Jazyková globalizácia

V dejinách sa isté javy neustále opakujú. Napríklad rozšírenie vplyvu kultúry - a tým aj jazyka - súbežne s rozšírením mocenského vplyvu. Začalo to kedysi dávno, možno ešte v praveku, v staroveku vedúcu úlohu prebrala latinčina, pokračovalo to zámorskými objavmi a šírením portugalčiny, ktorú vystriedala španielčina, francúzština a neskôr, až do dnešných čias, angličtina. Čo sa s tým dá robiť? Vymyslieť univerzálny jazyk, aby žiaden národ nebol utláčaný príchodom nového jazyka a tým pádom aj novej kultúry? Ďalšie prachom zapadnuté esperanto?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Angličtina je pomerne jednoduchá, rýchlo zapamätateľná, ale ohrozuje nás sprievodným javom - globalizáciou kultúry. Čo takto opäť využiť starú dobrú a osvedčenú latinčinu? Že je to dávno mŕtvy jazyk a dnes už ho nikto nepozná? Omyl. Latinčina prežila niekoľko tisícročí a stále sa celkom drží. Dokonca má mladšiu sestričku. Neolatinisti nezaháľajú a vymýšľajú pre nové vymoženosti latinské názvy.

V prospech latinčiny ako medzinárodného komunikačného jazyka hovorí jedno veľké plus - dnes už sa s jej používaním nespája šírenie cudzorodých prvkov do iných kultúr. Dohodneme sa, ale každý z nás si ponechá to svoje, a budeme na rovnakej úrovni, ani jeden nebude mať výhodu materinského jazyka, a prispôsobiť sa budú musieť obaja partneri. Ani so znalosťou latinčiny by neboli až také veľké problémy, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Vyučuje sa v mnohých európskych krajinách a v zámorí, je pramatkou vyše polovice moderných európskych jazykov. Mal by ju ovládať - aspoň základy a vybrané termíny - každý vedec. Latinská terminológia sa stále udržala v medicíne, práve, v botanike, prírodovede, atď. ... Kto sa učil na gymnáziu latinčinu a aj si niečo pamätá, pre neho nie je problém porozumieť románsky hovoriacim (portugalsky, španielsky, francúzsky, taliansky, rumunsky a i.), prípadne sa tieto jazyky rýchlo naučiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale to nie je všetko. Aj všemocná angličtina má v sebe veľa z latinčiny. Niektoré názory hovoria až o sedemdesiatich percentách. Buď priamo z latinčiny, alebo cez francúzsky "filter". Všetky slová s predponami ad-, ass-, att-, de-, per-, pro-, re-, sub- ... sú prebraté z latinčiny.

Takže použiteľnosť by problémom byť nemala. Ale ako dostať latinčinu do povedomia mladších generácií? Ťažká otázka. A prečo vlastne latinčina zo škôl zmizla? Zrejme sa niekto, kto mal s ňou nepríjemné skúsenosti v škole, dostal na vysoký a vplyvný post a bolo. Odklepnuté, rozhodnuté. Škoda. Mňa k latinčine priviedla tvrdohlavosť, ktorá ma väčšinou ženie proti prúdu. Všetci sa učia angličtinu a nemčinu? Dobre, tak ja budem študovať latinčinu. A neľutujem. Latinčina nielen otvára brány k románskym jazykom, ale aj k našej rodnej slovenčine. Naučí jazykovo myslieť (potom človek zaplače zakaždým, keď počúva perly - obvykle z čítačky - moderátorských hviezd).

SkryťVypnúť reklamu

Latinčina ako medzinárodný jazyk je zrejme utópia. Možno, keby nás zopár mesiacov pre zmenu kŕmili vedátori a jazykovedci, tak by viac ľudí videlo jej užitočnosť aj v dnešnej modernej (a jednoducho uvažujúcej) dobe. Ale jedno je isté - latinčina stále žije na európskych univerzitách. Ako dlho ešte, to záleží od počtu vzdelaných ľudí na postoch, ktoré ovplyvňujú nás všetkých a od toho, ako ďaleko si dovidíme od nosa...

Len aby po dlhočiznej vláde angličtiny neprišla vláda arabčiny, keď už polovica sveta bude presiaknutá angloamerickou kultúrou, lebo ten stret bude zrejme veľmi tvrdý...

Lucia Kramaričová

Lucia Kramaričová

Bloger 
  • Počet článkov:  165
  •  | 
  • Páči sa:  4x

www.milosch.sk/LuckaMilos Zoznam autorových rubrík:  FotografieAliquid de antiquitateŠportDe universitateCultus atque humanitasAnimaliaŽelezníkIndológiaSúkromnéSpoločnosť

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

238 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu