Gretu nepozvali na summit COP 26

Arogancia a sebastrednosť svetových politikov nemá hraníc.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

V dnešnej relácii BBC Marr, švédska ekologická aktivistka Greta Thunberg oznámila, že nebola pozvaná na Globálnu Klimatickú Konferenciu COP 26, ktorá dnes začala v škótskom Glasgowe a potrvá do 12.novembra.

O Grete si môžeme myslieť čokoľvek. Môžeme ju považovať za naivnú bábiku, hračku ekologických predátorov, ale aj prezieravú a odvážnu vizionárku, ktorá sa v časopriestore presunula o 50 rokov do budúcnosti. V každom prípade je jednou z najvýraznejších tvári boja za záchranu planéty. Reprezentuje tik-tokovú generáciu, ktorá budú klimatickou krízou najviac postihnutá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Greta Thunberg
Greta Thunberg (zdroj: newscientist.com)

Ak teda nejaká kríza skutočne existuje tak planéta by mala spojiť všetky sily a mozgy všetkých ľudí, pretože je to problém nás všetkých. Nikto dnes nemôže tvrdiť, že jeho riešenie je najgeniálnejšie, pretože také v tejto situácii nie je.

Silne pochybujem, že najlepšie riešenia môžu vznikať v hlavách politikov z ktorých väčšina nedovidí za horizont bezprácneho vegetovania. Ťažia len z toho, že celosvetovo sa volí menšie zlo, ale okrem pár štátov nikde väčšie dobro.

Covidová kríza nás presvedčila o ich totálnej bezradnosti a sústavnej hre na náhodu. Top orgán EU ešte ani 21 mesiacov po vypuknutí krízy nebol schopný prijať základne opatrenia na ochranu ekonomiky a bezproblémového fungovanie EU. Očkovanie zlyháva vo väčšine krajín sveta a len 41 z 201 krajín sveta má viac ako 50% zaočkovaných prvou vakcínou.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdé ekonomické opatrenia spojené s krízou sa najviac dotknú najslabších vrstiev obyvateľstva. Tu môže Greta zohrať obrovskú rolu, pretože sa cíti jednou z nich.

Bohužiaľ politici to vidia inak a Greta bude na 14 dni stáť pred bránou glasgowského armadilla, kde sa bude rozhodovať alebo len tárať o svetových opatreniach na nasledujúcich niekoľko rokov.

Peter Kollega

Peter Kollega

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  100
  •  | 
  • Páči sa:  321x

Kto chce žiť v reálnom svete, musí najskôr veriť v niečo naprosto nereálneho. Nikto nikomu nemôže dopredu zaručiť napríklad to, že pravda skutočne zvíťazí, ale napriek tomu má zmysel chovať sa, ako by to tak bolo. Len idealizmus dá životu smer a program, bez ktorého sa existencia zvrhne v nekonečné provizórium prežívania. Zoznam autorových rubrík:  Korunkové výletyAntihitlerA za 5 sekúnd 12Systém štátnej kriminalityHľadajme riešeniaČervené banányScifi talesUpsidedownov syndróm

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

63 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu