Mein Kampf voľne v predaji

Pamätám si, keď pred pár rokmi polícia z predajní hromadne zhabávala slovenský preklad Hitlerovej „knihy“ Mein Kampf a jeho vydávateľov stíhala za podporu fašizmu a nacizmu. Je v poriadku, ak sa dnes v slovenských kníhkupectvách predáva Mein Kampf úplne bez problémov a bez mediálneho humbugu? Môj názor je: Áno, je to v poriadku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (56)

Index zakázaných kníh má dlhú históriu. Najznámejšie, sú, samozrejme, indexy, ktoré zostavovala katolícka cirkev už od polovice 16. storočia. Indexy sa však spisovali aj omnoho neskôr nielen vo Vatikáne, ale v podstate vo všetkých krajinách, vrátane údajne najdemokratickejšieho štátu sveta – v USA. Vo všetkých prípadoch majú zakázané knihy spoločného menovateľa: sú ideologicky nepohodlné. Ako by bolo inak možné, že k zakázaným publikáciám patrili na jednej strane šialené diela (napr. Kladivo na čarodejnice, Mein Kampf), ale aj knihy autorov, ktoré významne obohatili vedu a filozofiu (Kopernikove a Galileove spisy, Kant), či literatúru a kultúru (Hugo, Sartre). Dokonca ani romantický Dumas, ani čítankový Steinbeck sa nevyhli prísnej kritike a cenzúre. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď som však minulý týždeň blúdil priestormi veľkého kníhkupectva v jednom z bratislavských nákupných centier, narazil som tam aj na Hitlerov Mein Kampf. Priznávam, zostal som prekvapený. Nie preto, že na poloci svietila čierna obálka jednej z najkontroverznejších kníh v histórii, ale najmä preto, že zrazu, v čase, keď vláda vyhlasuje vojnu extrémizmu, sa nacistická biblia predáva úplne bez problémov. Prekvapený som však aj preto, že pravidelný mediálny a politický humbug okolo vydávania Mein Kampfu sa teraz nekoná. 

A je to v poriadku. Indexy zakazujúce knihy, obrazy, myšlienky sú často nebezpečnejšie ako samotné knihy, obrazy a myšlienky, nech sú akokoľvek rozporuplné. Indexy sú silovým aktom namiereným proti demokracii a slobode myslenia, výberu a prejavu. Sú bariérou v slobodnom rozhodovaní, čo si prečítam a čo nie. Indexy popierajú podstatu ľudského indivídua, ktoré definoval ešte Descart vo svojej téze pochybujem, teda som. Som tu a chcem čítať nihilistického Baudelaira. Chcem byť znechutený pri čítaní riadkov zvráteného Markíza de Sade. Zaujímajú ma choré myšlienky chorého Hitlera. Nesúhlasím s cirkevnou a politickou cenzúrou. Som pobúrený, keď nemecké divadlo zruší predstavenie, lebo vraj uráža moslimov... 

SkryťVypnúť reklamu

Pozitívnym paradoxom Mein Kampfu je, že túto niekoľkostostranovú knihu môžeme v istom zmysle pokojne postaviť vedľa Joyceovho Ulyssea alebo Proustovho Hľadania strateného času. Neverím totiž, že väčšina z nás tieto knihy niekedy dočítala až dokonca. Rovnako ako neverím, že drvivá väčšina vyholených hajlujúcich skrachovancov, ktorí sa hlásia k tzv. krajnej pravici, vôbec vie, že Hitler bol vlastne zarytý socialista a teda ľavičiar.  

Marek Kopča

Marek Kopča

Bloger 
  • Počet článkov:  108
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Uhryznutý diaľkami" a cestovaním. Syn, brat, kamarát, miles Christi neustále a s radosťou krížom-krážom blúdiaci vo svojom a v našom svete, plnom ľudí, príbehov a zázrakov. Zoznam autorových rubrík:  Svet, v ktorom žijemeMôj svetNechajte ma snívaťO láskePútnikov denníkNevyjasnené príbehyŠport a hryPolitikaKorešpondenciaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu