Thessaloniki, kostol svätého Pavla z akropoly

Thessaloniki, kostol svätého Dimitrija, najväčší kostol v Grécku, niektoré časti pochádzajú zo začiatku 5. storočia, ale niekoľkokrát vyhorel, naposledy ho takmer zničil veľký požiar začiatkom 20. storočia. Pod kostolom je krypta, bývalé rímske kúpele. V krypte je pamätné miesto, kde v roku 305 umučili Dimitrija. Ten je dnes patrónom mesta.

Múzeum pri jaskyni Perama, tento fragment vytiahli z jaskyne a umiestnili ho do múzea. Gréci tvrdia, že táto lebka patrí najstaršiemu človeku na zemeguli, volajú ho archanthropos a podľa nich je starší než všetky nálezy z Afriky. Neviem, či je to možné, ale Gréci sú schopní vysvetliť grécky pôvod asi čohokoľvek.

Múzeum byzantskej kultúry v Thessalonikách. Krásne farby na freske. Toto múzeum má rozsiahlejšiu expozíciu než Archeologické múzeum, takže sa mi viac páčilo.

Budova postavená ako mauzóleum pre cisára Galeria (presne Gaia Galeria Valeria Maximiana), ktorý zomrel v roku 311. Už v piatom storočí budova slúžila ako kresťanský chrám, koncom 16. storočia ju pozmenili na mešitu. Minaret (na fotografii vyzerá ako komín) je jediný, ktorý sa zachoval v Thessalonikách. Aj dnes je tu kostol - Svätého Juraja. Budova je najstaršia zachovaná v meste.

Meteora - skalná oblasť v Thessálii, známa kláštormi postavenými vysoko na skalách. Prvé kláštory postavili v 14. storočí. Dodnes je ako-tak obývaných šesť kláštorov. Na fotografii je kláštor svätého Štefana a dolu vidno pár domov dediny Kalambaka.

Dion, prastaré posvätné miesto na úpätí Olympu. Tu zhromaždil Alexander Veľký svoje vojsko a veliteľov a konal obety za úspešnú výpravu pred tým, než sa vydal dobyť Perziu a Východ. Stĺpiky na fotke sú časťou podlahového kúrenia kúpeľov (tie vznikli za Rimanov).
