Ublíži Rusku strata európskych odberateľov ropy a plynu? Tu je niekoľko čísiel

Putinovmu režimu by zmrazenie všetkých obchodov s tovarmi veľmi poškodilo.

Ublíži Rusku strata európskych odberateľov ropy a plynu? Tu je niekoľko čísiel
(Zdroj: Ilustračné foto: Radovan Kazda)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Pre bližšie pochopenie dosahu opatrení, na ktoré sa chystá Európska únia vo vzťahu k Rusku, je tu niekoľko údajov.

Je EÚ pre Rusko významným partnerom?

Európska únia je pre Rusko jednoznačne strategickým obchodným partnerom. Neplatí to však naopak.

Pre Rusko je export tovarov do EÚ mimoriadne dôležitý. V roku 2020 predstavovala EÚ až 37,3 % celkového obchodu krajiny s tovarom v rámci celého sveta.

Oveľa menej dôležitý je pre Úniu obchod s Ruskom. Rusko je pre EÚ až piatym najväčším obchodným partnerom s obratom tovaru len 5,8 % z celkového obchodu EÚ so svetom (2021). Samozrejme, dôležitosť niektorých obchodných artiklov treba vnímať s vedomím ich obtiažnej nahraditeľnosti alternatívami, čo sa týka predovšetkým ruských surovín a energetických nosičov, teda ropy a plynu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poškodil by Rusko zákaz dovozu ropy a plynu významne?

Jednoznačne áno. Výrazná väčšina ruských tržieb z obchodu s EÚ spočíva práve z predaja energie a surovín. Rusko predáva najmä energetické komodity a iné suroviny a potvrdzuje tým, že je takmer bezvýznamným technologickým hráčom vo svete. Stroje a vozidlá predstavujú len necelé 2 % ruského exportu do únie, pričom opačným smerom ide až 39 % takéhoto importu.

Aj preto lídri EÚ venujú osobitnú pozornosť najmä na odpútanie sa od energetickej a surovinovej závislosti od Ruska.

Obrázok blogu
(zdroj: Eurostat)

Sú tržby z ropy a plynu pre Rusko kľúčovými príjmami?

Áno. Rusko získalo vlani z predaja energetických nosičov pre EÚ 99 miliárd eur. Ďalších 7,3 miliárd eur tvorili suroviny.

Dobrou správou je, že export energetických komodít z Ruska do EÚ postupne klesá a teda EÚ sa už dlhodobo stáva čoraz menej závislou na nich. Za ostatných desať rokov bol dovoz energie do EÚ z Ruska najvyšší v roku 2012 (157 miliárd eur) a najnižší v roku 2020 (takmer 60 miliárd EUR), čo však bolo spôsobené najmä pandémiou covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

Sankcie pomôžu

Ukončenie dovozu ropy a plynu by Rusko jednoznačne a výrazne poškodilo, lebo Putinov režim by stratil významnú časť príjmov, ktoré používa aj na financovanie vojen. Robert Fico tento fakt aj dnes relativizoval tvrdením, že Rusko dokáže svoje nerastné bohatstvo umiestniť na obrovskom čínskom trhu a škodu tým utrpí viac Slovensko, či EÚ.

Takýto proces by však Rusku trval veľa rokov, nehovoriac o tom, že následný prebytok ponuky ropy a plynu na čínskom trhu by sa zrejme prejavil v nižších tržbách Ruska z predaja týchto komodít.

Ekonomické sankcie voči Rusku, vrátane odpútania sa od čiastočnej závislosti na ruských komoditách, sú veľmi dôležité a mali by ostať základom opatrení, ktorých cieľom je pomôcť Ukrajine brániť sa voči agresii Putinovho autokratického režimu.

SkryťVypnúť reklamu

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Radovan Kazda

Bloger 
  • Počet článkov:  111
  •  | 
  • Páči sa:  613x

Poslanec NR SR za klub Sloboda a Solidarita, podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS). V NR SR som podpredsedom Výboru pre hospodárske záležitosti. Profesijne sa venujem najmä hospodárstvu a environmentálnym reguláciám: v minulosti ako analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a od roku 2009 ako vydavateľ a redaktor odborných denníkov, ktoré som založil. Zoznam autorových rubrík:  Spoločnosť

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu