Posledný deň Sirka

Sirk je dosť stará obec, spomína sa už v rukopise z roku 1350. Počas nasledujúcich storočí zmienky o obci a živote v nej pribúdajú. Okrem matričných záznamov si Sirkovania písali aj kroniku, v roku 2005 vydal obecný úrad tenučkú knižku pána Ondreja Hericha Z histórie obce Sirk, ktorú spísal najmä podľa rukopisov svojho otca, miestneho kronikára. Mnohé informácie týkajúce sa práce v baniach uverejnil predtým pán Gustáv Frák v knihe Baníctvo v Železníku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Prierez dejinami Sirka zahŕňa aj kultúrny a cirkevný život obce, mená rodín v súpisoch poddaných - mnohé priezviská sa stále používajú, a potomkovia sú roztratení nielen v okolí Sirka.

Ku knižke som sa dostala celkom náhodne. Na námestí v Sirku sme pristavili staršiu pani. Zháňali sme určité informácie. Pani bola celkom ústretová a na oplátku všeličo vytiahla z nás aj ona. Dozvedeli sme sa medzi rečou, že je príbuzná mojej starej mamy. Ona nám povedala o knižke sumarizujúcej históriu Sirka.

Obrázok blogu

Máme celkom šťastie, že sme si zmysleli zháňať informácie teraz a nie o pár desiatok rokov. Dôvodov je viacero - staré sirkovské rody vymierajú, mladí odchádzajú žiť inam, roboty v okolí je veľmi málo. Starí dožívajú v rodných domoch, opustené obydlia zapĺňajú cigánske rodiny, ktoré majú ešte väčšie problémy nájsť si prácu. Keďže bane v Železníku zatvorili pred takmer päťdesiatimi rokmi, ťažko nájsť uplatnenie. Pamätníci vymierajú, cintorín tiež poskytuje len kusé informácie - mnohé staré hroby sú zarastené, neoznačené, prípadne je písmo nečitateľné.
So súčasným demografickým vývojom perspektíva tejto obce vyzerá neutešene. Navyše sa k objektívnym okolnostiam pridávajú aj subjektívne - skepsa, nostalgia, miznúca hrdosť na svoje rodisko. Práve tento jav je smutný. Kroniku v Sirku písali niekoľko desať- až storočí, z nej sa možno dozvedieť o neľahkých pomeroch, živote poddaných, robotníkov v baniach, o ťažkých časoch za vojny. Vždy však bola istá nádej, myšlienka na potomstvo a rozvoj obce, kvôli čomu inému by kronikári zaznamenávali udalosti v obci? Pýtali sme sa, či aj dnes pokračujú v písaní kroniky. Nie. Nie je vojna, možno sa slobodne vyjadrovať, nie sme izolovanou krajinou... Prečo teda tá rezignácia? Každá doba má svetlé aj tienisté stránky. Sloboda a osamostatnenie nepriniesli očakávanú prácu, štát aj investori majú na mape Slovenska mnoho bielych miest, turizmus tieto kraje tiež opomína. Napomáha tomu aj sťahujúca sa opona - technické pamiatky chátrajú, namiesto investície na vybudovanie skanzenu alebo múzea sa objekty demolujú - štýl po nás potopa. Život je tu na míle vzdialený pozlátku televíznych hviezd, uponáhľanosti mestských obchodníkov a manažérov. Hodnoty tu vždy spočívali v pôde, vlastníctve domu, v rodine, v práci. Toto všetko sa rúca. Znie to pre mnohých žijúcich v konzume smiešne. Ale sú to aj vaše korene. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rēs gestae - nisi eās litterīs prōdiderimus, hominum memoriā nōn tenēbuntur
Dejiny, ak ich nezveríme písmu, nebudú zachované v ľudskej pamäti

Lucia Kramaričová

Lucia Kramaričová

Bloger 
  • Počet článkov:  165
  •  | 
  • Páči sa:  4x

www.milosch.sk/LuckaMilos Zoznam autorových rubrík:  FotografieAliquid de antiquitateŠportDe universitateCultus atque humanitasAnimaliaŽelezníkIndológiaSúkromnéSpoločnosť

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

238 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

146 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu