
Všetko je pripravené, Santa prišiel, hurá sú tu Vianoce ( )
A ako Anglicko
Druhý rok, čo oslavujem Vianoce mimo domova, tentokrát som však bola pozvaná k Rachael do Corley Moor. A úprimne, cítila som sa ako doma - viac ako za posledných pár mesiacov. Anglické Vianoce, sú v podstate veľmi podobné našim, až na pár poprekrúcaných zvykov. Neoslavujú večer, ale cez deň, nemajú rybu, ale moriaka, a ako všetci vieme, darčeky nosí Santa, nie Ježiško. No papučová kultúra, čas strávený s rodinou, prejedanie sa a pozeranie telky, to je rovnaké.
B ako brynza
ÁNO! Pod vianočným stromčekom som si našla brynzu a to vďaka Alenke, s ktorou sa Rachael spojila, aby sa spýtala, čo mi má Rachealin priateľ, Ryan, priniesť zo Slovenska, kam išiel na služobnú cestu. Takto komplikovane, ale predsa, sa ku mne dostala bryndza (a údené korbáčiky) z bratislavského Tesca.
C ako Coventry
Najbližšie veľkomesto, kde sú univerzity (no všetci z Rachaelinej rodiny svorne tvrdia, že na poriadnu univerzitu sa radšej ide niekam inam - Birmingham napríklad), centrum mesta v podobe obrovského nákupného strediska, tri katedrály, z toho dve zničené a tretia, no, nie veľmi pohľadná. V skratke, keby som nemala dôvod tam ísť, tak tam nejdem. Nie nadarmo sa dostalo na 8 priečku v nanič miest v Británii (Crap towns in Britain, keby niekoho zaujímalo je rebríček miest, ktoré sú nanič z rôznych dôvodov. Napodiv, Londýn tam je na prvom mieste…)

Č ako čaj
Tak ten tu musím spomenúť. Nie nadarmo sa English tea volá English. V priemere asi tak päťkrát do dňa sa všetci v rovnakom čase stretnú v kuchyni, aby si dali šálku čaju. A vznikne z toho pár minút strávených debatovaním o všeličom. Je neuveriteľné, ako taká malá šálka čaju dokáže pozdvihnúť náladu.
D ako Dundee
Odísť na pár dní z mesta, kde už aj tak nikto neostal, keďže väčšina jeho obyvateľov sú študenti, bolo ako požehnanie.
E ako Edersee
Pár liet som pracovala v nemeckom rodinnom hoteli v oblasti zvanej Edersee, no a na Vianoce ma prekvapil balík od mojich bývalých šéfovcov. Za toto prekvapenie je vinná opäť Alenka. Takže ďakujem!
F ako Friends
Na náš štedrý večer sú všetci v baroch, stretávajú sa s priateľmi, ktorých pravdepodobne videli naposledy pred rokom v čase vianočnom a medzi sebou aktualizujú, čo sa za ten rok v ich živote zmenilo. Za čas strávený s Rachael som spoznala jej kamarátov zo strednej, susedov, spolupracovníkov z bare, kde robila, spolužiakov z výšky a kopu ďalších rodinných kamarátov. Nezdá sa to, ale do pár dní sa toho dá natlačiť celkom dosť.
G ako garáž
Rachaelin ocko má takú malú zberateľskú mániu a všetko zaujímavé skladuje v garáži. Vrátane Rolls Royce zo šesťdesiatych rokov, rôznych cedúľ, motorky a ďalších dvoch áut, ktorých typy si nepamätám. Poklady garáže by som mohla objavovať celý deň. Keď mi s nadšením ponúkol jazdu na motorke, po ich záhrade, ktorá bola prakticky pohrebiskom ich domácich zvieratiek, slušne som odmietla.
H ako horiaci vianočný puding
Netuším, či tomu je v každej rodine, ale tá Rachaelina má tradíciu poliať vianočný puding francúzskym koňakom (či brandy?) a celé to zapáliť. A keď prestane horieť, zapáliť ho znova, lebo sme nestihli vystihnúť správny moment na fotku. No a potom už neostáva nič iné, ako ten skaramelizovaný koláč zjesť, mňam.


I ako Inspire bar
Legendárny bar v Coventry, postavený na základoch točitého schodiska, ktorý mi každý (fakt každý), s kým som sa zoznámila odporúčal, ale do ktorého som sa ja nikdy nedostala, lebo nebolo času. Možno jeden dôvod sa do Coventry niekedy vrátiť?
J ako Jumper - vianočný sveter
Takmer všetci v Rachaelinej rodine dostali sveter s vianočným motívom. Zvyk je to super, aj keď evidentne, z ich pohľadu, nepraktický - keďže spoločensky je prístupné nosiť vianočný sveter maximálne 3 dni po Vianociach. Ak motív nie je príliš vianočný, ako napríklad snehové vločky alebo jelene, môžete sa tváriť, že je to zimný sezónny sveter. Keby som však vianočný sveter dostala ja, tak by som ho hrdo nosila aj v lete. Čo koho do toho, čo si dám na seba.
K ako Krakni ten Christmas cracker pre šťastie
Vianočný cracker je tradične britská vec, hoci som sa s ním stretla už na Novom Zélande. Sú to také papierové tuby, ktoré všetci spoločne potiahnu za mašličku, niečo „krakne” a vyslobodí sa tak papierová koruna a nejaký darček, ktorý je poväčšine nanič. Ale veď sú Vianoce, vtedy nič nemusí dávať zmysel, hlavne, že sú všetci radi!

L ako Lynn a losos
Vyzeralo to, že zázračná Rachaelina mamka mala Vianoce pod palcom a počas celých 4 hodín pečenia moriaka sa nepohla z kuchyne, aby sme si my ostatní mohli užívať pohodu Vianoc. A nejakým zázrakom sa, stále, keď som mala prázdne ruky, objavila, aby mi do nich niečo strčila, či už čokoládu, pohár vína, čaj, tanier s jedlom… no proste, stále sa niečo našlo. A ten losos, ten teoreticky predstavoval kapra 24. decembra večer, kedy ho Lynn len tak mimochodom pripravila.

M ako mimosas
Prvá vec, čo sa robí počas vianočného dňa (v rodine, kde nie sú žiadne malé deti, čo by vstali v neľudskú hodinu, aby si utekali rozbaliť darčeky) je otvorenie šampanského, zmiešanie s pomarančovým džusom a „voile” je z toho nápoj mimosa, ktorý sa popíja kým sa neminie pomarančový džús. Potom sa popíja už len šampanské.
N ako Nákupy
26.decembra ľudia v Británii nesedia na zadku a nepozerajú Mrázika. Oni sa radšej tlačia v radoch a nedočkavo čakajú na otvorenie nákupných centier, kde sa začínajú neuveriteľné zľavy. Teda, že sú neuveriteľné, tak mi to bolo povedané. Zápchy v Birminghame, nekonečné hľadanie miesta na parkovanie a pohľad na preplnené eskalátory mi však naznačil, že túto tradíciu si rozhodne neosvojím. A dúfam, že Boxing day nikdy nepríde na Slovensko vo svojej plnej sile.

O ako Ostatky
Šesť kilový moriak to sa nezje len tak. Mali sme ho na slávnostnú večeru, to áno, potom deň na to v sendvičoch, ďalší deň studený a neskôr skončil v curry. Niet divu, že po takejto intenzívnej skúsenosti, väčšina už nechce moriaka vidieť až do budúcich Vianoc.

P ako polnoc
V Coventry je každý rok jeden dom výnimočný - je najviac vyzdobený až na takú úroveň, že je to priveľa. Každopádne, my sme ten dom našli a ako načasované, práve minútu pred polnocou. Viem to preto, lebo v okne toho domu bola časomiera, ktorá odpočítavala sekundy do polnoci. A keď odbila polnoc tak… popoluškin kočiar sa premenil na tekvicu.
Ale nie, v skutočnosti sa v okne zjavilo Ho Ho Ho!

R ako rodina
24. som si aspoň virtuálne zaželala Veselé Vianoce s našimi, čo bolo milé. Faktom ale je, že som stále v údive, s akou pohodou ma privítala Rachaelina rodina. Prakticky dievča, ktoré pozná iba ich dcéra (aj tá ma naposeldy videla pred rokom a pol), pozvali na ich rodinnú vianočnú oslavu a postarali sa ako o svoju.

S ako Staroprameň
Rachaelin ocko sa pravidelne uisťoval, že ma nesmädí a ponúkal mi české pivo, aby som si opäť niečím pripomenula domov.
T ako The Browns
Za štyri dni som sa dozvedela celú históriu jedného baru, do ktorého sme raz zašli na obed. Ako skladačka, do ktorej každý, koho som stretla, sa mi rozvíjal príbeh o The Browns. Všetko začalo, keď do baru prišli ľudia na zapitie žiaľu po pohrebe vojaka, no majiteľka ich vyhnala s tým, že takú veľkú skupinu tam mať nechce. No ale keď vojaci a postupne ďaľší v Coventry začali The Browns bojkotovať, začali sa finančné problémy, až nakoniec podnik zbankrotoval a kúpil ho, hádajte kto - ten istý majiteľ, čo vlastní Inspire (zase raz sa spomínal Inspire) No a deň, kedy som tam ja obedovala, bol posledný, kedy pub fungoval ako The Browns. tom ho preberá nový manažment, kuchára si nechajú, z čoho sa on teší, lebo môže vytvoriť nové menu a tu skončím, lebo takéto zákulisné info o nejakom bare som nemala ani počas piatich rokov, čo som bývala v Bratislave. Myslím, že týmto som sa v Coventry oficiálne stala lokálnou. Len neviem, či je to pozitívne…
U ako Ubehlo to a ani neviem ako
Keď je vám dobre, ani neviete, ako to ubehne. Tak tomu bolo aj v mojom prípade. Štyri dni po mojom príchode som sa opäť našla na letisku v Birminghame, s plným batohom darčekov, ktoré som ani nečakala, vstupenkou do letiskového salóniku, nie až takým množstvom fotiek, no zato s peknými spomienkami.
V ako večera
Väčšinou sa hovorí o slávnostnom obede, ale tak, trošku trvá, kým sa ten moriak upečie. No a potom je z toho večera, kde Lynn elektrickou pílou krája kúsky z moriaka, pridá k tomu ružičkový kel, zemiaky a brusnicovú omáčku a je to presne také dobré, ako si len predstavujete.

Z ako zvyky
Zopár som už spomínala, no ale tak nedá mi dodať, že po večeri sme sa všetci usalašili v obývačke a spoločne pozerali telku (napodiv, nepozerali sme vianočné filmy, ale skôr vyvrcholenia seriálov, ktoré bežia po celý rok a ktoré mne absolútne nič nehovorili. Po pozretí finálnych častí som ale zistila, že o veľa neprichádzam). No a v podstate sme čakali, kedy zasa vyhladneme, aby sme si na noc dali ochutnávku výberu rôznych syrov. Bola som rada, že som do zbierky extra-starej Goudy, francúzskeho brie a camembertu z Tesca, mohla pridať slovenskú bryndzu.
Podobne, ako na Slovensku, počas anglických Vianoc nebola šanca na vyhladnutie alebo vysmädnutie alebo na nedostatok sladkého. Od sladkostí zavesených na vianočnom stromčeku - ktoré vešajú na štedrý deň a hned nato ich zjedia, cez čokoládový pomaranč, ktorý každý dostane po rozbalení darčekov, vianočný koláč, vianočný puding až po marcipánový zákusok, no bolo ich neúrekom… A k tomu sladké sherry, ktoré sa k tým syrom tak hodilo…
Tak, tieto Vianoce sú za mnou, už sa teším, na tie ďalšie, ktoré by som už hádam mohla osláviť doma.