Počas prvej svetovej vojny vyhlásil Hussein bin Ali Kráľovstvo Hidžaz, nezávislé od Osmanskej ríše. Bojoval však so sultánom z provincie Nadžd (okolo dnešného hlavného mesta Rijádu) Ibn Saudom, v decembri 1925 Ibn Saud pripojil Džiddu k novovytvorenému Saudskému kráľovstvu. Hussein unikol cez Bagdad do Ammánu a jeho potomkovia sa stali jordánskymi kráľmi.
Staré džiddské opevnenie bolo strhnuté v roku 1947. Požiar začiatkom 80. rokov zničil veľkú časť starého centra, ale okolo tisícky tradičných domov sa zachovalo. V tom čase sa centrum ríše a administratíva presťahovala do Rijádu.
Džidda leží na pobreží Červeného mora, v lete sa teploty cez deň šplhajú aj nad 40 stupňov. Okrem robotníkov z afrických krajín, z Pakistanu a Indie, do Džiddy prišlo v súvislosti s ťažbou a spracovaním ropy aj množstvo Američanov a Európanov. Centrum mesta je panoptikum rôznych postáv, ktoré v porovnaní s "uhladeným" a prísnym Rijádom niekedy pôsobia aj znepokojujúco (napríklad prapodivné obchodné ponuky od ošumelo odetých chlapov).
Necelé dva dni v Džidde zaznamenané vo výbere štrnástich fotografií:

výhľad na pobrežie z hotela

typický drevený balkón - na budove mestského múzea

dom s drevenou vyrezávanou fasádou

detail fasády

hniezdo s drevenými balkónmi

obnova tradičného domu

parkovisko...

jaskyňa na saudský spôsob

drevené architektonické prvky

bazár

zelenobelasý dom v centre

rodina

jedna z vyše tisícky mešít

Džidda z lietadla