V Izraeli sa schyľuje k ďalšej tragédii

Písmo: A- | A+

Izraelská vláda sa chystá vyhnať z Negevskej púšte okolo 40 000 (niektoré zdroje uvádzjaú čislo 30 000, iné zase až 70 000) beduínov. Proti plánu nazvanom Prawer sa dvíha vlna odporu nie len v Palestíne a Izraeli, ale aj v mnohých ďalších krajinách. Minulú sobotu sa po celom svete konali protesty proti etnickému vyčisteniu Negevskej púšte od jej pôvodných obyvateľov.

Jedným z miest, kde sa demonštrácie konali, bolo tretie najväčšie mesto v Izraeli, Haifa. Mesto, ktoré je inak považované za vzorové, čo sa týka spolunažívania Arabov a Židov, takú veľkú a tak tvrdo potlačenú demonštráciu si azda nepamätá:


(Haifa 2)

Ďalšie miesto konania protestov bolo v Negeve (arbasky: Nakab) neďaleko lokalít, ktoré majú byť "vyčistené" od beduínov, ktorí tu žili po stáročia. Izraelská polícia ani tu nešetrila brutalitou, a to ani voči deťom:Protestovalo sa ja neďaleko Ramlláhu. Tu si to odniesol najmä jeden palestínsky demonštrant, ktorý ako môžete všetci vidieť sa previnil iba tým, že pokojne stál. Rátajte koľko izraelských vojakov sa do neho pustilo:

Ako som spomínal, neprotestuje sa iba v Izraeli-Palestíne a neprotestujú iba Palestínčania. Menšie zhromaždenia sa konali v mnohých európskych aj mimoeurópskych mestách. Jedným z nich bola aj Praha, kde ľudia podpisovali petíciu proti Prawer plánu:

000000001.jpg

Protestné vyhlásenie pred pár dňami vydalo aj vyše 50 britských známych osobností, medzi nimi aj Peter Gabriel.

Protestujú aj Židia. Nie len ako účastníci demonštrácií v Izraeli, ale aj tí mimo Izraela. Organizácia Jewish Voice for Peace zorganizovala fotokampaň:

00000001.jpg

Jewish Voice for Peace prirovnáva Prawer plán a chystané vyhnanie beduínov z púšte k rozhodnutiu Kongresu z roku 1838 vyhnať 12 000 čerokejských Indiánov.

0000001.jpg

Pripomeňme si, že negevskí beduíni sú formálne plnoprávnymi občanmi Izraela. Tento údajne demokratický štát ide násilne vyhnať 40 000 svojich vlastných občanov z územia, ktoré obývali po stáročia a ide zničiť ich tradičný spôsob života, tak ako to kedysi spravili Spojené štáty so svojimi Indiánmi. Na zastavenie tohto obludného plánu vyzval Izrael ešte minulý rok Európsky parlament aj Výbor OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie. Nič nepomáha. Izraelskí predstavitelia sa pred niekoľkými dňami nechali počuť, že Prawer plán napriek protestom uskutočnia.

Ak ste nedávny článok o búraní beduínskych dedín nečítali, na nasledujúcich záberoch si môžete pozrieť ako vyzeralo búranie beduínskej dediny Al-Arakíb. Vyše 1000 policajtov nabehlo s buldozérmi a zrovnalo so zemou dedinu obývanú 300 ľuďmi. Toto chce izraelská vláda urobiť 40 000 ďalším ľuďom, vlastným občanom:

To všetko sa deje za ohlušujúceho ticha médií. Zvlášť slovenské média sa tvária ako keby sa žiadna tragédia nekonala, ako keby žiadni beduíni v Izraeli neexistovali. Pokojné protesty môžu byť Izraelom potláčané akokoľvek brutálne, zahraničné organizácie a celebrity môžu kričať koľko chcú, samotní Židia sa môžu nechať mlátiť spolu so svojimi beduínskymi spoluobčanmi do bezvedomia, nič to nepomôže. Slovenské média dlhodobo sú, a zrejme aj zostanú, komplicmi v udržiavaní mýtu o demokratickom Izraeli a iba zriedkakedy prinesú informáciu, ktorá by naštrbila túto ilúziu.

Ak chcete vy urobiť niečo pre záchranu negevských beduínov, podpíšte prosím túto AVAAZ petíciu a tiež túto výzvu českému parlamentu. Ďakujeme.

000001.jpg

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu