
Petržalka musela zdolať obra, aby jej médiá verili
Keď pred niekoľkými rokmi Petržalka senzačne rozvírila vody v hlavnej fáze Ligy majstrov, boli z toho všetky médiá v dobrom „na vetvy“. Veď, kto by si bol pomyslel, že slovenský majster postúpi do hlavnej fázy Ligy majstrov senzačne nielen cez Celtic Glasgow ale aj cez Partizan Belehrad? Nehovoriac o tom, že škótskeho majstra vicemajstra Petržalčania zdolali v pamätnom nádhernom zápase na Tehelnom poli 5:0?
Lenže vysvetľujte to našim televíznym dramaturgom. Tí sa o tento zápas vôbec nezaujímali. Jediný, kto ho vysielal naživo bola česká Galaxie sport. Aj tá získala vysielacie práva na poslednú chvíľu, keďže české a slovenské futbalové mužstvá sa v jej programe dovtedy veľmi neobjavovali. Lenže Slovenská televízia zrejme považovala tento zápas za vopred prehratý, a nejaký prenos neriešila.
Všetky médiá sa chytili, až keď sa Petržalka skutočne prebojovala do hlavnej fázy Ligy majstrov. Prišli senzačné výsledky ako výhra v Porte 3:2, remízy s Glasgow Rangers (0:0 a 2:2) a tesne stratený postup po remíze v smoliarskom zápase s Portom. V tej chvíli boli z Petržalčanov národní hrdinovia – a médiá im zaslúžene venovali obrovskú pozornosť.
Nevysielala ani STV 3, ani Slovenský rozhlas
Len škoda, že sa z tejto historickej skúsenosti naše televízie nepoučili. Súboj Slovana s Mostarom opäť odsunuli na vedľajšiu koľaj. Kým ešte prvý súboj vonku naozaj nemusel byť dôležitý, tak odvetný domáci zápas by si diváci určite radi pozreli, pretože sľuboval veľmi napínavý náboj. Lenže, asi nestačí ani to, že v rámci verejnej služby vysiela Slovenská televízia aj samostatný športový kanál. Jednoducho namiesto toho vysielala športové reprízy. Ako sa hovorí, keď nie sú peniaze, tak nie sú peniaze.
Čo ma ale zarazilo bol fakt, že oba zápasy odignoroval aj Slovenský rozhlas, ktorý je v týchto situáciách poslednou záchranou pre športového fanúšika a audioprenosy zvládal vždy skvele. Lenže tentoraz sa pridal do zástupu médií, ktoré druhému predkolu Ligy majstrov neprikladajú veľký význam.
Vychádza mi z toho jediné – slovenské médiá sú typickým zrkadlom slovenského fanúšika. Svoj tím nasledujú iba vtedy, keď sa mu darí. A keď sa mu náhodou nedarí, tak ho radšej nepodporujú. A pre istotu už preventívne očakávajú, že tím sklame... nuž kam sa má pohnúť slovenský futbal, ak oň médiá nevytvoria prirodzený záujem?
Súboje o postup do Ligy majstrov sú v každej európskej krajine sviatkom. Len nám ešte asi chvíľku potrvá, kým si znovu uvedomíme, že ešte stále patríme do futbalovej Európy.