KrasohĽad od zimy

Zakvitli dnes ráno. V oknách najstudenšieho mesiaca. Ako zmeškaný dar z minulého roku, obraz, na ktorom maliarove farby nikdy nevyschnú a navždy ostanú len pominuteľnou, krehkou krásou. Do izby po spánku, na chvíľu vpustím chladný vzduch, a keď vidím susedovu mačku ako si otriasa labky od snehu, poviem si: „Zima to už konečne myslí naozaj.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (59)
Obrázok blogu

Hneď zrána vytiahla ľudíz teplých postelí. Aj nenápadné zvuky dediny sú dnes odhlučnené snehom. Popár metroch utíchnu a zamiešajú sa medzi vločky. Zvláštne, aleaj dospelí sa zo snehu vedia tešiť rovnako ako v časoch, keď ich jedinoustarosťou boli staré korčule. (Ak teda práve neuviazli s automv záveji).

Obecný rozhlas zvoláva na ihriskohasičov. Už vidím, ako sa dnes po všetkých pôjdoch budú hľadať odložené korčule.A zajtra už z klziska budem počuť zvuk zápasov medzi horným a dolnýmkoncom dediny.

A možno aj ja otvorím svetza starou hrdzavou bráničkou. Ak sa naň dnes budem dívať spoza šálky lipovéhočaju, už sa podo mnou ľad nepreborí. Aj keď voda v našom potoku dnes už siahalen po žabacie členky, biela zo zím je stále čerstvá, ako tá, čo mi práve padána parapet. Sadá do maku, ktorým sisýkorky plnia žlté brušká a ticho vyťukávajú neznáme odkazy zo života vovýškach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte aj deti v škole saučia rovnaké básničky: „Dobrý deň, som maliar mráz, nič neberiem za obraz...“.Alebo „Zima je a kvietky, zľadovateli všetky ...“ Pri tej druhej som sa vtedy zaťala a ďalejani nemukla. To bolo sĺz a sviečok pod nosom.

Úplné ticho je až tam hore nakopci, za dedinou. Také ticho, aké sa dá počuť iba v zime. Tam, kde je snehpoškvrnený iba stopami štvornohých. Cestou hádam, či mi šli oproti, alebo savracali späť do svojho lesa. Na poliach, akoby ani nesnežilo všade rovnako. Tiezorané sú ako mamin strúhaný tvarohový, len jemne zaprášený vanilkovým cukrom. Ana lúky a lesy, akoby sneh sypali zaľúbenci a sem tam sa imz vreca usypalo viacej. Ani psov tu už nepočuť brechať. Len sneh pod nohamipravidelne vŕzga, ako stará podlaha pri kachľovej peci. Dnes sa mi naozaj vrátiliobrázky z detstva, keď zima bola zimou a leto letom.

SkryťVypnúť reklamu

Podvečer je už nebo také nadýchané,až mám pocit, že mi každú chvíľu spadne do náručia, ako nevesta ženíchovi naprahu kostola. Už viem, že do rána úplne stíchnu potoky. Dnes im ešte v škárachsrdce zurčalo. No v noci zaspia spánkom z rozprávok. A ak zima nebudenáladová ako vlani, precitnú až na jar, keď sa bude zas nanovo rodiť život.

Mia sa ma pýtala, prečo som uždlhšie nič nenapísala. Vravela som jej: „Napíšem, len musí napadnúť sneh.“ A horeuž tretí deň prezliekajú periny.

Müller/Bittová/Leško/Rudavský


Katarína Maliková

Katarína Maliková

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu