Rumunčina a jej pôvod

Rumunčina patrí medzi románske jazyky, najviac spoločných čŕt má s taliančinou (tiež východorománsky jazyk) a francúzštinou. Do rumunčiny boli prijaté viaceré francúzske slová počas 18. a 19. storočia, keď sa aj v rumunskej časti Uhorska začal proces národného uvedomovania. Rumuni v Sedmohradsku (severozápadná tretina dnešného Rumunska) neboli ako národ dlho uznávaní, na rozdiel od Maďarov, Sasov a Sékelov (v niektorých zdrojoch sa uvádzajú ako Sikuli). V druhej polovici 18. storočia začali sedmohradskí vzdelanci upozorňovať na to, že rumunčina je románskym jazykom, začali vznikať veľmi silné väzby najmä na francúzsku kultúru. Francúzske slová prešli do rumunčiny väčšinou vo fonetickej podobe (píšu sa tak, ako sa vyslovujú), napríklad zoči-voči po rumunsky vizavi de (fr. vis--vis de). Preto je lepšie v styku s Rumunmi, ktorí nereagujú na angličtinu, skúsiť francúzštinu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

V mnohých mestách v Sedmohradsku (po rumunsky Ardeal alebo Transilvania) možno skúsiť ako dorozumievací jazyk maďarčinu alebo aj nemčinu. Ak nič z toho nezaberá, mohlo by pomôcť aj slovenské slovo. Pretože rumunčina je veľmi silne ovplyvnená slovanskými jazykmi, najmä starobulharčinou. Na západe krajiny v oblasti Banát môžu obyvatelia vedieť aj po srbsky, práve v tejto časti sú tiež české dediny, kam v posledných rokoch Česi chodia na dovolenky obzerať život, akým žili aj ich predkovia. Hraničné mesto s Maďarskom Nădlac je známe početnou slovenskou komunitou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To je však pomerne mladá história. Dejiny rumunského jazyka sa začínajú oveľa skôr a sú zahalené viacerými tajomstvami. Dostať sa k tomu z čoho, kedy a ako rumunčina vznikla, nie je ľahké - z viacerých dôvodov. Korene rumunčiny a etnogenézy Rumunov siahajú do staroveku, keď oblasť celého Balkánu nebola centrom pozornosti gréckych a rímskych dejepiscov. Žilo tu viacero etník - Illýri predovšetkým v oblasti dnešného Albánska, severozápadného Grécka, dnešného Chorvátska a Srbska, Helléni najmä na čiernomorskom pobreží, Thrákovia, o ktorých Herodotos napísal, že sú po Indoch najpočetnejším národom, a keby sa zjednotili boli by nepremožiteľní. Thrákovia neboli jednoliatou skupinou, delili sa na množstvo kmeňov. Z tých významnejších Gréci spomínali Getov a Rimania Dákov. Podľa viacerých názorov išlo o jeden a ten istý kmeň. 
Okrem nich na Balkáne sídlili aj Skýthi, Sarmati, Kelti. Zrejme aj iné komunity, ktoré v kontexte gréckych či rímskych záujmov neboli podstatné.
Dákovia si založili aj kráľovstvo a vojenskými výpravami robili starosti Rimanom. Definitívne ich porazil cisár Traianus v roku 106 n.l. Na pamiatku víťazstva dal vztýčiť v Ríme stĺp s reliéfnou výzdobou zobrazujúcou boje. Okrem stĺpu tieto udalosti pripomína dodnes znamenie víťazstva, takzvané tropaion, po latinsky tropaeum. Tropaeum Traiani stojí nad mestečkom Adamclisi v Dobrudži.

SkryťVypnúť reklamu

Rímska provincia Dacia Traiana bola zriadená na území dnešnej Transylvánie (áno, po slovensky sa píše y, po rumunsky i), Banátu a Oltenie - teda celá juhozápadná štvrtina dnešného územia a k tomu ešte kúsok severnejšej časti. Provincia sa udržala pod rímskou správou v rokoch 106 až 271 n.l. Kvôli stupňujúcim sa útokom germánskych Gótov a Gepidov cisár Aurelianus stiahol administratívu a armádu za Dunaj. Počas existencie provincie za jej hranicami žili tiež slobodné dácke kmene. 

Všeobecne v Rumunsku uznávaný názor na vznik rumunského národa a jazyka obhajuje hypotézu, že Rumuni sú potomkami romanizovaných Dákov. Zbytky dáckeho jazyka sa považujú za najstaršie vrstvy rumunčiny (takzvaný substrát). Základom je latinčina, ktorú priniesli Rimania a kolonisti z rôznych častí ríše a ďalšia vrstva (adstrát) pochádza z jazyka starých Slovanov. 
Názor o romanizovaných Dákoch sa objavil pomerne neskoro. V polovici 15. storočia humanisti z Itálie cestovali po Balkáne a zistili, že jazyk Rumunov sa v mnohom ponáša na ďalšie románske jazyky. Sedmohradskí vzdelanci poukazovali iba na latinitu rumunčiny, o substráte sa nezmieňovali. 
"Oficiálny" názor v Rumunsku však presadzuje mienku, že predkovia Rumunov sú usadení na tom istom území už niekoľko storočí. Presadzuje sa názor o kontinuite Dákovia ~ rímski kolonisti a romanizovaní Dákovia ~ zopár Slovanov, ktorí boli asimilovaní romanizovanými Dákmi. Tento názor sa presadzuje najmä z politických dôvodov, pretože už od čias Uhorska, keď boli Rumuni pokladaní za menejcenných, bezprávnych obyvateľov, je v tejto oblasti veľmi dôležité dokázať kto bol skôr, a kto má teda nárok na územie. Do písmena vzaté to znie ako malichernosť, ale pomery sú také, aj u nás sa objavujú podobné polemiky súvisiace s územnými nárokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Okolo tohto názoru (ktorý sa objavuje aj v bežnej odbornejšej literatúre, napríklad v skriptách, aj v publikácii Dějiny Rumunska od vydavateľstva NLN, editor Kurt Treptow) je však viacero nejasností, ktoré nemožno ignorovať. Sú to archeologické nálezy, zmienky v textoch antických a stredovekých autorov, historické udalosti. Územie Rumunska totiž v treťom až piatom storočí n.l. obývali aj germánske kmene, Avari, Huni a Slovania. Neskôr prišli aj Pečenehovia, Kumáni, Turci. 
Názor o kontinuite Rumunov a rumunčiny sa začal presadzovať najmä od 70. rokov 20. storočia. Vtedajšia vláda pod vedením N. Ceauşesca dokonca potláčala slová slovanského pôvodu, aby podporila (čistú) románskosť rumunčiny. Stúpencami tejto teórie sú napríklad I. I. Russu, C. Daicoviciu, A. Rosetti. V obecne dostupných publikáciách o dejinách rumunčiny a o dejinách Rumunska sa spomínajú najmä obchodné a kultúrne kontakty thráckych kmeňov s gréckymi kolóniami na čiernomorskom pobreží (Histria, Tomoi - dnešná Constanţa, Callatis - dnešná Mangalia...), rovnako s Rimanmi ešte pred vytvorením provincie a začlenením k rímskej ríši - bez ohľadu na krátke trvanie samotnej provincie sa spomína rýchla romanizácia, pričom tento proces nie je dostatočne vysvetlený (iba obchodno-kultúrnymi kontaktami a prijatím kresťanstva). Avšak z kresťanskej terminológie sa v rumunčine zachovali len základné pojmy latinského pôvodu, pojmy spojené s hierarchiou cirkvi sú už slovanského pôvodu. Územia južne od Dunaja boli súčasťou ríše omnoho dlhšie, rovnako aj provincia Britannia a predsa sa zo substrátových slov nezachovalo takmer nič, navyše obyvateľstvo po zrušení provincie prestalo používať latinčinu. V tom je čo sa týka rumunčiny určitý rozpor - krátke obdobie styku s latinčinou a taký veľký jej vplyv.

SkryťVypnúť reklamu

Kvôli tomuto rozporu, archeologickým nálezom a hlavne z rozboru jazyka vznikla už dávnejšie iná teória, dnes v Rumunsku oficiálne veľmi zaznávaná - teória, že predkovia Rumunov nebývali vždy na území provincie Dacia Traiana severne od Dunaja, ale že miestom vzniku rumunčiny sú oblasti južne od Dunaja. Z rozboru jazyka badať javy, ktoré treba preskúmať. Zo slov považovaných za dácke sú totiž mnohé príbuzné so slovami v albánčine. Navyše ak by miestom vzniku rumunského jazyka bola oblasť severne od Dunaja, rumunčina by obsahovala aj slová germánskeho pôvodu. Územie južne od Dunaja bolo súčasťou rímskej ríše niekoľko storočí. Pravdepodobnosť pobytu predkov Rumunov práve v tejto oblasti je dosť vysoká. Pomenovanie Rumunov v ich jazyku - Român dodnes označuje ich príslušnosť k Rímu. Vytvorilo by sa po necelých 170-ich rokoch také silné puto u Dákov, ktorí mali svoje kráľovstvá a bojovali proti Rimanom?

Lucia Kramaričová

Lucia Kramaričová

Bloger 
  • Počet článkov:  165
  •  | 
  • Páči sa:  4x

www.milosch.sk/LuckaMilos Zoznam autorových rubrík:  FotografieAliquid de antiquitateŠportDe universitateCultus atque humanitasAnimaliaŽelezníkIndológiaSúkromnéSpoločnosť

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

216 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 798x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 117x
  • Prečítané: 2 822x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 364x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 995x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 230x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 098x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Čierny pondelok? Vyparili sa rekordné bilióny dolárov, trhy padajú ako v časoch covidu
Nezákonne ovplyvnil voľby. Za antikampaň proti Korčokovi dostal exminister Draxler pokutu 300 eur

SITA a 1 ďalší

Nezákonne ovplyvnil voľby. Za antikampaň proti Korčokovi dostal exminister Draxler pokutu 300 eur

O pokute rozhodol Okresný súd v Bratislave.

  • 59m
Škriniar hľadá riešenie. Má pozoruhodné schopnosti, je totálny líder, tvrdia experti
Fullovu galériu vedie nominant SNS. Prvý raz ju videl v deň nástupu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu