
Po nasťahovaní do chatiek v Tatranských Matliaroch, prednáške, debate a prezretí fotiek a plánu práce sme sa nevedli dočkať ďalšieho dňa... Raňajky a hor sa "po žltej" na lokalitu pod starou lanovkou v Tatranskej Lomnici. V prvý pracovný deň sme stojac na moste pozerali pod seba a nechceli veriť, že je kdesi hlboko pod kopou kmeňov a konárov žblnkotajúci potôčik. Zbehli sme po náradie, rozdelili sa, rozmiestnili sa na vyschnutých brehoch a na najbližších sedem hodín sa s chuťou pustili do práce.




Čakal nás takzvaný VodoHolding - zadržiavanie vody v teréne. S postupným odpratávaním dreva sa začal objavovať potok. Po vyčistení dostatočného úseku sme postavili prvú "ukážkovú" hrádzu. Bobriu hrádzu. Drevo, drevo, nič iné len kalamitné drevo z potoka... Veľké, menšie, najmenšie,...




Usilovní mravci v modrých montérkach, gumákoch, a nenahraditeľných šiltovkách, sa púšťali do ďalšej roboty... vyčistiť, postaviť, upevniť svah... s úsmevom sme sledovali, ako „náš“ tatranský potok postupne ožíva. A spoločne s pomáhajúcimi skautmi a pilčíkmi snívali o tom, ako voda v ňom dopomôže ožiť aj smädným brehom. Už v prvý deň popoludní bolo počuť ten čarovný žblnkot a voda na niektorých miestach siahala až po pás. O pár dní sa nám do hrádzí nasťahovali aj prví nájomníci – žaby.




Veterná smršť, ktorá sa dňa 19. novembra 2004 prehnala Tatrami, zničila veľkú časť lesných porastov od Podbanského až po Tatranskú Lomnicu. Odvtedy sa v horlivých diskusiách o ďalšom živote tatranskej prírody snažia odborníci i neodborníci dopátrať okrem iných i k odpovedi na dôležitú otázku: „Ako pomôcť tak, aby sme neuškodili?“ Dúfam a verím, že táto práca má svoj zmysel, že aj jej výsledok pomôže prírode nabrať nové sily. O dva dni sa vraciame naspäť. Už sa teším na ten žblnkot...
MVO Ľudia a voda v spolupráci so ŠL TANAP, OZ Čisté Tatry, PČOLA pripravili počas leta 2006 „MESIAC DOBROVOĽNÍKOV PRE TATRY“. V Tatranskej Lomnici na lokalite Pod lanovkou bude na ploche 20 hektárov realizovaný nový Vodný les. Po minuloročnej práci už rastie na lokalite 52 hektárov okolo Starého Smokovca nový Tatranský les. Dobrovoľníci, brigádnici z 26-tich krajín sveta zrealizovali množstvo vodozádržných prvkov aby nedochádzalo k presúšaniu i erózii pôdy a vysadili viac ako 35.000 nových stromčekov.transkú prírodu.
Hlavným cieľom Vodného lesa je obnoviť lesný porast na niekoľkých hektároch zničeného územia TANAPu. Prvým krokom je realizácia technických opatrení, ktoré zabránia nepriaznivým mikroklimatickým zmenám, vodnej erózii a vysušovaniu ekosystému. Systémom tzv. Vodoholdingu napomáha k spomaľovania procesu vysušovania a následného prehrievania Popradskej kotliny. Zavlažiť pôdu a poskytnúť tak kalamitou postihnutej a pomaly sa preberajúcej krajine doslova „živú vodu“. (Zdroj informácií: www.ludiaavoda.sk)
P.S.: o zážitkoch, veselých príhodách, spolupracovníkoch a mnohom ďalšom už čoskoro v ďalších článkoch...