Téma regenerácie pri športe

Písmo: A- | A+

Už nejakú dobu sledujem, u niektorích športovcov absenciu regnerácie pri príliš veľkom fyzickom zaťažení a preto som sa rozhodol venovať sa tejto dôležitej téme. Regnerácia je veľmi dôležitá a zraďujeme ju k tréningovému procesu. Áno aj regnerovanie je tréningový procesPod regeneráciou rozumieme súbor opatrení na podporu zotavovacích procesov a odstraňovania únavy, obnovenia telesnej a duševnej výkonnosti. Regenerácia je dôležitá pri všetkých činnostiach a aktivitách človeka, ale najväčší význam nadobúda v športe, v tréningovom procese a pri súťažiach.

Aby cvičenie v posilňovni prinášalo požadované výsledky potrebujeme zabezpečiť okrem kvalitného tréningu, kvalitnú stravu a v neposlednom rade kvalitnú regeneráciu. Pretože, ak má organizmus neskôr opäť pracovať musí sa po skončení zaťaženia zotaviť. Cieľom regenerácie je taktiež dosiahnuť u športovca stav superkompenzácie, ktorý umožňuje ďalší rast tréningového zaťaženia a športovej výkonnosti.
Veľkou chybu v tomto smere robia začiatočníci. Začnú chodiť do posilňovne, majú plno elánu, ktorý sa snažia využiť naplno. Nie zriedka sa potom stane, že sú v posilňovni od pondelka do soboty. Po čase ale zistia, že žiadne výsledky neprichádzajú. Prečo? Jeden z dôvodov je nadmerné zaťaženie organizmu a krátky čas na jeho regeneráciu. Treba si uvedomiť, že svaly nerastú v posilňovni počas tréningu, ale v dobe kedy odpočívajú.
Tréning v posilňovni je treba vnímať ako impulz, podnet, ktorý naštartuje fyziologické zmeny v organizme. Taktiež treba vedieť, že každý sval má svoju rýchlosť regenerácie, preto sa nesmie zaťažovať nepretržite a neúmerne.

Bežný život s problémami v práci, v škole a v rodine prináša množstvo stresov. Ak k tomu pripočítate stres z ťažkého tréningu, je pravdepodobné, že sa občas dostanete do stavu fyzickej a psychickej vyčerpanosti. Pokiaľ je tréning príliš častý a namáhavý, príliš vyčerpávajúci, organizmus nemá dosť energie, aby sa mohlo zotaviť, a už vôbec na to, aby sa pripravil na ďalšiu záťaž. V takomto prípade začiatočník nevidí žiadne výsledky, cíti sa unavený (je pretrénovaný), a to vedie k tomu, že ho posilňovanie prestane baviť a skončí. To je ešte tá lepšia možnosť. Tá druhá a horšia možnosť je, že to telo nezvládne a dôjde k zraneniu.

Najlepším prostriedkom na obnovu telesných a duševných síl je kvalitný a dostatočne dlhý spánok. Osemhodinový spánok je minimálna doba potrebná na regeneráciu organizmu. Potreba spánku narastá najmä v období získavania svalovej hmoty. Preto je vhodné, upraviť si denný režim tak, aby sa cvičenec dostal do postele bez pocitu, že sa nedostatočne vyspí. Poznáme však aj iné formy regenerácie ako napríklad saunovanie, kryo komora, masáže, ľahké plávanie a pod.

Skryť Zatvoriť reklamu