Stále sa učíme plávať v demokratických vodách. Hľadáme svoju spoločnú identitu, ukotvenie. Pokiaľ sa skutočne chceme dostať z pasce do ktorej sme sa dostali, tak musíme sa priznať k všetkým hlúpostiam čo sme vyparatili. Náš mikrokozmos správne pomenovať a problémy začať poctivo riešiť.
Niekedy v rokoch 1991-94 som začal pozorovať matné signály, že naša krajina má namierené do problémov. Keď EU v roku 2000 publikovala naivný a nerealistický pamflet "Lisabonská stratégia" bolo už jasné, že je otázkou času, kedy budeme prerážať jedno dno za druhým. Niekedy vtedy som začal demokracii na Slovensku a Európe dávať prívlastky, aké som registroval.
Pretože naše harakiri sme naštartovali nedôslednou zmenou režimu v roku 1989, tak moje prívlastky k slovenskej demokracii začínajú odvtedy.
Nemám patent na rozum a preto mi pomôžte vybrať z nasledujúcej palety adjektív alebo pridajte svoj postreh. Ďakujem.
Postupne som nachvíľu alebo dlhšie obdobie registroval nasledujúce demokracie – komo-kapitalistická, alibistická, infantilná, pampersková, iluzórna, iracionálna, naivná, imitačná, sebaklamárska, polovičatá, tretinková, nedorobkov, paradoxná, pozérska, absurdná, Camusovská, Orwellovská, psychopatická, totalitná, ŠtBácka, KGBácka, MGIMOidná, ľudských exkrementov, plagiátorská, vzdelaných idiotov, zlatokopecká, prázdnych fráz, Mečiarovská, Ficoidná, kremeľská, palermská, karpatská, feudálna, laznícka, pressburgocentrická, papalášska, bafuňárska, prospechárska, podržtažkovská, faceboovská, plných gatí, profesorská, imitátorská, kapurková, katafalková, oxymoronová, hlasosmerácka, orbánovská, übermenschská, kolaborantská, recidivistická, pozérska, dámskeho gambitu, TWXnenávisti, FBnenávisti.
Dnes pozorujem týchto základných 12 charakteristík demokracie na Slovensku. Tie sa navzájom prelínajú a dotvárajú súčasný obraz krajiny, EU a západnej civilizácie.
12.Titanic – krajina a EU sa potápajú hlbšie a hlbšie, ale politici stále vykúzlia nové tóny, etudy, hity ako obalamutiť občanov, že ich zvolením príde dlho očakávaný nárast kvality života. Stále veria na iluzórny zázrak, že sa rýchlo roztopia všetky ľadovce a krajiny preplávajú na deravej lodičke do pokojných vôd.
11.Soplíková - jedným z oporných pilierov úspešného politika dnešnej doby je schopnosť delegovať vlastnú nemohúcnosť na ostatných. Preto radi vyplakávajú ako za mizerný stav krajiny môžu všetci naokolo len oni nie. Často sú to hrdinovia, ktorí mali dlhoročné možnosti ako stav zmeniť, ale neurobili nič.
10.Ksichtíková – tragédiu západnej demokracie vystihuje fakt, že najpopulárnejšími politikmi sú často tí, ktorým príroda nadelila buď atraktívnu vizáž alebo mimoriadny dar výrečnosti, ktorým obalamutia davy.
9.Servilná – novinárom i občanom často chýba odstup a odvaha posudzovať svojich favoritov kritickým okom. Táto anomália naberá výrazne rysy. V článkoch a debatách sa na chyby vyvolených hľadí zhovievavo a jednoducho sa o nich nehovorí. Prehnaná servilita vedie až na hranice budovania kultu osobnosti.
8.Hybridná – fenoménom doby sú politické strany, média, ktoré pod jednou hlavičkou vystupujú a ich činnosť je úplne v rozpore s ich značkou a tým čo občan, divák alebo čitateľ očakáva. Tri najmocnejšie strany z posledných volieb majú výrazne črty hybridov.
7.Kriminálna – krajina kde najmocnejší muž spravodlivosti a práva ignoruje zákony, trestný poriadok a v jeho úrade sa falšujú dokumenty v prospech vyvolených dostávajú jeho podriadení, politici, zločinci, občania jasné znamenia, že právny štát je na dlhé roky len fatamorgánou.
6.Horúcich hláv – sme emotívny národ. Rýchlo sa oduševníme a postupne vo svojom úsilí vyhasíname. Často nám chýba pragmatický nadhľad. Niektorým udalostiam prisudzujeme prehnanú dôležitosť alebo ich výrazne podceníme. Táto nerovnováha je jedným z faktorov, ktoré akumulujú problémy spoločnosti.
5.Pyramídovo – bublinová – v spoločnosti pozorujeme niekoľko pyramíd (byrokratickú, demokratickú, konzervatívnu, neokomunistickú, neofašistickú, progresívnu, našich ľudí) Na ne nadväzujú bubliny a bublinky, ktoré formujú i trieštia verejný život. Pyramídy je ťažko zbúrať. Na bubliny stačí ostrejší špendlík.
4.Manipulatívna - lavíny nových správ a informácie vytvárajú obrovský priestor pre manipuláciu verejnosťou. Niektoré správy sa zvýrazňujú, niektoré sa vynechávajú. Niektorí politici sú prehnane ostrakizovaní, chyby niektorých politikov sa jednoducho prehliadajú. Tento prístup vedie k zákonitej polarizácii spoločnosti, pretože ľudia vedia, že niečo je zle, ale v záplave správ nevedia identifikovať prečo.
3.Sizyfovská – povrchné riešenie problémov a zábudlivosť voliča vedú k nekonečnému riešeniu rovnakých problémov po desiatky rokov. Politikom daný vzťah vyhovuje, pretože periodicky môžu vyťahovať na verejnosť rovnaké karty. Potom niečo pomotať a karavána ide pokojne ďalej. To, že zastavili rozvoj západnej civilizácie im vôbec nevadí.
2.Prokrastinátorská – neexistuje žiadna ľudská činnosť, ktorá by produkovala taký veľký počet prokrastinátorov ako politika. Prázdne frázy, nezáväzné sľuby, prešpekulované výhovorky, minimálna produktivita a nulová zodpovednosť priviedli zastupiteľskú demokraciu na historický katafalk.
1.Provizórna - keď skombinujeme všetky predchádzajúce demokracie, tak sa nám vykryštalizuje obraz provizórnej, polovičatej a polarizovanej krajiny. Funguje tu skoro všetko, ale len tak akosi na pol plynu. Za 34 rokov sme neboli schopní prevziať ani základne formy fungovania západných krajín na spríjemnenie života obyvateľstva. Stále vymýšľame dávno objavenú teplu i studenú vodu upravenú podľa našich špecifík. Do súboja prázdnych činov, gest a fráz vstupujú noví zlatokopi, aby svoje naivné bludy šírili priestorom. Na poctivú drinu a boj chýbajú ľudia, pretože všetci očakávajú, že to niekto urobí za nás.
Aj napriek záplave prívlastkov, ktoré naša demokracia má, si myslím, že demokracii by najviac svedčalo, keby bola len demokraciou. Každá snaha okoreniť ju umelým prívlastok ju len obmedzuje, brzdí a ničí.