reklama

Dezinfo scéna šíri nepravdivé informácie o Volodymyrovi Zelenskom

Šíria hoax o tom, že Zelenskyj je fašista. Vystrihli gesto z jeho vystúpenia, v ktorom fašistov zosmiešňoval.

Dezinfo scéna šíri nepravdivé informácie o Volodymyrovi Zelenskom
(Zdroj: NR SR)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ako sa dalo očakávať vzhľadom na aktuálnu krvavú vojnu, ktorú Putin rozpútal na Ukrajine, dezinfo scéna sa opäť aktivizovala. Jej obeťou sa obzvlášť často stáva ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý si od začiatku putinovskej agresie na Ukrajine vedie naozaj hrdinsky.

Kremeľská propaganda už niekoľko rokov šíri naratív, že vláda na Ukrajine je fašistická a plná takzvaných „banderovcov“. Putin a dezinformačné médiá, ktoré sú na Kremeľ napojené, označujú ukrajinskú vládu, ktorá bola demokraticky zvolená (na rozdiel od Putina, ktorý sa drží pri moci len zbavovaním sa politických oponentov a falšovaním volieb), za neonacistov. Veď aj spustenie aktuálnej vojny na Ukrajine Putin obhajoval tým, že krajinu treba denacifikovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie začala dezinfo scéna šíriť fotografiu Zelenského, na ktorej hajluje. Tvrdia, že Zelenskyj je fašista, ktorý podporuje banderovcov a vrahov detí na Ukrajine. Dezinformácia sa šíri napríklad aj v skupine "Priatelia Ruska".

Obrázok blogu

Nie je to však pravda. Konšpirátori v skutočnosti vystrihli fotografiu Zelenského z jeho vystúpenia, ktoré sa uskutočnilo ešte koncom roka 2014, teda po nezákonnej anexii Krymu. Zelenskyj, v tom čase herec a komik, vo videu s vysokou dávkou satiry reaguje na klamstvá a dezinformácie, ktoré o Ukrajine šíri Kremeľ a dezinformačné médiá.

O čo vo videu, ktoré je údajným „dôkazom“ toho, že Zelenskyj je fašista, ide? Zelenskyj hneď v úvode zdôrazňuje, že existuje fráza, že „ak chceš vyvrátiť nejakú hlúposť, netreba ju popierať, ale treba ju doviesť do úplnej absurdity“. Reaguje tak na vyššie spomínaný kremeľský naratív o tom, že ukrajinská vláda je len jedna veľká banda fašistov a banderovcov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zelenskyj sa teda rozhodol doviesť túto opakovanú lož do úplne absurdnej situácie. Vo videu číta list, ktorý akože adresoval ruským príbuzným.

Hneď na začiatku listu ubezpečuje Rusov, že sa má dobre, kým žije (nezabúdajme, je to rok 2014 a niekoľko mesiacov po anexii Krymu). Ďalej spomína, že sa bude mať ešte lepšie, keďže už pred tromi týždňami ho prijali k banderovcom, lebo inak sa na Ukrajine kariéra robiť nedá.

Ďalej dovádza do absurdity tvrdenia Ruska o tom, že ukrajinská vláda je plne zapredaná americkej. Hovorí, že sa učí po anglicky, aby vďaka tomu mohol zabudnúť ruský jazyk. „V tom mi pomáhajú americkí žoldnieri, ktorí sú u nás na každom kroku,“ hovorí ďalej vo videu. Spomína tiež napríklad, že cez víkendy (po ukrajinsky „weekend“) chodieva k rodičom kopať na chatu bunker.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do absurdity dovádza aj kremeľský naratív o nacizme. V liste žiada ruských príbuzných, nech mu pošlú Hitlerovu knihu Mein Kampf. V časti, ktorú konšpirátori vystrihli s tým, že zdieľajú len Zelenského fotografiu, na ktorej hajluje, sa opäť vysmieva z prokremeľského diskurzu o fašistickej Ukrajine. Hovorí, že ráno ide na balkón, kde praktizuje rôzne cviky – a v tomto momente urobí gesto, ktoré pripomína hajlovanie, keď znázorní rukou cvik „od srdca k Slnku“. Jednoducho: vysmieva sa z propagandy, ktorú Kremeľ šíri.

O tom, či to Zelenskyj v niektorých častiach svojho vystúpenia s humorom „neprestrelil“, môžeme polemizovať. Treba však podotknúť, že v tomto čase nebol prezidentom, živil sa ako herec a zabávač. Jedno je ale isté – Zelenskyj nie je fašista, vo svojom vystúpení sa nehlási k nacistickým symbolom ani sympatiám k Hitlerovi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Volodymyr Zelenskyj sa počas posledných dní správa ako prototyp správneho vodcu krajiny a ako skutočný hrdina. Je to demokraticky zvolený líder v krajine, ktorá sa snaží vymaniť zo sféry ruského vplyvu a žiť slobodný život. Naopak, Putin je tyran a vrah, ktorý sa v honbe za svojimi zvrátenými predstavami o takzvanom "Ruskom svete" neštíti ničoho.

Hlavným cieľom takýchto správ je destabilizovať oponenta, odvrátiť pozornosť od zverstiev, ktoré Putin pácha na Ukrajine, legitimizovať Putinove kroky a vytvoriť falošný obraz Ukrajiny a jej vedenia ako bandy fašistov. Nepodľahnite klamlivej propagande.

Nezabúdajme, zatiaľ čo Ukrajinci bojujú za vlastnú aj našu slobodu, ďalšia vojna prebieha v informačnom priestore. Prosím, overujme si fakty a sledujme seriózne médiá a informačné kanály.

Radovan Kazda
Podkladová a autorská spolupráca: Diana Motúzová

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Bloger 
  • Počet článkov:  120
  •  | 
  • Páči sa:  688x

Profesijne sa venujem najmä environmentálnej politike. V minulosti ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, od roku 2009 ako vydavateľ a redaktor odborných denníkov, ktoré som založil. V rokoch 2020-2022 som bol poslancom NR SR za SaS. Som podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany a budem kandidovať vo voľbách v septembri tohto roku. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu