Veľa krajín na americkom kontinente zaviedlo od marca minulého roku prísne opatrenia pre vstup do krajiny.
Najdôslednejšie z nich Čile, v ktorom bolo podobne ako v Argentíne, Peru a Bolívii na začiatku pandémie úplne zrušené medzinárodné cestovanie. Píše o tom kolektív autorov pre Thinkglobalhealth.org.
V čase, keď pandémia vrcholila, bol povolený len obmedzený vstup.
V súčasnosti musia mať cestujúci do Čile covid pas o plnom zaočkovaní a negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín od nástupu do lietadla. Návštevníci musia počas pobytu v Čile predložiť aj doklad o zdravotnom poistení s krytím pre COVID-19 a súvisiace zdravotné problémy.
Zaujímavý prístup zvolila Kostarika. Krajina používa pre zahraničných návštevníkov ekonomické a poistné schémy, ktorých cieľom je podporiť bezpečný cestovný ruch a odradiť takých potenciálnych návštevníkov, ktorí nie sú očkovaní. Neočkovaní návštevníci si totiž musia pred vstupom do Kostariky vopred zakúpiť zdravotné poistenie nariadené vládou.
Prípad Mexiko
Opačným prípadom je Mexiko. To je jednou z mála krajín na svete, ktorá nemala a nemá žiadne vstupné požiadavky voči šíreniu COVID-19.
Dôvodom je zrejme to, že v Mexiku nechcú ohroziť turistický ruch. Mexické ministerstvo turizmu odhaduje, že do konca roku 2021 krajinu navštívilo 28,4 milióna medzinárodných turistov, ktorí priniesli príjmy vo výške viac ako 14 miliárd dolárov. To je 7,1 % HDP. V roku 2021 sektor cestovného ruchu vygeneroval takmer 87 miliárd dolárov a zamestnával 139 000 ľudí. Medzinárodné letisko Cancún oznámilo, že minulé leto prekročilo predpandemickú frekvenciu letov.
Má to však aj nevýhody. Zdá sa, že mnohých turistov priťahujú uvoľnené obmedzenia COVID-19 a často nedodržiavajú miestne pokyny, akým napríklad je nosenie rúšok. Autori uvádzajú, že existujú dôkazy o tom, že mnohí cestujúci, ktorí majú namierené do Spojených štátov alebo iných krajín, ktoré požadujú očkovanie, sa „zastavia“ v Mexiku.
Mexiko vs. Slovensko
Hoci Mexiko je podľa HDP na obyvateľa oveľa chudobnejšia krajina než Slovensko (približne o polovicu), tak v súčasnosti má o 10 % vyšší podiel plnej zaočkovanosti obyvateľov.
Mexiko čelí podľa autorov podobne ako Slovensko nepretržitému náporu na nemocnice.
V počte úmrtí na milión obyvateľov na tom Mexiko nie je dobre, je 23. najhoršie na svete, no Slovensko je ešte horšie, na 10. mieste na svete.
Najviac úmrtí má Peru, ktoré podobne ako šestnásta Argentína mali podľa autorov článku zavedené obmedzenia pre cestovanie do krajiny. Na rozdiel od Mexika.
Rôzne krajiny majú rôzne politiky boja proti covidu. Interpretovať z príkladu Mexika to, že opatrenia pre vstup do krajiny sú veľmi dôležité, alebo naopak málo účinné, však podľa mňa nie je možné, lebo nedokážeme očistiť dáta od vplyvu iných opatrení, ktoré vlády robia súbežne.
Radovan Kazda
Novinky môžete odoberať aj cez moju FB stránku: https://www.facebook.com/kazdaradovan