Ja som ho navštívila ešte v apríli, expozícia síce nie je rozsahom veľká, napriek tomu je zaujímavá. Okrem stálych výstav bola v pivničných priestoroch Khamperovej kúrie (sídlo múzea) výstava Laterārius (tehliar), ktorej súčasťou sú ukážky tehlových nálezov z rôznych období, nechýbajú informačné popisy, lahôdkou je tehlová stena s tehlami označenými obchodnými značkami z obdobia od staroveku cez stredovek od množstva výrobcov. Stále výstavy pozostávajú z egyptských a grécko-rímskych prevažne drobnejších predmetov, získaných z archeologických nálezísk na našom území alebo zo súkromných zbierok, ktoré nezriedka skončili v starožitníctvach. Na nádvorí kúrie sú vystavené originály aj repliky rímskych reliéfov z Gerulaty, Iže, Bíne, aj z maďarského územia a medzi lákadlá patrí keltská hrnčiarska pec z Pohronia stará približne 2100 rokov, či sklárska pec nájdená na Devínskej Kobyle z veľkomoravského obdobia. V čase našej návštevy bola prístupná aj výstava Meč - počiatky mečov na Slovensku s nálezmi mečov od bronzovej doby (od 15. stor. pr. n.l.) po stredovek.
Samotná budova múzea - Khamperova kúria - pochádza z 2. polovice 16. storočia, tvorí akúsi menšiu pevnosť, ktorej nechýba vlastná studňa, strieľne a archeológovia našli zbytky padacieho mosta, ktorý sa klenul pravdepodobne ponad vodnú priekopu. Po Khamperovcoch vlastnil kúriu podžupan Szüllő a neskôr grófovia Szapáryovci, od polovice 19. storočia gróf Keglevich. Kým sa stala začiatkom 90. rokov 20. storočia sídlom Archeologického múzea, ešte poskytla svoje priestory bytom a dielňam.

nádvorie kúrie so studňou

tehliarska výstava Laterārius v pivničných priestoroch

rímsky vykurovací systém

to je ono - v prírode možno vidieť napríklad v gréckom Dione

vyzerá ako hermovka

tehly všakovakých výrobcov z rôznych období

stredoveká tehliarska pec

názorná ukážka procesu výroby tehál

originálna obchodná značka

tehliarska stena v plnej paráde

výstava na prízemí - egyptská časť



grécka časť




vo vestibule víta návštevníkov sám veľký Octavianus Augustus

expozícia pravekých nálezov


jedna z plastík vystavených na nádvorí

keltská hrnčiarska pec zo Šaroviec


rímske stély

Ghostbusters!

LIBERA CVRIA SCHARFENEK VOCATA FRANCISCI KHAMPERI nápis na fasáde nádvoria, Scharfenek je meno kúrie, ktorá stála na okraji vtedajšej zástavby ("slobodná kúria Františka Khampera zvaná Scharfenek")

rímsky reliéf z Brigetia (dnešné Maďarsko) venovaný Iovovi Dolichenovi

súčasť výstavy Meč

Blatnický meč z prelomu 8. a 9. storočia

meče doby bronzovej, druhý sprava nájdený v Ružomberku

kostol sv. Trojice priamo naproti budove Archeologického múzea