Terorizmus na vzostupe

Tak sme tu mali najtichšie výročie 11. septembra. Zdá sa, že jediný, kto sa cíti byť na koni je Usámá Bin Ládin. Po šiestich rokoch vojny proti terorizmu je to smutný výsledok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Pravdupovediac, stále neviem, čo si mám o G.W.Bushovi myslieť. Je to len nafúkaný obmedzenec, vypočítavý sebec alebo bezcitný podliak? Mätie ma aj to, že sa ho zastávajú aj ľudia, ktorých názory si veľmi vážim: Michael Novak, Štefan Hríb a čiastočne aj môj otec.

Možno je to tým, že na začiatku naozaj verili, že Bush jedná poctivo a zásadovo a snaží sa brániť hodnoty, ktorým oni veria.

Útok na Dvojičky bol šokujúci. Nielen pre Američanov ale napríklad aj pre mňa. Dva dni som sa z toho spamätával. Bolo to prekvapenie z toho, ako je naša (západná) civilizácia ľahko zraniteľná našimi vlastnými zbraňami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Analytici v médiách sa zhodovali v jednom: svet bude od teraz iný ako pred útokom. Vtedy som nerozumel celkom jasne čo tým myslia. Azda to, že sme si uvedomili našu zraniteľnosť a budeme s tým musieť niečo urobiť.

Myslím ale, že sme (hlavne Američania) spanikárili. Bezprostredná reakcia na nepriateľa bola „dolapiť a zničiť“. Vojna v Afganistane bola ešte ako tak ospravedlniteľná a mala logiku. Keď však USA zaútočili na Irak bolo to egoistické, nezodpovedné a hlúpe. Nestačí len povedať, že podcenili dôsledky. Od začiatku všetkým muselo byť jasné, že táto vojna spôsobí podstatne viac utrpenia ako prinesie úžitku.

SkryťVypnúť reklamu

Jednoducho už len preto, že je to vojna veľkého rozsahu a budú v nej zomierať mnohí nevinní. Videli sme predsa, čo spôsobila tá predošlá, v deväťdesiatom prvom. Musel to vedieť aj americký prezident. Neviem si to vysvetliť inak, ako to, že majetok, zdravie a životy neamerických civilistov, či vojakov sú mu ľahostajné. Po chytení Saddáma Husajna dokonca cynicky prehlasoval, že svet je teraz lepší. To, že v Iraku v dôsledku vojny zomierali denne nevinní ľudia ho príliš nevzrušovalo.

Útok na Irak mal fatálne následky: USA, jediná veľmoc, stratili kredibilitu v celom civilizovanom svete. Tým, že tohto dobrodružstva zatiahli aj takzvaných spojencov, výrazne oživilo v moslimskom svete predstavu západu ako nepriateľa a Satanovu ríšu. Destabilizoval sa Blízky východ, ktorý je hlavným ohniskom napätia na severnej pologuli. Legitimovala sa snaha Izraela bojovať proti teroristom bez ohľadu na vedľajšie obete a povzbudila sa tendencia eliminovať prejavy terorizmu aj za cenu, že jeho príčiny sa ešte posilnia. Utrpenie a škody, ktoré spôsobil nevinným ľuďom mnohonásobne presiahli možné utrpenie a škody vyplývajúce z ohrozenia terorizmom. Poslinili sa teroristické skupiny. Odsunul do úzadia problémy Afganistanu, ktoré vyvolala naháňačka Bin Ládina.

SkryťVypnúť reklamu

Jediný, kto touto vojnou niečo získal sú finančné skupiny, ktoré zabezpečovali dodávky zbraní, získali zákazky na obnovu Iraku a kontrakty na ťažbu ropy.

Povedzte mi, čo si teda mám myslieť o súčasnom prezidentovi USA?

Miro Koseček

Miro Koseček

Bloger 
  • Počet článkov:  117
  •  | 
  • Páči sa:  230x

Jeden z tých 926 nešťastníkov, ktorý v minulých voľbách chcel voliť PS-Spolu, ale v poslednej chvíli sa rozhodol hodiť to KDH, lebo chcel, aby sa aj oni dostali do parlamentu. Tento rok to napravím, volím PS! Tento blog nie je nijakým spôsobom sponzorovaný žiadnou politickou stranou. Zoznam autorových rubrík:  Spiritualita a duchovný životEkonomika, politikaSpoločnosťFotoRozvoj osobnostiBusiness intelligence, OLAP, DSúkromnéNezaradenéUmelá inteligencia

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu