Klimatickí skeptici podpisujú deklaráciu

Klimatickú deklaráciu, ktorá požaduje vzdať sa snahy dosiahnuť nulové emisie, podpísalo už viac než 1.600 profesionálov.

Klimatickí skeptici podpisujú deklaráciu
Geotermálna elektráreň na Islande, 2022 (Zdroj: Radovan Kazda)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

V roku 2019 založili emeritný profesor geofyziky Guus Berkhout a vedecký novinár Marcel Crok nadáciu s názvom Klimatická inteligencia (CLINTEL), ktorá sa zaoberá zmenou klímy a klimatickou politikou.

Nadácia presadzuje názory klimaskeptikov. Alebo tiež „klimatických popieračov", ak sa budeme riadiť novým slovníkom klimatických pojmov, ktorý sa rozhodol zaviesť denník The Guardian už v roku 2018 a ktorý postupne prevzali niektoré médiá aj na Slovensku.

Minulý rok zverejnila nadácia deklaráciu, ktorú podnes podpísalo viac než 1.600 profesionálov, prevažne vedcov z rôznych oblastí prírodných vied, publicistov, novinárov, analytikov, inžinierov, ale aj bývalých politikov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V deklarácii tvrdia, že neexistuje žiadna klimatická núdza. V závere signatári deklarujú a vyzývajú: „Neexistuje žiadna mimoriadna situácia v oblasti klímy. Preto nie je dôvod na paniku. Dôrazne sa staviame proti škodlivej a nerealistickej politike nulových čistých emisií CO2 navrhovanej na rok 2050. Namiesto zmierňovania sa zamerajte na adaptáciu; adaptácia funguje bez ohľadu na príčiny.”

Vyhlásenie pre politikov

Dokument je najmä prehlásením k politikom. Jeho kľúčové odporúčania sú podobné s tými, pre ktoré konzervatívci a pravičiari odmietajú podporiť deklarovanie klimatickej núdze, či krízy. Možno ho zhrnúť takto: človek síce prispieva k zmene klímy, ale boj proti nej by nemal byť sebazničujúci.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité je povedať, že voči mnohým tvrdeniam, ktoré sa nachádzajú v deklarácii, sa zdvihla vlna odborných výhrad zo strany oponentov, napríklad na webe Climate Feedback.

Naopak, deklarácii pridáva kredit fakt, že sa pod ňu podpísal aj držiteľ Nobelovej ceny za fyziku, ako aj prestížnej Wolfovej ceny fyziku John Francis Clauser, ktorý je zároveň jej ambasádorom.

Ďalším ambasádorom, ktorý je držiteľom Nobelovej ceny za fyziku, je Ivar Giaever.

Význam deklarácie sa dá znižovať len dovtedy, pokým dokážeme argumentovať, prečo by špičkoví a oceňovaní vedci mali dôvod zdiskreditovať svoju povesť pripojením sa k niečomu, čo by malo odborne podvratnú hodnotu.

SkryťVypnúť reklamu

Z Česka podpísalo deklaráciu zatiaľ jedenásť signatárov, okrem menej známych tvárí (a kontroverzného bývalého českého prezidenta Václava Klausa) aj profesor biochémie Dalibor Štys, ktorý pôsobil aj vo vládnej exekutíve.

Zo Slovenska nikto.

Myslím, že to celkom vystihuje situáciu na Slovensku, kde najmä konzervatívci dlhodobo prehrávajú, či pasívne vzdávajú obranu voči deštrukčným opatreniam v boji proti zmene klímy.

Výsledkom je, že tému radostne zdvihli fašisti, populisti, alebo demagógovia „huliakovského" typu, ktorí si ju sprznili na svoj obraz.

Po mojom odchode z NR SR som minulý rok na jeseň zhrnul svoj postoj k boju proti klimatickej zmene do širšieho textu, z ktorého časti som prezentoval aj predtým v pléne. Článok nájdete tu.

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Bloger 
  • Počet článkov:  122
  •  | 
  • Páči sa:  705x

Profesijne sa venujem najmä environmentálnej politike. V minulosti ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, od roku 2009 ako vydavateľ a redaktor odborných denníkov, ktoré som založil. V rokoch 2020-2022 som bol poslancom NR SR za SaS. Som podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany a budem kandidovať vo voľbách v septembri tohto roku za SaS, číslo 20. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu