Ako vonia smog?

Pred rokom 2008 si Pekingčania ešte mysleli, že keď cez deň poriadne nevidno slnko, je to hmlou alebo oblakmi. Po tom, ako Americká ambasáda na svoju strechu nainštalovala monitor na meranie kvality ovzdušia, proti čomu čínska vláda protestovala, že je to zásah do ich vnútorných záležitostí (s odôvodnením, že sa monitoruje ich vzduch na ich území), ľudia si pomaly začali uvedomovať, v čom to žijú. Samozrejme nie všetci tu tušia, čo je to smog, ako vzniká a prečo sú niektoré dni jasnejšie ako iné a nie je výnimkou, keď vám taxikár so železnou istotou povie, že preto je to ovzdušie dnes zlé, lebo včera prešlo mestom nejako veľa kamiónov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Američania tu v podstate vytvorili úplne nový systém na meranie niečoho, čomu sa predtým neprikladala najmenšia priorita. Keď v novembri 2012 tweetli hodnotu 500 ako „šialene zlé”, nikto dovtedy nečakal takéto vysoké hodnoty a kategória pre tento level ešte neexistovala (dnes už je to „mimo indexu"). Pre obyvateľov sa smog stal každodennou súčasťou ich života a maximálne, čo mohli proti nemu spraviť bolo dať si masku. To vlastne ostalo, smog neprinúti ľudí ostať doma (mňa zatiaľ, ako väčšinu, neprinútil ani nosiť masku, hovorím si, veď som tu len krátko a veľmi zlých dní tu bolo veľmi málo), ale prinúti ich viac si uvedomiť, čo sa s ich krajinou deje a vláda aspoň podniká kroky, keď je Index kvality ovzdušia (AQI) veľmi vysoký. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bolo by zaujímavé vidieť, čo všetko museli spraviť pred olympijskými hrami v 2008 a už nikdy nebudem vedieť pravdu o tom, či mali obrovské čističky vzduchu alebo vystreľovali čosi do povetria, aby rozplynuli smog a zmanipulovali počasie. Viem však, že opatreniami, ako úplnym zákazom vstupu kamiónov do mesta (ako to v praxi fungovalo, si naozaj neviem predstaviť), obmedzením aut v centre mesta na vybrané poznávacie značky na jazdenie len v určité dni (porušenie sa rovnalo pokute 100 Yuanov), nahradením starý autobusov a taxíkov alebo zatvorením či presunutím (!!!) viac ako 300 tovární v okolitých provinciách, prispeli k tomu, že levely oxidu uhličitého, dioxidu siričitého, dusičitého boli o 40-60% nižšie v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Medzinárodná spoločnosť tak po hrách odišla s fotkami, kde má Peking modrú oblohu - pre mňa sci-fi, ja som rada, keď moje fotky nie sú príliš sivasté. Čínskej vláde sa ale podarilo obmedziť 1.7 milióna áut, 300 000 kamiónov a udržať level API (Index znečistenia ovzdušia) pod 100. No takéto dočasné opatrenia skončili so skončením hier.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy čínska vláda verzus Americká ambasáda pokračovali a v roku 2012 Číňania varovali diplomatov, že svojím monitorovaním porušujú Viedenský Dohovor o diplomatických stykoch. Bolo to v časoch, kedy tvrdili, že iba vláda môže oficiálne publikovať stav svojho ovzdušia. V týchto časoch sa bežne stávalo, že ich monitoring uverejňoval „ľahké" znečistenie aj napriek tomu, že sa v meste ledva dalo vidieť na budovu pár blokov od vás. Odvtedy sa ich postoj trošičku zmenil a Čína začala viac informovať verejnosť o reálnom riziku zo znečistenia, no stále je jasné, že by mohla robiť viac, aby bolo znečistenie ovzdušia čo najmenšie. Svoje stanice majú už aj oni a aj v ďalších mestách, je však zaujímavé, že ich API je stále nižší, ako americký AQI (ten však berie do úvahy trošku odlišné kritériá a znečisťujúce častice) a ak sa pohybuje blízko pri 300, len zriedkavo vystúpi nad tento level. Ktovie, možno to je tým, že pri hodnotách nad 300 vláda vydáva červené varovanie a musí nariadiť zatvorenie tovarní, verejné služby sú obmedzené a školy zatvorené. A možno nie, možno sú tie ich stanice také presné, že vedia rozlíšiť medzi levelom 295 a 305. Opäť raz sa pravdu nedozviem. 

SkryťVypnúť reklamu

Vždy bolo pre mňa zvláštne vidieť Aziatov kráčať s rúškami na našom čistom Slovensku. A tak to asi aj ostane, pretože ja na ich mieste by som bola rada, že si tú masku môžem v iných končinách zeme zložiť a nadýchať sa čerstvého vzduchu. No v Pekingu a mnohých mestách v Číne a Ázii celkovo má zmysel, keď sa tú masku dáte. Inak budete cítiť sladkastú vôňu, ktorú cítim ja stále, keď vyjdem z metra v mimoriadne zamorené dni. Pre mňa takto vonia smog. A to sa ani nemusím pozerať na AQI, aby som vedela, aký bude deň. Búrky a vietor sa berú ako vykúpenie, teda ak sa práve v jednej nenachádzate - to máte všetok prach a tie malé častice v očiach, a to nie nič príjemné. 

SkryťVypnúť reklamu

Sranda je, že dnes je jeden z TÝCH dní - teda presnejšie noc, kedy hodnoty AQI do siedmej rána boli nad 300, no potom zázračne klesli na 276. Náhoda, že sa tak stalo začiatkom pracovného dňa? V každom prípade; už aby spŕchlo...

Štvrtok 3.7: Level 300
Štvrtok 3.7: Level 300 
Piatok 4.7, 6:00: Level 309
Piatok 4.7, 6:00: Level 309 
Piatok 4.7, 7:00: Level 276
Piatok 4.7, 7:00: Level 276 

Pre tých, ktorých to zaujíma, dobré spracovanie opatrení počas olympijských hier: http://www.olympic.org/Documents/Commissions_PDFfiles/Medical_commission/The_Health_Legacy_of_the_2008_Beijing_Olympic_Games.pdf.

Adriana Karpinska

Adriana Karpinska

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Doma na cestách už 8 rokov. Každodenne sa presviedčam, že dobro v ľuďoch nevymrelo, len sa nesmiem nechať oblbnúť. Zameraná na 100% na "moju" obnoviteľnú energiu, snažím sa svojou troškou prispieť k svetlejšiemu životu ľudí. Momentálne v Mjanmarsku. Zoznam autorových rubrík:  Bruselské impresieOstrovné potukyListy z BarmySlovenskoNa čo som narazilaČína je crazyNovozélandský životJuhovýchodná ÁziaSúkromnéBikepacking

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu