
Pri káblovej televízii je divák rukojemníkom
Káblová televízia bola kedysi propagovaná ako najjednoduchší a najvýhodnejší spôsob príjmu televízneho vysielania. Divák dostal za mesačný poplatok k dispozícii niekoľko desiatok televíznych programov a bol viac než spokojný. Aj keď kvantita prevažovala nad kvalitou, a v polovici 90-tych rokov tvorili veľkú časť ponuky nemecké programy rôznej kvality, postupom času sa káblové spoločnosti aj u nás začali koncentrovať do väčších skupín a ponúkli lokalizované mutácie zahraničných programov často svetových značiek. Príkladom je vstup značky HBO na český aj slovenský trh, sprístupnenie programu Discovery veľkej časti abonentov, návrat Eurosportu po niekoľkoročnej odmlke, príchod Hallmarku, vznik TV Paprika, TV Deko, a ďalších špecializovaných programov rôznej kvality a žánrov.
Tým sa vývoj káblovej televízie dostal na úplne inú koľaj a namiesto lacných satelitných kanálov z Nemecka sem prišli špecializované programy šité priamo pre stredoeurópsky región v zrozumiteľných jazykoch. Lenže diváci čoskoro zistili, že nie všetky kanály sú také kvalitné, za aké ich vydávajú PR zástupcovia. Aj pri lokalizovaných programoch sa totiž nájde veľa balastu, ktorý nestojí za reč. Príkladom môžu byť programy so značkou ZONE – koľkokrát si pozriete napríklad telenovelovú Zone Romantica, či dokumentárnu Zone Reality? Zvlášť, keď týmto programom dominuje množstvo repríz? Aj kanál o varení TV Paprika je fajn nápad, ale zaujme vás dlhodobo? Alebo by ste si radšej pripomenuli dobroty Petra Novotného, ktoré bude vysielať TV Doma? V ďalších príkladoch by sa dalo pokračovať.
Ak by ste zrušili káblovku, koľko kanálov by vám naozaj chýbalo?
Ak by divák dnes zrušil káblovú televíziu, zajtra by mu veľká časť programov zrejme vôbec nechýbala. Až na niektoré výnimky – a tými sú české programy a niektoré zahraničné či športové kanály. Keď UPC v roku 2002 vyradila českú Novu, spôsobilo to výrazný rozruch. Ale diváci si po čase zvykli – lebo museli. Keď siahla na francúzko-nemecké arte, tiež sa prerátala – po pár týždňoch bol v ponuke späť. Taktiež vyradenie nemeckého športového kanála DSF nezostalo bez povšimnutia, len odozva už nebola až taká výrazná.
Teraz, keď sa UPC rozhodla vyradiť Primu, je možné, že časť divákov to už celkom prirodzene „nerozdýcha“ a zruší s operátorom zmluvu. Kým pred pár rokmi bol divák prakticky rukojemníkom v zovretí káblovej spoločnosti, pretože spoločné televízne antény málokde fungovali a cez satelit sa české a slovenské programy ešte nedali naladiť, dnes je situácia úplne iná. Divák má na výber z viacerých možností a spoločnosť UPC (či iný väčší káblový operátor) už dávno pre diváka nie je jedinou voľbou.
Sú tu predovšetkým satelitné platformy, ktoré môžu mnohí využiť ako alternatívu. Stačí si zakúpiť prijímač a prístupovú kartu v správnom čase a na správnom mieste (rozumej v Českej republike – a máš k dispozícii všetky české programy – aj tie, ktoré na Slovensku oficiálne nikdy nebudú). A televízny príjem je razom na dlhé obdobie vyriešený. Montáž satelitného kompletu síce spôsobí niektorým divákom zvýšené jednorazové výdavky a možno aj menšie komplikácie, ale za ten bonus v podobe českých staníc to určite stojí. A celá investícia sa do dvoch-troch rokov vráti vďaka úsporám za káblovú televíziu, ktorú už divák nebude potrebovať.
Je na vine UPC alebo TV Prima?
Tento článok rozhodne nie je namierený proti spoločnosti UPC Slovensko. Len som chcel poukázať na fakt, že operátor by si mal dvakrát rozmyslieť, čo divákom zoberie, ak im chce niečo pridať. Ak už UPC nemalo priestor pre ďalšie kanály vo svojom rozšírenom (analógovom) súbore, mohlo TV Doma pokojne zaradiť do digitálnej ponuky. Mnohým divákom by zrejme aj tak nechýbala. A keď už silou mocou musela UPC vyradiť niečo z „analógu“, určite na to boli vhodnejší kandidáti než populárna TV Prima.
A ak by nešlo ani jedno ani druhé, mohla UPC celú vec trošku lepšie odkomunikovať. Na úprimnosti by nebolo nič zlé – ak Prima trvá na tom, že NECHCE byť dostupná v ponuke slovenských káblových spoločností, je to jej legitímna požiadavka. Ale potom je nezmysel túto požiadavku maskovať zástupnými argumentmi. Jedno mi ale aj tak nejde do hlavy - keď UPC presunie Primu do digitálnej káblovej ponuky, tak aj naďalej ju bude na Slovensku aktívne šíriť... manažéri Primy, čo vy na to?