Muslimovia v Osvienčime

Písmo: A- | A+

Nemá zmysel zatvárať oči pred skutočnosťou. Antisemitizmus existuje, antisemitizmus je nebezpečný, antisemitizmu sa treba postaviť. A nevyhýba sa ani arabským a muslimským spoločnostiam, naopak, je v nich rozšírený až moc. Kritika politiky Izraela sa v nich príliš často spája s paušálnym odsudzovaním židov či s popieraním holokaustu. Svet však nie je čierno-biely a najmä v posledných rokoch počujeme hlasy z radov muslimov, ktoré hovoria o potrebe uznania tragédie holokaustu.

Tak napríklad, v máji minulého roka sa do Osvienčimu vybrala delegácia muslimských predstaviteľov z celého sveta. Približne tucet imámov z USA, Saudskej Arábie, Palestíny a ďalších krajín sa pri múre smrti modlili za obete genocídy a antisemitizmu.

Ahmet Muharrem Atlig, bývalý turecký imám, hovorí, že o holokauste vedel už predtým, no táto návšteva pre neho bola bodom obratu: "Čím skôr sem prinesiem svoju rodinu... Zorganizujem muslimských imámov a muftiov, aby išli na miesta holokaustu. Moji ľudia nevedia čo sa tu stalo. Toto nie je agenda. To je realita."

Americký imám Mohamed Magid na to čo videl reagoval slovami: "Čo sa dá na to povedať? Nemám slov. Čo tu vidíte presahuje ľudskú predstavivosť."

V Poľsku navštívili aj múzeum histórie poľských židov, zúčastnili sa kóšer večere s hlavným rabínom Poľska a stretli sa s poľskými Spravodlivými medzi národmi. Súčasťou programu bolo aj stretnutie s predstaviteľmi poľských židov, kresťanov a muslimov.

Obrázok blogu

Nebola to však prvá návšteva svojho druhu. Už v roku 2011 Osvienčim navštívila delegácia približne 150 muslimov, imámov, intelektuálov, politikov, zo 40 krajín. Jedným z nich bol Mohammed Rajani z Palestíny: "Učí ma to rozumieť dôležitosti viery, schopnosti človeka vstať z popola a vybudovať lepší svet. Toto je peklo na Zemi. Musíme robiť lepšie veci, starať sa jeden o druhého - muslimovia, židia, ateisti - aby sme mali raj, nie peklo."

Rabbi Lau pripomenul, že ľudia sa ešte z holokaustu nepoučili, keďže masakre, ako tie v Kosove, sú stále páchané. Mnohým muslimským účastníkom to, čo videli v Osvienčime, pripomenulo masakre páchané na ich vlastných národoch. Ahmed Anwar Dezaye, hlava Salahaddinovej Univerzity v Iraku: "Učíme o holokauste na našej univerzite, ale je to iné, keď to vidíte, cítite to naozaj. Učí nás to cenné ponaučenie o živote v mieri a dialógu... Ako Kurdovi, mi to pripomína čo sa stalo v Kurdistane v 20. storočí." Pokračuje: "Čo sa stalo s nami je iba malý príklad toho čo sa stalo tu. Hovorí mi to o ľudskej krutosti a aké dôležité je toto ponaučenie. Chcem, aby všetci prišli sem a videli, aké dôležité je žiť v mieri."

Veľký mufti Bosny, Mustafa Ceric: "Chcel som to vidieť na vlastne oči. Čo počujete a čo vidíte nie je to isté... Nikdy som sa nezaujímal o Osvienčim a nikdy som o tom nevedel, až kým sa to nestalo môjmu ľudu, a som tu, aby som povedal vám a celému svetu, aby ste nečakali kým sa udeje ďalšia genocída. Máte možnosť zabrániť jej. Keby sme zabránili holokaustu v Osvienčime, mohli sme zabrániť aj masakru v Srebrenici."

Mohammed Rajani z Palestíny sa dotkol aj porovnania holokaustu s Nakbou (vyhnaniu polovice palestínskeho národa pri vzniku Izraela): "Neporovnávame Nakbu a Holokaust v tom zmysle, že by tie zverstvá boli na rovnakej úrovni, ale v zmysle, že na človeka žijúceho doma v mieri a bezpečí, príde zlo a vyhodí ho z jeho bezpečia. Myslím, že musíme mať k sebe empatiu v zmysle, že ja ako Palestínčan muším chápať čo holokaust znamená pre židov a židia musia chápať čo Nakba znamená pre Palestínčanov. Tak môžeme nájsť miesto, kde sa stretneme."

Britský Imám Abdul-Jalil Said: "Cítim skutočnú bolesť... Verím, že muslimovia musia stáť pri svojich židovských priateľoch, pretože antisemitizmus v Európe je na vzostupe a tam kde je antisemitizmus, islamofóbia veľmi nezaostáva... Musíme sa sústrediť na mlčiacu väčšinu, aby šla dopredu a povedala: Nikdy viac."


Obrázok blogu

Ani toto však nebola prvá delegácia muslimov v Osvienčime. Bola ňou, pravdepodobne, návšteva ôsmych predstaviteľov muslimov z USA v roku 2010, ľudí s veľkým publikom a vplyvom medzi americkými muslimami. Znalosť väčšiny z nich o holokauste bola pred cestou nízka a neboli to typy, ktoré by oplývali vrúcnosťou k židovskej komunite.

Jeden z nich v minulosti dokonca pochyboval o pravosti Hitlerových plánov na vyhladenie židov. Odvtedy svoj názor zmenil a počas návštevy miest holokaustu povedal, že jeho znevažujúce výroky vyplývali z neznalosti, no dodal: "Fakt, že som bol v istom prostredí a v istej kultúre, kde ma tak učili, ma neospravedlňuje... Bol som veľmi rád, že môžem ísť na túto cestu, pretože som chcel na vlastné oči vidieť, ako som sa mýlil." Hovorí, že nemohol pozerať na vystavené hračky a topánky detských obetí bez toho, aby myslel na svoje štyri deti. Podľa neho každý popierač holokaustu by mal dostať grátis letenku do Osvienčimu a Birkenau, "pretože vidieť niečo nie je to isté ako čítať o tom."

Suhaib Webb, pochádza z kresťanskej rodiny z Oklahomy no konvertoval na islam a dnes je imámom v Santa Clare. Zo všetkých muslimských členov skupiny mal najväčšie znalosti o holokauste, napriek tomu po prehliadke Osvienčimu so slzami v očiach povedal: "Bolo to ďaleko horšie než som si predstavoval."

Mohamed Magid, imam pôvodom zo Sudánu a riaditeľ megamešity, ktorá slúži viac ako 5000 rodinám v oblasti Washingtonu, vyzval svojich spoluveriacich: "Žiaden muslim so zdravým rozumom, muž alebo žena, by nemal popierať holokaust... Keď kráčate cestou, ktorou kráčali ľudia, ktorých viedli do plynových komôr, aby ich zabili, ako môže človek poprieť fyzické dôkazy, niečo čo je nad akúkoľvek pochybnosť?"

Súčasťou programu bola aj návšteva v Dachau, kde sa stretli s Maxom Manheimerom, židom, ktorý prežil koncentračné tábory. Stretli sa tiež s Wilhelmom Brassem, nežidovským preživším Osvienčimu, ktorý robil fotografie vnútri tábora pre nacistov, vrátané Jozefa Mengeleho. Na audiencii s krakovským arcibiskupom, Stanislavom Dziwiszom, Siddiqi vyhlásil: "Prišli sme sem, aby sme boli svedkami miest, kde sa udiali tie najhroznejšie zločiny. Prišli sme sem, aby sme pochopili bolesť židovskej komunity. Robíme to, aby sme vylepšili naše vzťahy, pretože nemôžete budovať vzťahy s ľuďmi bez toho, aby ste vedeli, čím si prešli."

Účastníci sa dotkli aj izraelsko-palestínskeho konfliktu. Hľadali najmä spôsob ako prekonať odpor k uznaniu holokaustu z dôvodu jeho spájania so vznikom Izraela. Jedným z návrhov bolo, aby uznanie holokaustu zo strany muslimov bolo nasledované podobným krokom zo strany židov, čiže uznaním utrpenia Palestínčanov spôsobeného existenciou a politikou Izraela.

Na ceste späť Webb a Magid hovorili o možnosti zorganizovania zájazdu muslimských a židovských študentov do Osvienčimu a Bosny (a v nej hlavne Srebrenice): "Chceme doniesť mladých, aby tým prešli a stali sa ambasádormi proti genocíde a dehumanizácii ľudí."


Obrázok blogu

V čase vzrastajúcich xenofóbnych nálad v Európe, antisemitizmu, islamofóbii a neznášanlivosti ku všetkému čo nie je „naše“, je veľmi potrebné pripomínať si, že všetci patríme k sebe. Slovami Francoisa Fenelona, katolíckeho arcibiskupa zo 17. storočia, „všetky vojny sú občianskymi vojnami, pretože všetci ľudia sú bratmi.“ Potrebujeme si znovu a znovu pripomínať, že naša spoločná ľudskosť je silnejšia, než naše odlišnosti, že naša ľudskosť nás spája viac, než nás čokoľvek môže rozdeliť.

Blíži sa smutné výročie vojnového fašistického Slovenského štátu, ktorý sa podieľal na holokauste – ideálna príležitosť, aby sme dali na javo, že stojíme na strane ľudskosti. Deň symbolizujúci neznášanlivosť a zabíjanie môžeme premeniť na deň zmierenia, odpustenia a tolerancie. Ako povedal turecký imáma Atlig po návšteve Osvienčimu: "Toto nie je židovské dedičstvo, to je svetové dedičstvo. Židia tým boli najviac zasiahnutí, ale ponaučenia sú globálne."

Nikdy viac!

Skryť Zatvoriť reklamu