
KHL je veľká výzva...
Poviete si, KHL je predsa iná trieda ako slovenská Extraliga... a v podstate máte pravdu. Lenže práve čas strávený na cestách je tu azda najvýznamnejšou položkou v porovnaní so všetkými ostatnými súťažami. Aj preto ma zarazilo, ako český klub kývol na ponuku z prestížnej ruskojazyčnej ligy. Predsa len, keď sa Slováci dávnejšie snažili o obnovenie federálnej ligy a návrat prestížnych zápasov českých a slovenských klubov, dostalo sa im akurát niekoľko nie príliš lichotivých argumentov.
Česi nikdy oficiálne nehovorili o tom, že slovenský hokej im nevoní (až na anonymné výnimky v internetových diskusiách) ani o tom, že im vlastne vyhovuje pocit športovej nadradenosti, keďže bez konfrontácie niet úspechov ani neúspechov. Vždy svoje tvrdenia zaobalili do argumentov, že kluby by museli veľmi veľa cestovať, že by sa to nedalo časovo stihnúť, že by to nebolo produktívne, a pod. Pripadal som si ako na inej planéte. Veď federálna liga tu úspešne existovala do roku 1993, dovtedy s tým nebol problém?!
Slovenskí hráči sú cenným artiklom v českej lige. A kluby?
Česká extraliga ponúka relatívne vyššiu kvalitu v porovnaní so slovenskou. O tom sa nebudem hádať. Lenže kluby ako Slovan, Trenčín alebo Košice sú aj pre českých fanúšikov pojmami a dokážu vypredať tamojšie štadióny, pokiaľ by s českými (a moravskými – pre korektnosť k ústretovejším funkcionárom na východe krajiny) klubmi hrali pravidelne na súťažnej báze, určite by sa to odrazilo aj na kvalite a vyššej popularite hokeja na oboch stranách. Nehovoriac o tom, že už dnes sú slovenskí hráči platnými posilami v českých kluboch. Je pravda, že viac slovenských klubov ako než je spomenuté trio český fanúšik zrejme nevníma, nemajú za riekou Moravou vybudovanú tradíciu. Lenže ako vidíme, aj tímy ako Zvolen, Skalica, Martin či dokonca Liptovský Mikuláš dokážu mať veľmi silné sezóny a dokázali by byť platnými členmi (aj) federálnej ligy.
Nie som naivný – uvedomujem si, že Slováci by boli v spoločnej lige vo výraznej menšine. Pomer dva ku jednej by sa tu určite musel prejaviť. A odchod najlepších tímov zo slovenskej extraligy by poznamenal aj úroveň niekoľkých sezón v našej súťaži. Český hokej by však kvantitatívne nestratil nič, a obe krajiny by spoločnou konfrontáciou mohli len získať. Nehovoriac o tom, že slovenskí účastníci federálnej ligy by určite inak pristupovali k budovaniu svojich tímov s vedomím, že hrajú o prestíž s českými klubmi. Keby slovenských tímov bolo menej, mohli by si viac dovoliť a sústreďovali by vo svojich tímoch kvalitu. Kdežto, české tímy by pri vyššom počte účastníkov museli svoju kvalitu roztriediť do viacerých kádrov, čím by ale vzájomná konfrontácia mohla byť ešte zaujímavejšia.
Moravské kluby už volali po spoločnej lige.
V samotnej českej lige sa v minulej sezóne objavili hlasy volajúce po obnovení federálnej súťaže. Záujem je najmä zo strany niektorých moravských klubov, ktoré sa cítia byť v súbojoch s českými tímami dlhodobo poškodzované. Emócie sa vyplavujú zvlášť v play-off, kde sa neraz objaví vyjadrenie o diskriminácii moravského hokeja. A raz sa už dokonca reálne hovorilo o účasti Vsetína v slovenskej lige, potom, čo ho za zvláštnych okolností vylúčili z českej Extraligy.
Odhliadnuc od týchto myšlienkových zábleskov treba povedať, že od roku 1993 nebolo veľa súťažných súbojov medzi českými a slovenskými tímami. Párkrát sa stretol Slovan so Spartou a Vsetínom v EHL, túto sezónu sme videli dva súboje s Českými Budějovicami, ale inak takmer nič. Môžete namietať, že české a slovenské tímy spolu hrávajú v predsezónnych prípravných turnajoch. Lenže to sú exhibičné duely, ktoré nikdy nebudú mať náboj niečoho dôležitejšieho. Ak chceme vidieť skutočnú konfrontáciu, musí k nej dochádzať na najvyššej úrovni a častejšie než v jednom či dvoch zápasoch do roka.
Európsky hokej potrebuje medzinárodnú ligu.
Karlovým Varom držím v KHL palce. Som veľmi zvedavý na káder, ktorý postavia a určite sa pôjdem na pár zápasov k nim pozrieť, ak budem mať možnosť. Nech si už o KHL myslíme čokoľvek, jej prínos pre európsky hokej je veľmi zásadný. Prvýkrát sa totiž začína hovoriť o internacionalizácii klubových súťaží. Už nielen v Rusku, ale aj v Škandinávii a ktovie, možno čoskoro aj v Česko-Slovensku. Snáď zistíme, že otvorená klubová konfrontácia viacerých hokejových krajín na úrovni spoločnej ligy je oveľa prínosnejšia než uzavreté a stereotypné súťaže, ktoré fungujú samostatne.