Igor Matovič argumentuje o ochrane slovenskej ekonomiky nesprávne

Pri interpretovaní dát by sa nemali robiť príliš veľké skratky v úsudkoch.

Igor Matovič argumentuje o ochrane slovenskej ekonomiky nesprávne
(Zdroj: Radovan Kazda)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Minister financií Igor Matovič včera v statuse na sociálnej sieti uviedol, že čím viac v roku 2020 ochránil zdravie ľudí (pravdepodobne tým myslel ním presadené opatrenia proti pandémii v čase, kedy bol predsedom vlády), tým viac ochránil slovenskú ekonomiku.

Ako argument použil najnovšie údaje z Eurostatu, podla ktorých bol pokles výdavkov domácností na spotrebu na Slovensku najnižší v EÚ.

Problém je v tom, že tieto dáta jeho tézu vôbec nijako nepodporujú. Veci sú totiž oveľa komplikovanejšie.

Jeden z faktorov, ktorý bezpochyby ovplyvňuje mieru výdavkov domácností, je aj miera ich úspor. Ak občania na Slovensku sporili počas pandémie menej, než v iných krajinách, tak je pochopiteľné, že pozitívne ovplyvní aj pokles ich výdavkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalším faktorom môže byť zmena štruktúry výdavkov verejných financií, spôsobená napríklad zvyšovaním dlhu. Ak sa Slovensko zadlžilo viac, resp. viac peňazí použilo na dotácie (napr. sociálne dávky alebo kompenzácie) obyvateľom, než iné krajiny, tak je pochopiteľné, že výdavky domácností by v porovnaní s nimi klesli menej. Tento faktor by si vyžadoval oveľa podrobnejšiu komparatívnu analýzu.

Menej úspor, viac výdavkov

Pozrime sa však na ten prvý faktor, teda úspory domácností.

Tie v celej EÚ v roku 2020 v porovnaní s rokom predtým rástli. Lenže Slovensko patrí ku krajinám, v ktorých rástli najmenej.

Tento graf porovnáva medziročný rozdiel (2019 vs. 2020) domácností v európskych krajinách v úsporách domácností a ich výdavkov

SkryťVypnúť reklamu

Odkaz na graf: https://www.datawrapper.de/_/wy1MB/

Kliknutím zväčšite.
Kliknutím zväčšite. (zdroj: RK)

U niektorých krajín sa javí byť pomerne silná korelácia: domácnosti na Slovensku, v Maďarsku, Švédsku i Dánsku veľmi neznížili výdavky, ale ani veľmi nezvýšili úspory. 

V hornej polovici krajín, v ktorej obyvatelia najviac okresali svoje výdavky (13 z 25 krajín, u ktorých máme k dispozícii obe dáta), narástli ich úspory medziročne v priemere o 7,24 %, v dolnej (12 krajín) o 4,64 %.

Nie je to veľký rozdiel, ale trendovo naznačuje, že úspory majú čiastočný vplyv na výdavky. Viac by mohol pomôcť objasniť spomínaný druhý faktor, teda porovnanie kompenzácií v jednotlivých krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

V každom prípade platí, že občania Slovenska majú síce druhý najmenší pokles výdavkov domácností (po Nórsku, ktoré Eurostat tiež vyhodnocuje), ale zároveň aj druhú najmenšiu mieru nárastu úspor spomedzi sledovaných krajín.

Čo z toho vyplýva?

Aj bez porovnania s týmto kritériom je jasné, že zázračný ekonomický ťah, ktorý prezentuje Igor Matovič, teda, že “čím viac ochránime zdravie ľudí, tým viac ochránime slovenskú ekonomiku”, údaje zo štatistiky Eurostatu nijako nepodporujú. Tie totiž reflektujú iba reakciu obyvateľov vo výdavkovej časti, ktorá je ovplyvnená viacerými faktormi.

Faktor úspor minister financií ignoroval a rovnako tak aj porovnanie krajín podľa zvýšených dotácií a sociálnych dávok pre obyvateľov, či kompenzácií pre podnikateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Lockdown nezachraňuje žiadnu ekonomiku. Peniaze nerastú na strome.

Presvedčenie ministra financií, že dátami so štatistiky Eurostatu vyvrátil názory kritikov jeho návrhov opatrení proti pandémii, žiaľ, stojí na hlinených nohách. Ich argumenty tým síce nepodporil, ale ani nespochybnil.

Tak ako ich nespochybnil ani tým, že ich označil za “kopu vplyvných samozvancov, ktorá ma zosmiešňovala”.

Radovan Kazda
Novinky môžete odoberať aj cez moju FB stránku: https://www.facebook.com/kazdaradovan

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Bloger 
  • Počet článkov:  111
  •  | 
  • Páči sa:  613x

Poslanec NR SR za klub Sloboda a Solidarita, podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS). V NR SR som podpredsedom Výboru pre hospodárske záležitosti. Profesijne sa venujem najmä hospodárstvu a environmentálnym reguláciám: v minulosti ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a od roku 2009 ako vydavateľ a redaktor odborných denníkov, ktoré som založil. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu