
Nemálo kresťanov sa pokúšalo vždy znovu o vypočítanie času konca sveta ako hodiny príchodu Ježiša Krista, Sudcu, na základe údajov z Biblie. To sa deje dodnes v mnohých sektách. Všetkým týmto prepočtom Ježišova výpoveď jednoznačne hovorí: „Ten deň a tú hodinu nepozná nikto, len Otec (Mk 13, 34)".
Na otázku „Kedy sa to stane?" odpovedá Ježiš namiesto udania presného termínu výzvou k bdelosti. Zopakované „bdejte!" ukazuje na čom Ježišovi záleží. Keďže nikto nepozná ten „čas", platí len BYŤ PRIPRAVENÝ. To znamená, myslieť na to už dnes, nie až zajtra. Ježiš vysvetľuje túto výzvu podobenstvom o vrátnikovi: Jeho pán odcestoval a môže sa kedykoľvek vrátiť. Ak pri nočnej stráži - a na to sa kladie dôraz - nechce byť prekvapený v spánku, a tak nechce prísť o svoje miesto, nesmie zaspať. Podobne sa vyžaduje od učeníkov a od všetkých kresťanov, aby vždy žili v pripravenosti na možný Pánov príchod.
Ako nevyhnutne toto varovanie pred ospalosťou potrebujeme, môže každý pozorovať na sebe. Prežívame náš deň a tak sme spútaní dennými úlohami, starosťami a zaneprázdnenosťou, že nič iné nevnímame. Na Kristov príchod, ako na rozhodujúcu hodinu, ktorá pre každého nastane v hodine smrti, dokonca i my kresťania sotva myslíme. Staviame sa k nej ako niekto, kto spí a sníva: Nie je tu, nevníma nič z toho čo sa deje okolo neho; ktosi to prirovnal k vodičovi auta, ktorý zaspal, no uháňa ďalej - ohrozujúc seba i iných. Volaním „BDEJTE" nás chce Ježiš uchrániť pred otrasným prebudením. Kto je na jeho PRÍCHOD pripravený, tomu sa naplní jeho/jej osobná túžba po pokoji a spáse.
Evanjelista Matúš uvádza vo svojom texte, že Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ako bolo za dní Noema, tak bude aj pri príchode Syna človeka. Ako v dňoch pred potopou ľudia jedli a pili, ženili sa a vydávali až do toho dňa, keď Noe vošiel do korába, a nič nezbadali, až prišla potopa a zmietla všetkých, tak bude aj pri príchode Syna človeka". (aj ďalšie biblické citáty sú z Mt 24, 37 - 44)
Keďže tieto slová boli napísané roky po Ježišovom verejnom účinkovaní aj po jeho smrti. Môžeme určite postrehnúť, že niečo podobné sa stalo aj v jeho prípade. Bol tam a vtedy keď sa začal písať jeho letopočet, no jeho slová na adresu náboženských profesionálov súdobého židovstva boli vnímané s nevôľou. Nezbadali, že prišiel ktosi dôležitý. Niečo podobné sa stalo jednému významnému farizejovi Šavlovi, čo patril do okruhu dôležitého židovského učiteľa Gamaliela. Dostal sa dokonca medzi tých, ktorí prvých stúpencov Galilejského učiteľa dôsledne prenasledovali. Jeho „AHA zážitok" opisuje Biblia veľmi plasticky i keď pozornému čitateľovi neuniknú drobné detaily, ktoré rôzne opisujú rôzni autori. Dôležité je, že z farizeja a školeného znalcu zákona a žida z Tarzu sa stane niekto, kto neskôr svojimi cestami, kázaním a listami interpretujúcimi biblické židovské spisy pre pohanov aj židov postavil neskoršie kresťanstvo na „univerzálne" nohy a jeho spisy tvoria takmer polovicu kresťanského Nového zákona .
Príkladov neprijatých či nespoznaných dobrodincov ľudstva, ktorých myšlienky ostali za ich života odmietnuté, je viac než dosť. Neraz - možno by bolo lepšie povedať spravidla - doplácali na svoje „netradičné" pohľady životom - fyzickým, spoločenským, profesionálnym, súkromným... No inak to ani byť nemôže, veď už Joshua z Nazaretu to sám skúsil a svojim verným predpovedal. Tu je aktualizované a parafrázované Ježišovo posolstvo: Establishmenty a ich papagáji sa budú vždy brániť, len aby nemuseli zľaviť so svojich mocenských ambícií na jediné vlastníctvo pravdy. Smiali sa z Noeho, Ježiša, obráteného Šavla... Buďte v pohode, mám to pod kontrolou. Naopak tešte sa, keď vás kvôli tomu aj prenasledujú a nepravdivo osočujú! Inak to nebude.
No práve tam, kde sa toto deje, sa odohráva len to, o čom evanjelista Matúš píše pri opise scén „konca sveta": „Vtedy budú na poli dvaja: jeden bude vzatý, druhý sa ponechá. Dve budú mlieť na mlyne: jedna bude vzatá, druhá sa ponechá. Bdejte teda, lebo neviete, v ktorý deň príde váš Pán. Uvážte predsa, keby hospodár vedel, v ktorú nočnú hodinu príde zlodej, veruže by bdel a nedovolil by mu vniknúť do svojho domu. Preto aj vy buďte pripravení, lebo Syn človeka príde v hodinu, o ktorej neviete."
Ako máme však rozoznať či sme pripravení? Z textov, ktoré nájdeme v Biblii ako aj z historickej skúsenosti spoľahlivo vychádza okrem iného aj toto: Máme stáť na strane tých, ktorým sa ubližuje, ktorých nenávidia mocní pre pravdivosť ich slova a svedectva, ktorých ponižuje arogancia jediných vlastníkov pravdy. Je dobre byť na strane tých, ktorým sa smejú, ktorí majú menšinovú farbu pleti, ktorí nemajú to „správne" vierovyznanie, na strane tých, ktorí nemajú Pána Boha „vo vrecku".
Ako bolo za dní Noema, ako bolo za dní Ježišových, ako bolo za dní farizeja Šavla, neskôr apoštola Pavla, ako bolo za dní Františka z Assisi či Dietricha Bonhoefera, za dní Martina Luthera Kinga, za dní kohokoľvek... Nič nové pod slnkom, dejiny zápasu múdrosti a dobra s hlúposťou a zlom sa opakujú. Niekto to pochopí, iní budú len vytrvalo dookola tvrdiť to svoje... a presviedčať Pána žatvy, že to tak nemysleli. Nemusí to stačiť na to aby (sme) sa dostali na tú poslednú „Noemovu archu". Nepohodlní proroci sú dôležití. Sú tu dnes takí? Ak nám takí chýbajú, je to o dôvod viac na adventnú reflexiu. Každý má svojho Noeho.

Zase ten ďateľ... (zdroj: www.mooreschapel.org )
Prajem Vám peknú prvú adventnú nedeľu a požehnaný adventný čas milí priatelia!