„Povinné čítanie Slovákov“ predstavujú reklamné akciové letáky obchodných reťazcov či výrobných podnikov. Včera som ich zo schránky vybrala peknú hŕbu... taká ešte nebola, preto som sa už vo výťahu rozhodla, že ju odvážim. Keď som ich položila na váhu... to číslo, na ktoré sa vychýlila ručička mi zobralo dych. 500 gramov. Je pravda, že som schránku nevyberala dva predchádzajúce dni... ale aj tak, je to viac než dosť. Viem, viem, čo si teraz hovoríte... ale aj tak by som to v tejto chvíli nekomentovala (teda tú vašu reakciu).
Otvárali sa mňa oči, zízali veľkými očami rôzne výrobky Billa, Kaufland, Hypernova, Lidl, CBA, Terno, Fresch, Jysk, Datard, Nay Elektro dom, Journal express, Pro elektro, Sportisimo, 101 drogérie, Coop Jednota, Decodom, Elektro happy day, atď. Tieto už poznám... celkom podrobne, viem rozmiestnenie všetkých druhov tovarov, farbu, váhu ... ale hlavne „šialené akciové ceny“. Cena je čosi, čo opantá vaše zmysly, zvedie vaše racio, zamestná ruky... mnohí si robia pri tovaroch s najnižšou cenou hviezdičky, iní ich farebne označia, vystrihnú a vložia do peňaženky. Viete, čo sme robili po večeri? Šušťali reklamnými letákmi, prehadzovali a vymieňali otázky typu: „...tieto si pozrel?“ Štyridsať minút drahocenného času, ktorý sme mohli venovať zmysluplnejšej činnosti... a to ešte nie je koniec týždňa.
Moju pozornosť najviac upútal nový leták s názvom Pomôžem Vám? Cestujeme pre vás. Jarmok. ... a údaje: miesto konania, od koľkej do koľkej!!! Na prvých troch stranách bolo 58 druhov tovaru. Nie, nechcite vedieť, aby som ich spočítavala všetky... iba nepriaznivé počasie mi zabránilo navštíviť tento jarmok na kolesách. Neostáva mi nič iné iba dúfať, že budem mať možnosť si ísť popásť svoje oči na tovar rozložený po stoloch kultúrneho domu v banánových krabiciach. Kde si to národ padol, že kultúrna ustanovizeň vybudovaná našimi predkami v časoch tvrdého socializmu, kedy mal každý prácu, kedy sa oslavoval 1. máj sviatok práce a účasť na ňom sa kontrolovala, ale popri tom všetko, čo sa nám nepáčilo, tvorili sa aj hodnoty, ktoré sa tak ľahko zmenili na príležitostné predaje colného tovaru... bez záruky, bez kvality, bez zisku pre našu republiku. Nič iba odliv finančných prostriedkov z našich peňaženiek, z našej republiky... a národ slepo verí, koľko ušetril. No comment.