
Príliš častý sviatok hokeja.
Majstrovstvá sveta v hokeji patria ku každoročným sviatkom hokeja pre Európu. Pre mnohé krajiny vrátane Slovenska je to jediná vážnejšia konfrontácia s hokejovými veľmocami. A kvôli obmedzenej hráčskej základni sme práve my jednou z krajín, ktorá je takmer úplne závislá na posilách zo zámoria. Presnejšie povedané, náš úspech priamo úmerne závisí od toho, koľko hráčov z NHL nás príde posilniť. Ukázalo sa to aj v najlepších rokoch slovenského hokeja, kedy sme mali šťastie nielen na počet posíl, ale aj na to, že nám na šampionátoch vždy vyšiel kľúčový štvrťfinálový zápas. Od posledného boja o medaily sa však nachádzame v kŕči a nedokážeme sa cez deliacu čiaru štvrťfinále dostať. Dokonca v posledných dvoch rokoch sme zhodou okolností neprešli ani do štvrťfinále, ale to už je iný príbeh, ktorý sa určite nestane pravidlom.
Vždy však uvažujem nad tým, ako by šampionátu pomohlo, keby sa posunul aspoň o dva-tri týždne neskôr. Koncom apríla, keď sa MS začínajú, sa v zámorí rozbieha play-off NHL, ktoré je vrcholom osláv hokeja v zámorí. Opravte ma, ak sa mýlim, ale už niekoľko rokov sú naši fanúšikovia napätí, ktože zo Slovákov v play-off čo najskôr vypadne, aby mohol čo najskôr posilniť náš tím. A aká je miera sklamania, ak ten hráč nakoniec aj príde, ale v zostávajúcom jednom či dvoch zápasoch nezahrá ako opora, ale skôr ako ten, kto sa po náročnej ceste zo zámoria a minimálnom oddychu musí dostať do tempa.
Niektorí hráči idú na výlet, čakajú kým ich niekto vytlačí.
Európski hráči sa na MS pripravujú prakticky po celý rok. Okrem dlhodobej ligovej súťaže majú k dispozícii aj konfrontáciu na úrovni európskych reprezentácií, no do konečného výberu pre šampionát sa časť z nich aj tak nedostane. Práve preto, že sa kalkuluje s možnými posilami z NHL. Ak by sa MS hrali od polovice mája, alebo ku koncu mája, bolo by voľných hráčov zo zámoria podstatne viac. Mohli by pricestovať do Európy nie s tým, že musia ísť okamžite na ľad, lebo už ide o všetko, ale mohli by si pokojne oddýchnuť, aklimatizovať sa a nastúpiť takmer na všetky zápasy svojho tímu v plnej sile a nasadení. A šampionát by s viacerými hviezdami vo všetkých tímoch dostal určite nový náboj.
A malo by to aj časovú logiku. Bezprostredne po skončení MS by pre fanúšikov hokeja nasledoval ďalší športový sviatok – finále Stanley Cupu. A šampionát by nemusel končiť tam, kde NHL práve začína, ale vyvrcholil by tesne pred najočakávanejšími bojmi o najcennejšiu hokejovú trofej sveta.
Musia sa MS v hokeji konať každý rok?
Lenže, aby sa obe podujatia takto zosúladili, zrejme by muselo pretiecť ešte veľa vody Dunajom. Nedávno som zachytil vyjadrenia zástupcov NHL v tlači, že ak by Medzinárodná hokejová federácia IIHF obmedzila konanie svetových šampionátov na každé dva roky, mohol by sa v ostatných rokoch hrať Svetový pohár a Olympijsky turnaj v hokeji aj za účasti hráčov z NHL. Lenže IIHF podobnú iniciatívu odmietla zrejme kvôli tomu, že MS A-kategórie patria k jej najvýnosnejším akciám.
Lenže ak je zo zámoria podaná ruka, minimálne by bolo korektné o tejto otázke rokovať. NHL totiž má dôvod byť ústretovejšia, zvlášť keď sa jej v Európe rodí nová konkurencia. A koniec-koncov, nie je úplne logické hrať MS aj Olympijsky turnaj v tom istom roku a dokonca v rozpätí necelých troch mesiacov. Dokonca ani v ženskom hokeji sa Majstrovstvá sveta nehrajú v olympijskom roku. Inak by sa mohlo stať, že sa svetový šampionát devalvuje na turnaj druhej kategórie, tak ako ho už dnes časť fanúšikov aj vníma.