Ako stavať, výhody a nevýhody rôznych materiálov, až po zariadenie a výmaľbu - to sa pretriasa napríklad na http://forum.living.cz/. Novostavby a panelákové rekonštrukcie sú zasa na http://bydleni.idnes.cz/. Tradičným vidieckym bývaním a okrajovo aj pamiatkami sa zaoberá časopis Chatař Chalupář a relácia Chalupa je hra na ČT. Ostatné časopisy ponúkajú pohľad do novostavieb. Sledujem spomenuté české stránky, ale zaujímavé články sú aj na http://mojdom.zoznam.sk/ a dosť fotografií je na http://www.akobyvat.sk/. Rôznorodé štýly zariadenia sú dobrou pomôckou pri vymýšľaní vlastného obydlia - nielen ako inšpirácia na odkukanie, ale v prvom rade podľa Vaša Patejdla „neviem, čo chcem - viem, čo nechcem". Potom sa už ľahšie dostaneme k tomu, čo nás oslovuje a čo nám vyhovuje. Bývanie je takou samozrejmosťou, že sa nad ním človek hlbšie zamyslí, až keď si zariaďuje to svoje hniezdo. Vtedy skúma aj zariadenie penziónu, prezerá realitné inzeráty s fotografiami, labzuje po hobbymarketoch a predajniach nábytku. Tovar je dostupný, stačí si vyberať v zvolenej cene. Milión druhov obkladačiek, sanity, čiernej a bielej techniky, nábytku, všakovaké druhy podlahovín... Nie ako kedysi - tri-štyri druhy obývačkových stien...
Napriek širokému výberu sa v prezentovaných interiéroch zračí istá monotónnosť. Dizajnéri navrhujú bezpriečkové otvorené byty, takže sa aj pri rekonštrukciách panelákových bytov hromadne búrajú priečky medzi kuchyňou a obývačkou, miznú predsiene a vchádza sa priamo do obytných miestností... Potom si už mnohí ani nespomenú na zádverie alebo na chodbu; štvorčlenná rodina užíva jednu vynovenú záchodokúpeľňu (hlavne, že zväčšili plochu o pár centimetrov štvorcových) - čo na tom, že v nových rodinných domoch obvykle býva ešte zvlášť oddelené WC, prípadne aj ďalšia kúpeľňa na poschodí... Do panelákového bytu sotva ďalšiu nacpú. Masová výmena starých podláh za laminátové plávajúce nemusí vždy priniesť očakávaný komfort. Ani plastové okná nie sú univerzálnym liekom. Tak ako to bolo už pred desaťročiami s vyhadzovaním pecí a inštaláciou radiátorov alebo s brizolitom na fasáde.
Výber číha pri všetkom - ytong, tehly, drevostavba? Okná plastové, drevené, hliníkové, s koľkými komorami? V interiéri to nie je o nič jednoduchšie - laminát, drevo, marmoleum, PVC, dlažba, koberce... nerez, keramika, umelý kameň. Formáty, vzory, jednému by sa zamotala hlava. Až tak, že do starého predvojnového domu si nacpe plastové okná, drevotrieskové obloženie a akrylátovú rohovú vaňu. Veď v tých časopisoch a na fórach to vyzerá tak dobre. Čo na tom, že je to v panelákovom byte. Rustikálna kuchyňa s profilovanými dvierkami v novostavbe alebo v paneláku pôsobí čudne a pociťujeme istý nesúlad - ale rektifikované veľkoformátové obklady a akrylátová sanita v starom dome už fičia celkom bežne... V takomto prípade si nesúlad málokto uvedomuje, tiež ako sa skoro nikto nepozastavuje nad zjednodušením členitej fasády pri zateplení domu. Strácajú sa rozdiely vo vzhľade medzi storočnými, dvadsaťročnými domami a novostavbami. Nie je to škoda? Načo je potom ten širokánsky výber, keď ho degradujeme na úroveň doby, keď na výber nebolo.

Moderné materiály postupne prispievajú k uniformite. Stavba s použitím presných tvárnic je rýchla a jednoduchá, všade krásny pravý uhol... potom omietky - čo si lámať hlavu, či cementové, vápenocementové, vápenné, silikátové, hlinené - použijeme hladený betón a odpadne nám aj starosť s výberom farby, nakoniec veď aj obkladačky v kúpeľni sa dajú nahradiť stierkou... Praktické skrinky sa uplatnia v kuchyni, v obývačke aj v kancelárii. A je tu moderný interiér. Trochu chladný na pohľad - odtiene sivej, tmavohnedá na nábytku, oživíme to jednou krikľavou stenou. Áno, takto v skratke vyzerá väčšina prezentovaných interiérov. Ale ako je to naozaj vo väčšine bytov, to sa môžme iba domnievať. Kdesi som čítala, že kuchynské štúdiá inzerujú moderný „kancelársky" nábytok s najnovšími vymoženosťami, ale najviac na odbyt aj tak idú klasické kuchyne.
Asi to bude začarovaný kruh - v snahe oživiť byt a z jednoduchého bývania vytvoriť domov vyhodíme vaňu na nožičkách (ktorá sa mimochodom objavuje v elegantných zámockých interiéroch) za rohovú, ktorá obvykle zaberie viac miesta, ale vnútornou plochou sa od klasickej nijako nelíši, vyhodíme starú socialistickú stenu a kúpime pár nízkych skriniek s dezénom zebrano (nápadne pripomínajúcim práve tú vyhodenú stenu...), chceme sa oslobodiť od starých rároh a nový interiér si vyzdobíme geometrickou tapetou, ktorá pripomína ... ten vyhodený záves!

Pri novostavbe je zariaďovanie jednoduchšie, stačí si vybrať podľa vkusu. Pri rekonštrukcii starých domov a tehlových bytov by bolo fajn prihliadnuť aj na ich genia, nemeniť ich nasilu podľa dnešnej módy. Dnes moderné veľkoformátové obklady budú možno o pár rokov rovnako príznačné, ako sú teraz obkladačky s mramorovaním typické v 90. rokoch... Touto témou sa zaoberá aj článok Štýl verzus lokalita - súhlasím, akurát s poznámkou, že nevhodnosť či nesúlad zariadenia v paneláku nie je až takým problémom, ako vytvorenie panelákového interiéru v historickej stavbe. Myslím, že problém neadekvátnosti štýlu v lokalite smeruje opačným smerom - moderný nábytok vo veľkom vytláča cenné pôvodné zariadenie, ktoré k stavbe jednoducho pasuje. Fotografické návštevy v obydliach ma začínajú presviedčať, že ľuďom chýba fantázia... Alebo aspoň redaktorom, ktorí práve tieto podobné interiéry na prezentáciu vyberajú. No neviem, či to s tými rovnakými interiérmi nebude ako s tujami. Všimli ste si, že všade sú tuje? Neželaným pohľadom zabráni aj brečtan, divý vinič a spústa ďalších rastlín, prečo sú zrazu všade tie cintorínske tuje? Teda inšpirujme sa, nekopírujme, primiešajme kúsok seba. Výhodu majú milovníci „zabývaných" priestorov - čím viac vecí, tým lepšia možnosť odlíšiť sa. S jedným stolíkom a minikresielkom sa vskutku ťažšie individualizuje... ale držíme vám palce :-D