Kolobeh premietacieho stroja

Premietací stroj v úlohe Elginových mramorov... Tie sú zrejme tiež nenávratne preč z pôvodnej lokality. Udalosti na Slovensku každú chvíľu dokazujú, že od (morálne a kultúrne) vyspelého štátu je ďaleko. Kamarátske službičky, pofidérne zmluvy a dohody ovplyvňujúce život mnohých, absencia morálky a chrbtovej kosti. Rovnaké správanie aj v inštitúciách, ktoré majú spravovať pamiatky. Konkrétny prípad je príbeh jedného premietacieho stroja. Z Gemera, oblasti, kde sa aj turisti vyskytnú skôr náhodou. Štát namiesto rozumnej podpory ešte intenzívne dupe po tejto zabudnutej časti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Začiatok 20. storočia: (G. Frák: Baníctvo v Železníku, 1987) "Roku 1928 sa začali v čítacom spolku v Železníku premietať pre členov rôzne diapozitívy spojené s prednáškami a o rok neskôr aj filmy. Boli to ešte nemé filmy a miestnosť, v ktorej ich premietali, bola nevyhovujúca. V lete roku 1929 sa filmové predstavenia konali v novej zhromažďovacej miestnosti pred baňou Ladislav. Od roku 1932 sa premietali už zvukové filmy. Do kina chodievali ľudia aj zo susedných dedín... ... V tridsiatych rokoch to bolo jediné kino v bývalom Revúckom okrese."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Kino v Železníku bolo roku 1948 zoštátnené. V roku 1951 získalo titul najvzornejšieho kina v Košickom kraji. V roku 1953 prevzal kino závodný klub ROH a nazval ho ´Stachanov´. V päťdesiatych rokoch vznikli kiná aj v susedných obciach (Sirk, Turčok, Rákoš, Rákošská Baňa, Ratková, Ratkovské Bystré), čím návštevnosť v kine Stachanov poklesla."

Leto 1992: Železnícke kino je popri revúckom jediné, ktoré pretrvalo. Premieta sa vždy v stredu a v sobotu. Repertoár tohto leta zahŕňa napríklad Veľké problémy v Malej Číne; Pozri, kto to hovorí I, II; Robin Hood - kráľ zbojníkov... Kino je vždy nabité, ako spred sedemdesiatich rokov ľudia prichádzajú z celého okolia. Nikomu neprekážajú tvrdé stoličkové sedadlá a o pukancoch nechyrovať. Ani nechýbajú. Vzácne chvíle, keď sa ako za starých čias na kultúru všetci vyštafírujú. 

SkryťVypnúť reklamu

Január 2003: (Korzár, 23.1.2003) "Špecifickým prípadom v Gemeri je dočasne nefungujúce kino Stachanov v Železníku. ´U nás je kino súčasťou histórie, preto by sme ho chceli zachovať, aj keď je to v dnešnej dobe o krk. Vstupné sme udržiavali na úrovni ako z pred roku 1989, na 12 korunách. Teraz nechcem ani myslieť na to, keď znova obnovíme prevádzku. Po filmy sme chodili do Revúcej, ale po zrušení osobnej železničnej dopravy to padne,´ smutne konštatoval starosta obce Sirk Martin Dobšinský. Jedným z dôkazov dlhej tradície je i starý kľukový premietací stroj vyrobený v roku 1932. ZPPK /Združenie prevádzkovateľov a pracovníkov kín/ si ho od obce vypýtalo a po opravení bol zaradený do zbierky prezidenta Rudolfa Schustera. Za túto službu získalo od jedného z filmových distribútorov každý druhý film zadarmo.
Železník je poslednou obcou v Revúckom okrese, kde ešte majú kino. Okrem neho fungujú už len v Revúcej a v Tornali. "
Železník aj s budovou kina je od 17.6.1991 definovaný ako pamiatková zóna. Ako je možné, že z územia pod istým stupňom pamiatkovej ochrany zmizne historický artefakt? Prečo starosta s takýmto ťahom súhlasil? Čo je železníckemu -nefungujúcemu- kinu platné, že Združenie prevádzkovateľov a pracovníkov kín má nejaké benefity od distribútora? Benefity úplne zbytočné, pretože v kine sa už nepremieta. Je náhoda, že ZPPK má sídlo v Košiciach? Iróniou je poslanie tohto združenia: "za účelom zachovania a rozvoja kín v SR"... Prečo sa stroj nevrátil do kina, ktorému patril (bol majetkom Rimamuránskej spoločnosti alebo Čítacieho spolku pred znárodnením), prípadne s ďalšími predmetmi zo Železníka ho nedostalo Banícke múzeum v Rožňave? Akým spôsobom a za čo sa stroj dostal k R. Schusterovi? Čo má Schuster spoločné so ZPPK a štedrým filmovým distribútorom?

SkryťVypnúť reklamu

Výročnej správy Pamiatkového úradu za rok 2005: "Na základe spracovanej metodiky a vyhodnotenia každej pamiatkovej zóny na základe aktuálnych poznatkov z terénnej previerky (realizovanej v r. 2004) boli územia diferencované podľa zachovanosti pamiatkových hodnôt a opodstatnenosti pamiatkovej ochrany doposiaľ chráneného rozsahu územia. V zmysle tohto prehodnotenia bol zostavený harmonogram spracovávania a postupne spracovávané návrhy na zmeny vymedzenia územia alebo na zrušenie pamiatkovej zóny. ... Pamiatková zóna: Sirk-Železník, Turčok-Železník navrhovaná zmena: zrušenie ... " 
Historické budovy stále stoja, banské zariadenia sú v Baníckom múzeu v Rožňave, iné odstránili na návrh Ministerstva hospodárstva SR. Kultúrnou a pamiatkovou devastáciou významne prispelo aj ZPPK odstránením premietacieho stroja zo železníckeho kina. Týmito zásahmi v pamiatkovej zóne došlo k zníženiu opodstatnenosti pamiatkovej ochrany. Akú ochranu poskytujú zákony SR a Pamiatkový úrad, keď je možné takého bačovanie? 

SkryťVypnúť reklamu

Predsedníčka ZPPK svoju krátkozrakosť dokazuje v rozhovore pre Film.sk - nečudo, že toto združenie potopí kino s dlhou tradíciou na vidieku, keď je zjavne orientované len na obrovské mestské multiplexy. Prieskum o kvalite kinosály určite nerobili vo vidieckych kinách (existujú vôbec ešte?), ani v kine okresného mesta Revúca. Kino nie je obývačka, prieskum pohodlnosti sedadiel mohli robiť začiatkom 90. rokov v napratanej miestnosti železníckeho kina. Jednoduchšie je zakrývať nezáujem prevádzkovateľov a krach množstva kín akýmisi prehnanými požiadavkami na superpohodlnosť.

Obrázok blogu


stav budovy na Veľkú noc 2006, od cesty

Apríl 2007: (Život 16/2007, Marta Szattlerová, rozhovor s R. Schusterom) "Pripravujete odovzdanie súkromného Múzea kinematografie Alojza Schustera a jeho rodiny v Medzeve verejnosti prostredníctvom Slovenského technického múzea v Košiciach. R.Schuster: Rozhodol som sa, že naše súkromné múzeum odovzdám tomuto štátu. Prerokovali sme už dohodu s riaditeľom Slovenského technického múzea Eugenom Labaničom, prvý návrh zmluvy je pripravený. Mám iba jedinú podmienku, že dom, nábytok, zariadenie, obrazy a exponáty nesmú odtiaľ zobrať, musí to zostať v Medzeve, musia sa o to starať, udržiavať zbierku, dom aj záhradu s vodným hámrom a sprístupniť to verejnosti so sprievodcovskou službou. V múzeu je svetovo unikátna zbierka kamier a fotoaparátov, sú tam cenné predmety aj z mojich ciest po Brazílii, Aljaške, Islande a inde. Čiže všetko zostane tak ako doteraz. Chceli by sme to zrealizovať niekedy v lete, ak všetko dobre pôjde. Nikdy mi nešlo o hromadenie majetku a peňazí za každú cenu. Škoda by bola, aby takúto zbierku, ktorú som roky budoval, niekto rozpredal alebo sa to nejakým spôsobom rozobralo, práve preto nech to zostane pokope a slúži na vzdelávanie a poznávanie hlavne pre mladých ľudí, ktorí o to majú záujem. V knihe návštev sú uvedené významné osobnosti, ktoré múzeum navštívili a nadchýnali sa ním. Akurát som si vyhradil, že naša rodina bude mať prístup do múzea kedykoľvek, a keď k nám príde návšteva, aby sme mohli trochu posedieť aj v záhrade. Iné požiadavky nemám."
Bývalý prezident sa čudným spôsobom dostal k cennej pamiatke patriacej obci Železník, bez akejkoľvek náhrady pre túto obec, v ktorej navyše odvtedy kino nefunguje a teraz si kladie podmienky, že predmety, ktoré on za pochybných okolností odniesol sa nesmú vrátiť na pôvodné miesta. Na základe čoho si nárokuje vlastníctvo tohto premietacieho stroja? Vzdelávať a poznávať môžu nielen mladí ľudia všade, kde je však ešte čo poznávať - než to vplyvní politici premiestnia a privlastnia si.

Obrázok blogu


R. Schuster vo svojom múzeu; fotené mobilným telefónom z časopisu Život 16/2007

Október 2007: Rudolf Schuster sa necháva oslavovať ako veľkorysý mecenáš, ktorý daruje SVOJE zbierky Slovenskému technickému múzeu. Celá správa pod článkom v odkaze Vychvaľované cudzie perie. 

Obrázok blogu


stav budovy na Veľkú noc 2006, posledne užívaný vchod

Pán bývalý prezident, zničili ste s pomocou iných orgánov pamiatkovú zónu, fungujúce takmer 80-ročné kino a kultúru baníckej osady. Dobre sa Vám spí?

Lucia Kramaričová

Lucia Kramaričová

Bloger 
  • Počet článkov:  165
  •  | 
  • Páči sa:  4x

www.milosch.sk/LuckaMilos Zoznam autorových rubrík:  FotografieAliquid de antiquitateŠportDe universitateCultus atque humanitasAnimaliaŽelezníkIndológiaSúkromnéSpoločnosť

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu