Na čo máme legálne mp3 portály, keď nič neponúkajú?

Presnejšie povedané, na čo nám sú portály, kde si môžeme legálne kúpiť len to, čo aj v kamenných obchodoch s hudbou? Táto otázka mi napadne vždy, keď zabrúsim na hudobný portál i-legálne.sk, jediný web s legálnymi mp3-kami českých a slovenských kapiel, o ktorom viem. Kto by čakal, že tam popri očakávateľnom mainstreame nájde aj niečo iné, je na veľkom omyle. A pritom sa z každého kúta dozvedáme, aké je kradnutie a porušovanie autorských práv na internete nemorálne. Ale keď si niekto chce kúpiť obľúbenú nahrávku legálne, nemá kde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)
Screenshot portalu i-legalne, od skupiny Ears ma len jeden album.
Screenshot portalu i-legalne, od skupiny Ears ma len jeden album. 

Originál ako nedostatkový tovar.

Patrím medzi užívateľov, ktorí si viac vážia originály pred kópiami. Napriek súčasným trendom radšej držím v ruke originál CD s bookletom a peknými fotkami, ako len zložku mp3 súborov. Asi som staromódny, ale približne pred 10-15 rokmi som si povedal, že keď na to raz budem mať, kúpim si postupne všetky svoje obľúbené nahrávky legálnou cestou. Niektoré ako originály na CD, iné vo virtuálnych obchodoch ako mp3. Ale v dobrej kvalite a s dobrým pocitom, že mnou preferované kapely dostanú svoje peniaze.

Prišiel čas, keď „na to mám“, a tak som sa logicky pustil do hľadania. Sila internetu je v tom, že umožňuje čokoľvek nájsť a stiahnuť, to je pomerne jednoduché už od čias Napsteru. Ten musel skončiť pred 10 rokmi práve pre to, že veľkí vydavatelia si mysleli, že záhubou peer-to-peer sietí zachránia svoje tržby. Že Napster a jeho nástupcovia fungovali ako vynikajúci propagátor hudby od A po Z, to ich už nezaujímalo. Postupne začali vznikať legálne obchody s hudbou, v ČR a na Slovensku uzrel svetlo sveta portál i-legalne.cz a i-legalne.sk. Mal zaujímavú marketingovú kampaň a začínal veľkolepo. Dnes je to už nejaký čas, a tak som predpokladal, že archív sa postupne rozšíri, a že si aj ja budem môcť stiahnuť hudbu I-legálne, takú, ktorú mám rád.

Na Slovensku po slovensky? Ale kdeže.

Zo slovenských kapiel mám veľmi rád Ears, staré nahrávky Gladiatoru, občas sa mi zachce počuť This is Kevin, sem-tam Shellwoy či Karola Mikloša. Mimochodom, všetko slovenské produkty. Nákup diskografie na CD nosičoch som už dávno vzdal, na objednávku niekoľkých albumov Ears od Gorila.sk čakám už takmer rok. Stále ma ubezpečujú, že na mňa nezabudli, len nahrávky jednoducho nemajú na sklade. Aj ďalšie CD shopy sú na tom podobne. Chceš prvý album This is Kevina alebo nebodaj anglické albumy Gladiatora? Daj sa na čakačku, a možno sa raz (ne)dočkáš...

Lenže, úprimne, CD shopy sú v tom nevinne. Zohnať niektoré staršie veci „v kamennej podobe“ sa jednoducho nedá. Tak to skúšam elektronicky. Očakával by som, že portál i-legalne, podobne ako ďalšie legálne portály s hudbou budú mať ambíciu priniesť čo najširší sortiment... veď o peniaze predsa ide až v prvom rade. Lenže houby. Nič také ma nečaká.

Keď zadám do vyhľadávača skupinu Ears, nájde mi len ich posledný album Inokraj, ktorý sa mimochodom dá bez problémov zohnať aj v kamenných obchodoch, a ktorý už mám. Nič z predošlej diskografie, ani len náznak. Skúšam Gladiator – šesť albumov, až na jednu výnimku všetky slovenské, ktoré príliš nemusím. Kam sa podeli ostatné anglické, ktoré boli ešte „z doby ľadovej“? Netuším. This is Kevin, Shellwoy, Karol Mikloš – to sú pre i-legalne.sk pojmy neznáme. Ešte sa aj naštvem, keď mi systém namiesto Karola Mikloša vnucuje Karola Kučeru... znechutený prestávam hľadať a sumarizujem...
Výsledok vyhľadávania výrazu This is Kevin. Ktorý je ten pravý?

Kopírovanie zabíja hudbu? Neverím.

Som užívateľ, ktorý má záujem kúpiť si hudbu legálne. Som ochotný pretrpieť nezmyselnú a obmedzujúcu DRM ochranu, od ktorej sa vo svete už dávno ustupuje, ale ktorá ešte v našich končinách pretrváva. Nechcem nič viac, len sa dostať ku skladbám od svojich obľúbených interpretov (podotýkam slovenských). Očakávam jediné – že ak majú existovať legálne a platené mp3 portály, mali by zároveň ponúknuť to, čo kamenné obchody nedokážu. Výrazne väčší sortiment, flexibilitu a neprekonateľnú rýchlosť dodania, v tomto prípade stiahnutia. Nič z toho slovenské mp3 portály neponúkajú. Na čo ich potom máme?

Ak ešte raz niekde uvidím kampaň „Kopírovanie zabíja hudbu“, alebo niečo v podobnom duchu, asi vyzvem dotyčné osobnosti, aby to skúsili opačne. Čo tak sa pozrieť na zúbky samotnej hudobnej (filmovej, zábavnej) brandži, či náhodou svojím prístupom nezabíja sama seba?

Juraj Koiš

Juraj Koiš

Bloger 
  • Počet článkov:  110
  •  | 
  • Páči sa:  52x

Rád píšem o všetkom, čo ma zaujme. A rád dávam najavo aj pozitívne skúsenosti, ktoré nevnímam ako samozrejmé. Zoznam autorových rubrík:  Letecká dopravaCestovanie vlakomSpoločnosť a politikaMédiá @ komunikáciaHokej a futbalŽivot v BratislaveŽivot v PraheOstatné články

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu