Robert Fico opäť zavádzal, tentoraz o summite lídrov EÚ vo Versailles

Robert Fico zverejnil svoj komentár k stretnutiu lídrov EÚ, v ktorom opäť nepretržite zavádzal a klamal.

Robert Fico opäť zavádzal, tentoraz o summite lídrov EÚ vo Versailles
(Zdroj: Zdroj: https://bit.ly/3KI6tdx)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Fico povedal, že “na summit išiel premiér s americkou agendou okamžitého odpojenia Slovenska od ruského plynu a ropy”. Podobné opatrenie podľa Fica presadzuje aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Problém je v tom, že je to lož, ktorá sa dá ľahko odhaliť.

Eduard Heger pred summitom vo viacerých médiách aj na sociálnej sieti prezentoval postoj Slovenska, “aby sme v dohľadnom čase našli riešenie ako sa odpútať od energetickej závislosti na Rusku”, a tiež “vysielali Putinovi signál, že sa plánujeme úplne odstrihnúť od všetkých energií z Ruska”. Povedal tiež, že si vie predstaviť úplné odstrihnutie Slovenska od dodávok energií z Ruska.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teda nie okamžite zastaviť dodávku energetických zdrojov z Ruska. 

Na rozdiel od Roberta Fica (a spolu s Eduardom Hegerom) si však myslím, že je morálnou povinnosťou a zodpovednosťou Slovenska uvažovať aj o takomto okamžitom riešení a verejnosť naň pripraviť. Zmraziť Putinovmu režimu príjmy na financovanie vojny je veľmi dôležité. O tom, že návrh na okamžité zastavenie dodávok “leží na stole” ako jedna z možností, ktorú treba posúdiť, napokon hovoril aj Eduard Heger už pred týždňom v Sobotných dialógoch RTVS.

Na summit sa však s týmto návrhom nešlo a neprezentovala ho ani prezidentka Zuzana Čaputová.

SkryťVypnúť reklamu

Konštrukciu si Robert Fico vymyslel v hlave a použil ju spôsobom, ktorý je mu vlastný: mlátením slameného panáka.

Týmto spôsobom mu vyšlo, že európski lídri prefackali prezidentku s premiérom za to, že schválili podobné stanovisko, s akým išlo Slovensko na summit, a že neschválili stanovisko, ktoré si Fico vyfabuloval a vložil premiérovi a prezidentke do úst.

Viac lží

Robert Fico vyslovil ešte mnoho ďalších zavádzaní a príliš hrubých zjednodušení, ktoré by si vyžadovali samostatnú pozornosť. Napríklad keď povedal, že Rusko dokáže svoje nerastné bohatstvo umiestniť na čínskom trhu.

Fico pochválil lídrov európskych krajín za to, že pochopili, že sa “EÚ nemôže stať obeťou súboja USA s Ruskom, ktorý sa tentokrát preniesol na pôdu Ukrajiny”.

SkryťVypnúť reklamu

Ide však len o ďalšiu jeho fabuláciu. Pravdu pritom Fico držal v rukách, stačilo len citovať z nej. Lídri EÚ majú totiž na rozdiel od neho v hlave jasno a už v prvom odstavci deklarácie konštatujú, kto je agresorom: “Pred dvomi týždňami Rusko vrátilo vojnu do Európy. Nevyprovokovaná a neopodstatnená vojenská agresia Ruska proti Ukrajine hrubo porušuje medzinárodné právo a princípy Charty OSN a podkopáva európsku a globálnu bezpečnosť a stabilitu. … Ruská útočná vojna predstavuje tektonický posun v európskych dejinách.”

Môžeme diskutovať o tom, či summit lídrov EÚ vo Versailles mal alebo mohol priniesť ešte tvrdšie opatrenia aj sankcie. Summit však jednoznačne potvrdil to, čo je známe už dlhšie: Rusko je agresor, Ukrajina obeť, skoré ukončenie dodávok energie z Ruska je veľmi dôležité a Robert Fico je klamár.

SkryťVypnúť reklamu

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Bloger 
  • Počet článkov:  111
  •  | 
  • Páči sa:  613x

Poslanec NR SR za klub Sloboda a Solidarita, podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS). V NR SR som podpredsedom Výboru pre hospodárske záležitosti. Profesijne sa venujem najmä hospodárstvu a environmentálnym reguláciám: v minulosti ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a od roku 2009 ako vydavateľ a redaktor odborných denníkov, ktoré som založil. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu