímavá kolónka je zásoba. Na vyrúbanie v tejto časti lesa je 373 kubíkov ihličnatého dreva a 1388 kubíkov listnatého dreva. 

Obrázok blogu

Najdôležitejšia časť LHP je plán hospodárskych opatrení. Ak zistíte, že v LHP je napísané Bez zásahu ako v našom prípade, a predsa sa tam ťaží, "niekto má problém".

Obrázok blogu

Ťažba sa vyznačuje
Lesníci poznajú rôzne spôsoby ťažby – podrastový, holorubný, účelový výber a výberkový spôsob, pre nás je podstatný fakt, že pri každom spôsobe sa majú v lese vyrúbať všetky stromy. Ktoré a kedy, určuje OLH vyznačením ťažby v teréne. Rezervácie sú miesta kde by sa ťažiť nemalo, posledné zmeny zákonov ale urobili z lesných rezervácií „hospodárske“ lesy. Lesníci v nich môžu ťažiť podľa schváleného LHP, ale obyčajný človek do nich nesmie vstúpiť, pretože sa z neho stane zločinec, poruší niekoľko zákonov. Dôvod takejto zákonnej úpravy je jasný – zamedzenie občianskej kontroly ťažby dreva v chránených územiach.

Obrázok blogu

Ak sa idú ťažiť jednotlivé stromy, musia byť označené jednou červenou bodkou v jeden a polmetrovej výške a druhou červenou bodkou nad koreňom. Tá druhá bodka tam zostáva aj po zrezaní stromu. Ak tam nie je, "niekto porušil zákon". 

Obrázok blogu

Ak sa ide ťažiť celá skupina stromov v kalamite, označuje sa hranica takejto ťažby krížikmi.

Obrázok blogu

Ak sa les rúbe holorubne v páse alebo sa presvetľuje v páse, hranice pásov, medzi ktorými sa môže rúbať, sú značené jednou šikmou čiarou.

Vyrúbané stromy musia byť označené
Každý vyrúbaný kmeň musí byť označený zvláštnou pečiatkou – ciachou. A najneskôr na odvoznom mieste, to je miesto, z ktorého sa tie kopy naskladaného dreva odvážajú na miesta spracovania.

Obrázok blogu

Toto je typická ciacha ktorú lesníci natĺkli na strom veľmi rýchle po tom, čo lesoochranári zastavili v rezervácii Tichá dolina auto odvážajúce neoznačené stromy.

Rúbu váš obľúbený les a vy máte pocit, že to nie je dobré? Napríklad ako v tomto prípade, kde lesníci naplánovali (červené bodky) ťažbu v rezervácií (červené pruhy)? 

Obrázok blogu

Urobte toto:

V Národnom lesníckom centre (bývalý Lesoprojekt):
- zadovážte si porastové mapy

Na obvodnom lesnom úrade:
- zistite vlastníka rúbaných dielcov
- nazrite do LHP

V teréne:
- skontrolujte vyznačenie stromov
- konfrontujte plán s realitou

Les môže byť bez zásahu a niekto si len chce prilepšiť. Alebo sa rúbe v rezervácii alebo sa len tak bohapusto kradne.

Ak vám to vadí, oznámte to na obvodnom lesnom úrade. Alebo Lesoochranárskemu zoskupeniu VLK

Juraj Lukáč

Juraj Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Elektronik, ktorý sa zamiloval do divočiny a ako východoslovenský chmurnik predpovedá počasie na každý víkend Zoznam autorových rubrík:  Slovenská divočinaMôj priateľ SkúkamDrevorubači a poľovníciStromyNa hranici zdravého rozumuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu