Kultúra smrti alebo smrť kultúry?

Potrat ako vražda alebo sloboda voľby? Prezidentská kandidatúra Ivety Radičovej s podporou KDH nanovo oživila túto spornú otázku. Môžu vôbec opačné strany nájsť spoločnú reč? Existuje nádej na rozumné riešenie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (58)

Zdanlivo sa táto diskusia točí okolo otázky, či je plod samostatná bytosť, alebo súčasť tela matky. Podľa toho, ako si na túto otázku odpovieme zaradíme sa do príslušného tábora.

Ako je možné, že kedysi úplne jasná otázka dnes vyvoláva také ostré spory?

Myslím, že je to skôr kultúrny ako ideologický problém.

Hoci to mnohým môže znieť hrozivo, až neuveriteľne, ale myslím si, že sme svedkami zániku jednej kultúry. Zhodujú sa na tom mnohí intelektuáli. Nie je to však pokus o akúsi sebaľútosť, či pokus o apokalyptické predpovede, ktoré sú také populárne vždy, keď dochádza k spoločenským turbulenciám. 
Ešte pred sto rokmi boli veci jasné a existovala spoločenská zhoda názorov na prakticky všetky vážne problémy. Dnes už každý môže mať svoj názor a otázka potratov je len jedna z mnohých, kde sa rôzne spoločenské skupiny bijú až do krvi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdá sa, že my, kresťania, sme to zbabrali. Nedokázali sme Ježišovo učenie pretaviť do praktického života, či dokonca sme ho zneužili na to, aby sme získali viac moci, majetku či slávy. Urobili sme z kresťanstva nedôveryhodnú ideológiu.

Dnes dokonca ani tí, čo sa hlásia ku kresťanstvu mu už nedôverujú. Dôkazom toho je súčasná situácia s potratovou legislatívou. Ako inak by bolo možné, že v štáte, kde sa viac, než 70% ľudí hlási ku kresťanskej viere parlament bez problémov legalizuje umelý potrat, ktorý úplne popiera jeden zo základných pilierov ich viery, teda že každý človek je Božím stvorením?

SkryťVypnúť reklamu

Za pár desaťročí sa zmenilo strašne veľa. Hodnoty a princípy o ktorých ešte naši starí rodičia jednoducho nediskutovali dnes uznáva málokto.

Je zmätok, a jediné čomu sa dá veriť je to, čo držíme v ruke, to, čo môžeme zjesť alebo kde budeme bývať. Žijeme pre tu a teraz. Zmyslom nášho bytia sa stalo uspokojovanie vlastných potrieb.
Ťažko sa žije pre nejaký ideál, keď ho väčšina mojich známych neuznáva. Budem riskovať, že život zameriam na niečo, čo neskôr môže ukázať ako prelud? To, čo držím v ruke, auto, v ktorom jazdím, dom, kde bývam, vedomosti, ktoré mám, city, ktoré prežívam tu a teraz to, je jediná istota, ktorú mám. V nič ostatné sa nedá veriť natoľko, aby som tomu venoval svoj jediný život.
Sú tu ešte skupinky ľudí, ktorí sa nechcú vzdať viery, ktorá pre nich znamená všetko ale sú čoraz osamelejší.

SkryťVypnúť reklamu

Agresivita niektorých protipotratových aktivistov pramení predovšetkým z toho, že cítia ohrozenie vlastnej identity. U niektorých je za tým možno skrytá obava, že hodnoty, ktorým veria nie sú pravdivé.

Ako sa vyrovnať s tým, že všade naokolo sa ľuďom rúcajú ich istoty a máme pochybnosti, či sa nezosypú aj tie naše?

Myslím že kľúčom je dvojaká odvaha. Jednak odvaha riskovať svoj jediný život a pustiť sa za ideálom aj s tým rizikom, že to môže byť fatamorgána. Veď nakoniec, samotná cesta je azda dôležitejšia ako cieľ.
Druhý typ odvahy, ktorú potrebujeme, je odvaha hľadať pravdu a byť pripravený riskovať aj to, že sa naša viera, alebo jej časť ukáže ako pomýlená. 

Vyzval nás na to, nie len slovom ale aj svojim príkladom, už pred dvoma tisícročiami práve zakladateľ kresťanstva.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chceme nájsť„svetlo“ musíme, tak ako on na kríži, prijať neistotu. Aj on vo svojom vrcholnom diele, stratil všetko, nie len učeníkov, matku, fyzický život ale aj každú istotu. Mal dokonca taký intenzívny zážitok straty Otca, s ktorým mal dovtedy neustály kontakt, až zvolal „Bože môj prečo si ma opustil? Ak bol niekto niekedy naozaj dezorientovaný, tak to bol práve Ježiš vo chvíli, keď ho opustil Boh. On však napriek tomu ostal na kríži visieť a vytrval v odovzdanosti Bohu až do konca. A to sa nakoniec ukázalo ako výhra.

Ak chceme byť jeho nasledovníkmi, musíme mať odvahu nechať sa pribiť na kríž neistoty a vydržať tam bez toho, že si budeme vytvárať umelé náhrady istoty. Jedine tak nájdeme spôsob ako na novo vyjadriť podstatu kresťanstva tak, aby mala zmysel pre dnešného i budúceho človeka.

Miro Koseček

Miro Koseček

Bloger 
  • Počet článkov:  117
  •  | 
  • Páči sa:  230x

Jeden z tých 926 nešťastníkov, ktorý v minulých voľbách chcel voliť PS-Spolu, ale v poslednej chvíli sa rozhodol hodiť to KDH, lebo chcel, aby sa aj oni dostali do parlamentu. Tento rok to napravím, volím PS! Tento blog nie je nijakým spôsobom sponzorovaný žiadnou politickou stranou. Zoznam autorových rubrík:  Spiritualita a duchovný životEkonomika, politikaSpoločnosťFotoRozvoj osobnostiBusiness intelligence, OLAP, DSúkromnéNezaradenéUmelá inteligencia

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu