Pekný dátum 050506 sa niesol v duchu Rožňavy, samotnej prehliadke múzea predchádzalo pobehovanie po rožňavskom centrálnom námestí a hľadaní aspoň nejakej smerovky, či indície, kde je múzeum... Šípka smerujúca kamsi k informačnému centru asi predbehla čas aj zriadenie samotného centra. Napokon pomohol verejný činiteľ. Banícke múzeum má viacero expozícií, začali sme etnografickou prehliadkou. Sprievodca si nemusel veľmi namáhať hlasivky, keďže sme boli až dvaja. Prezreli sme si zbierky keramiky, drevených predmetov a nástrojov z domácností, kovových náčiní, krojov, starých peňazí a gramofónov.
Výstava zaujímavo pripomína život Gemerčanov spred niekoľkých desaťročí, ale mňa väčšmi lákala banícko-hutnícka expozícia, ktorá bola sprístupnená v roku 1912 v budove zopár metrov poniže. Tu sme tiež mali sprievodkyňu len pre seba. Venovala sa nám viac než dostatočne, prehliadkou sme strávili takmer tri hodiny, vypytovali sme sa a dostávali sme ochotne odpovede. Na záver sme sa zmienili o odkrývaní histórie železníckych baní, tomu istému sa venuje aj jeden pracovník Baníckeho múzea v Rožňave, teda sme sa po prehliadke ešte rozprávali aj s ním. Mapuje stav banských pamiatok v Železníku a v Rákošskej Bani (= čím ďalej, tým horšie).
Banícke múzeum v Rožňave má jedinú chybičku - otváracie hodiny sú len v utorok až piatok 8:00-16:00, medzi 12:00 a 13:00 je obedová prestávka.

budova expozície baníctva a hutníctva z roku 1905, za dverami je veľkotapetová fotografia zachytávajúca baníkov pred baňou v dobovom oblečení, medzi mužmi je mnoho malých chlapcov

model slovenskej pece

model hámra, kladivá klepotali, mechy dúchali

obrovské dúchadlo; kovová tabuľa má byť najstarším zlievarenským výrobkom na Slovensku, ale dátum 1607 je problematický, keďže vtedy ešte nebola potrebná technológia ( prvá vysoká pec bola až v roku 1680)...

historická mapa - prierez vrchom Železník

vrtáky rôznych období, práca s nimi bola nielen fyzicky náročná, ale častokrát spôsobovala zdravotné komplikácie...

model ťažnej veže šachty
Expozícia pokračuje v podzemí, modelom bane:

naložený banský vozík vychádzajúci po koľajniciach

banské pracovisko s vrtákmi
Tretiu časť tvorí expozícia prírody Slovenského krasu:


pyrit zo Železníka

variscit zo Železníka
okrem minerálov a nerastov sú súčasťou expozície aj rôzne vypchaté zvieratá
Štvrtá časť je pod holým nebom v areáli múzea:

nakladače

minilokomotívy

vzácne staré kovové náhrobky z okolitých obcí

banský vláčik...

... čakajúci na prísun peňažných prostriedkov na rekonštrukciu a konzerváciu

jeden z kovových náhrobkov

na záver parný valec
V múzeu určite neprehliadnete kópiu obrazu Metercie z roku 1513, na ktorom sú zobrazené jednotlivé banské práce ako prebiehali začiatkom 16. storočia. Originál obrazu je v rožňavskej gotickej katedrále.