
Myšlienka bývalého poslanca Mostu Zsolta Simona ohľadom organizovania referenda o skrátení volebného obdobia je po dlhom čase prvým rozumným návrhom, ako demokraticky skoncovať s terajšou vládnou garnitúrou, ktorá má veľmi pochybnú legitimitu.
K vládnej väčšine v rozhodujúcej miere prispieva strana Sieť, ktorá sa po voľbách fakticky rozpadla, má marginálnu podporu verejnosti, a nemá ani dostatok poslancov na vlastný klub.
Keďže sa nedá očakávať, že by si kapríci v parlamente dobrovoľne vypustili svoj rybník, prichádzajú na rad aj iné možnosti, ako vyvolať predčasné voľby bez potreby ústavnej väčšiny v parlamente.
Takúto cestu načrtol práve poslanec Zsolt Simon. Ten chce na Fica zaútočiť jeho vlastnou zbraňou – referendom o predčasných voľbách. A dokonca si vypožičal aj jeho znenie referendovej otázky z roku 2004.
Kritika tohto kroku zo strany niektorých novinárov nenechala na seba dlho čakať. Zmysluplný komentár publikoval Lukáš Krivošík na webe Aktuality.sk. Keďže som mal potrebu rozpútať polemiku na túto tému, rád by som k Lukášovým argumentom pripojil vlastný komentár.
Kým sa pustíte do čítania mojej reakcie, odporúčam vám prečítať si celý Lukášov text.
Teraz si rozoberme jednotlivé argumenty pána Lukáša Krivošíka.
Referendum zrejme nebude úspešné a pravica neponúka alternatívu
PRVÝ ARGUMENT: "Referendum o predčasných voľbách zažilo Slovensko dvakrát – v rokoch 2000 a 2004. Účasť na nich bola hlboko pod požadovaným prahom. Ťažko nájsť dôvod, prečo by práve referendum, organizované Zsoltom Simonom, malo dopadnúť inak."
Za normálnych okolností by som ani ja nesúhlasil s organizovaním referenda o predčasných voľbách, prípadne o skrátení volebného obdobia. Lenže od roku 2006 nie sú normálne okolnosti. A to, čoho sme svedkami posledných niekoľko mesiacov, už zaváňa pokusom o únos právneho štátu.
Za týchto okolností by referendum o predčasných voľbách mohlo mať zmysel. Ak by aj nebolo úspešné, väčšina voličov by jednoducho mala dostať možnosť sa vyjadriť, či súhlasí s pokračovaním tejto vládnej zostavy až do roku 2020. A treba povedať, že aj samotná kampaň pred referendom by mohla byť veľmi prínosná, keďže by odhalila charakter jednotlivých strán a poslancov.
DRUHÝ ARGUMENT: "Čo je politickou alternatívou? Pravica dnes nie je sformovaná a pripravená prevziať vládu."
Lukáš, ruku na srdce – predpovedali by ste týždeň pred marcovými voľbami 2016 ich výsledok? Očakávali ste tak hladký vstup Kollára či Kotlebu do parlamentu, nárast SaS a OĽaNO, prípadne tak výrazný prepad SIETE? Predpokladám, že takéto výsledky ste nečakali. Preto ani teraz nie je možné povedať, aká bude politická alternatíva o rok či dva.
Na sformovanie alternatívy voči Ficovi a spol. je teda stále dosť času.
Vláda sa bude vyhýbať nepopulárnym krokom a pravici sa referendum vráti ako bumerang
TRETÍ ARGUMENT: "Ono to má totiž dobrý dôvod, že si parlament (od zloženia ktorého sa odvíja vláda) volíme na štyri roky a nerobíme trebárs každý rok referendá, aby sme vládu odmietli, či potvrdili v úrade. Vlády totiž často musia prijímať na začiatku volebného obdobia krátkodobo bolestivé a preto nepopulárne opatrenia, o ktorých dúfajú, že do ďalších volieb ukážu svoje dobré plody."
Lukáš, s tým sa dá súhlasiť len vtedy, ak by na Slovensku platili štandardné procesy a štandardná politická kultúra (akože neplatia). Jeden príklad za všetky: „Bolestivé opatrenia na začiatku vládnutia“ prijímali LEN vlády Mikuláša Dzurindu. Paradoxne, práve tieto vlády čelili referendám o predčasných voľbách.
Ukážte mi jedno bolestivé opatrenie, ktoré prijímala vláda Roberta Fica v začiatkoch svojho vládnutia. Neviem o žiadnom. Naopak viem o rôznych „sociálnych balíčkoch“, vlakoch zadarmo, otváraní či obmedzovaní druhého dôchodkového piliera a ďalších nezmysloch, ktorými Ficove vlády si Ficove vlády kupovali voličov za ich vlastné peniaze - či už pred voľbami, alebo tesne po nich.
ŠTVRTÝ ARGUMENT: "Keby sme prijali logiku, že už po roku alebo po dvoch novej vlády je legitímne skracovať jej mandát referendom, potom by sa žiadna vláda do opatrení, ktoré sú bolestivé, nepopulárne, ale nutné, nepúšťala."
Platí toto vaše konštatovanie aj o Robertovi Ficovi? Púšťa sa on do podobných opatrení? Pritom práve on a jeho ľudia nám vládli s pohodlnou väčšinou posledných 8 z 10 rokov. Tento váš argument je teda v slovenskej realite nepoužiteľný. Ak nám raz vyrastie politická generácia, ktorá sa bude správať rozumne, potom takéto referendá budú naozaj nezmyselné.
PIATY ARGUMENT: "Pravica by nemala legitimizovať skracovanie štvorročného obdobia prostredníctvom referend o predčasných voľbách. Ak raz opäť bude vládnuť ona, môže sa jej to vrátiť ako bumerang."
Pán Krivošík, žiadna z doterajších pravicových vlád nemala dopriaty luxus vládnutia bez hrozby predčasných volieb. Len Robert Fico nám vládne nerušene celých 8 z posledných 10 rokov. Preto váš argument o tom, že opoziční politici by nemali spochybňovat legitimitu jeho vlády cestou referenda, lebo by sa to vrátilo ako bumerang, je v tomto prípade prinajmenšom cynický.
To, čo sa raz určite vráti ako bumerang, budú dôsledky Ficovho vládnutia a z nich plynúca rezignácia väčšiny ľudí na demokraciu ako takú.