Za jedno z veľkých zlyhaní envirorezortu pod vedením Jána Budaja považujem nepochopiteľnú nečinnosť ministerstva voči firme, ktorá flagrantne porušovala zákon a torpédovala tým dôležitý systém, ktorý má zabezpečovať, aby odpady vo farebných kontajneroch mal kto vyviezť a ekologicky zhodnotiť.
Kontrola je pritom zákonnou povinnosťou ministerstva, ako aj inšpekcie životného prostredia.
Táto firma (RECYKLOGROUP, a.s.) získala prvýkrát autorizáciu na výkon organizácie zodpovednosti výrobcov v roku 2016 a už v roku 2018 jej ju ministerstvo odňalo, lebo si neplnila povinnosti v zmysle zákona o odpadoch.
Lenže firma si opäť požiadala o autorizáciu, a keďže to zákon nevylučoval, tak opäť ju získala.
A už zakrátko sa opäť začali objavovať silné podozrenia, že firma obchádza zákon a vyhýba sa uhrádzaniu faktúr za odvoz a ďalšie nakladanie s odpadom.
Ministerstvo vedelo veľmi dlho, že táto organizácia neplní ciele zberu odpadov. Prvýkrát o tom envirorezort informoval už v apríli 2021. Štátny tajomník Juraj Smatana nedávno pre RTVS dokonca uviedol, že firma si neplnila ciele zberu odpadov opakovane.
Budajov rezort mohol mať silnejšiu kontrolu nad činnosťou organizácie, ak by nominoval svojich zástupcov do kontrolných orgánov týchto organizácií tak, ako mu to ukladá zákon. Nikoho však nenominoval. Tvrdí, že na to nemá ľudí.
To môže byť pravda, ale v tom prípade treba túto kompetenciu zo zákona vyhodiť, lebo sa nedokáže plniť.
V každom prípade by vedenie MŽP muselo mať upchaté všetky informačné kanály, aby sa mu nedostávali sťažnosti obcí a najmä zvozových spoločností na to, že im dotyčná firma neuhrádza faktúry za objednané služby. Na OZV RECYKLOGROUP bol vlani v lete podaný aj podnet inšpekcii na kontrolu, ale tá prebieha až v súčasnosti. Inšpekcia tvrdí, že nemá dostatok ľudí.
Nepochopiteľné je, že k rozhodnutiu o odobratí autorizácie pristúpil odbor odpadového hospodárstva až o rok a pol (!) neskôr po prvom zverejnení informácie o problémoch OZV RECYKLOGROUP, teda až v novembri minulého roku, a ďalších 5 mesiacov trvalo, než sa rozhodnutie stalo právoplatným.
V tomto prípade sa ťažko hľadá iné vysvetlenie pre konanie ministerstva pod vedením Jána Budaja, než je neschopnosť splniť si svoju základnú úlohu, či - dúfajme, že nie - nejaká forma motivácie k pomalšiemu konaniu.
V reforme enviropolitiky potrebuje Slovensko ako jedno z prvých opatrení zabezpečiť, aby fungovali jeho kontrolné orgány.
Potrebuje dostať do envirorezortu manažérsku a odbornú kvalitu. V preklade: viac kvalitných a dobre ohodnotených úradníkov.
Ján Budaj bol ďalším z radu ministrov, ktorý to zjavne ignoroval.
(Doterajšie poznámky k environmentálnej politike sústreďujem na svojom LinkedIn profile: https://bit.ly/42lA4CC)