Hokej je fyzicky náročný šport, pri vynechávaní tréningov a nedostatočnej letnej príprave je veľmi vysoká pravdepodobnosť vážneho zranenia. Ženský hokej má organizovanú súťaž na Slovensku od sezóny 1991/1992, v Čechách od roku 1984, spočiatku sa hralo systémom turnajov. V Poľsku začal ženský hokej v roku 1996 v Sosnowci, dievčatá začali trénovať spolu s chlapcami. Dnes je v Poľsku viacero družstiev a vzájomné zápasy hrajú od roku 2005. Šéf poľského hokejového zväzu podporuje ženský hokej a zdôrazňuje potrebnú zmenu v zaužívanom mužskom systéme, do ktorého treba zaradiť aj ženy, zabezpečiť tréningy, určiť pravidlá pre ženský hokej a vyškoliť trénerov.
Za šestnásť sezón sa základňa pre slovenský ženský hokej nerozšírila, skôr by sa dalo konštatovať, že sa neustále zmenšuje. Klubov, ktoré zanikli, je už viac ako tých, ktoré sú prihlásené do ligy. Niektoré priekopníčky ešte stále hrávajú. Dievčatá môžu začať už od malička spolu s chlapcami, v úspešných hokejových krajinách je to bežné. Existuje dokonca množstvo univerzitných ženských hokejových družstiev. Na Slovensku na niektorých univerzitách a fakultách v ponuke telovýchovných katedier hokej a korčuľovanie chýba (napríklad na FiF UK), nehovoriac už o samostatnom klube a univerzitnej súťaži.
Tradíciou sú aj posezónne turnaje s medzinárodnou účasťou, rozšírené sú najmä v Českej republike, kde sa na rôznych ženských turnajoch stretávajú družstvá z Nemecka, Rakúska, ČR aj zo Slovenska.
Okrem toho niektoré kluby organizujú aj prípravné sústredenia s dvojfázovými tréningami na ľade, na letných hokejových školách organizovaných hokejovými odborníkmi sa väčšinou dievčatá zúčastňujú len zriedkavo.
Hokejistkám veľmi pomôže aj predĺžená sezóna na ľade, napríklad vo Viedni majú tréningy na ľade aj v apríli, máji a v júni. Rozdiel v počte tréningov sa o pár sezón významne prejaví.

V Čechách už piaty rok existuje podujatie Hokejistka roka. Počas posledných dvoch ročníkov súčasťou slávnostného vyhlásenia najlepšej hokejistky bolo aj exhibičné stretnutie. Podujatie organizuje server www.zenskyhokej.cz
Vody slovenského ženského hokeja pred dvoma rokmi rozvíril vznik reprezentačného klubu pod hlavičkou HC Slovan Bratislava. Hokejistky hrali slovenskú ligu aj medzinárodnú EWHL, ktorú vyhrali. Túto práve sa končiacu sezónu hrali reprezentantky-slovanistky EWHL a moravskú časť českej ligy. Českej ženskej hokejovej lige nemožno uprieť vyššiu kategóriu, je to podmienené podstatne väčším počtom klubov (9 klubov hralo českú časť a 6 klubov vrátane Slovana hralo moravskú časť), dlhšou tradíciou a v prvom rade väčším počtom štadiónov v ČR. Je to jednoduché - čím viac štadiónov, tým viac klubov a tým viac registrovaných hráčov a hráčok, teda väčšia základňa, viac kvalitných hráčov pre reprezentáciu. V Budapešti majú dva ženské hokejové kluby (Ferencváros Stars a UTE Marilyn), ktoré hrajú EWHL, vo Viedni sú tiež dva kluby (EHC Flyers a EHV Sabres), oba hrajú EWHL, každý z nich má vlastne tri tímy - pre EWHL, pre rakúsku ligu a juniorky. V Prahe sú dva ženské hokejové kluby (Slavia a Kobra), ligu nehrajúci klub Esa, v blízkom okolí sú ďalšie dva (Kladno, Neratovice), hovorí sa o vzniku ženského družstva na Sparte a v Liberci. V slovenskej lige bolo sedem družstiev, na prvých troch miestach skončili Martin, Poprad, Spišská Nová Ves.

V ČR sa snažia ženský hokej profesionalizovať ako sa len dá, hľadá sa hlavný sponzor celej ligy. V Rakúsku dbajú na systematickú prípravu na ľade aj na suchu, kluby sa zúčastňujú rôznych aj zahraničných turnajov, pred každou sezónou sú prípravné sústredenia, kde sa okrem tréningov na ľade a na suchu nezabúda aj na psychickú prípravu. Od novembra rakúsky hokejový zväz rozbehol akciu pre malé školáčky, ktoré môžu trénovať vo Viedni. Cieľom je pritiahnuť dievčatá k športu a samozrejme aj zabezpečiť základňu pre kluby. Okrem medzinárodnej EWHL a rakúskej DEBL sa hrajú ešte rakúske majstrovstvá a viedenská liga.
Zatiaľ to teda vyzerá v neprospech slovenského ženského hokeja v porovnaní s okolitým. Jedna oblasť je však na Slovensku pomerne dobre vyriešená - členovia komisie rozhodcov sledovali začínajúce rozhodkyne a požiadali extraligových rozhodcov, aby rozhodkyniam pomáhali, radili a ostatným rozhodcom komisia vydala metodický pokyn na rozhodcovskom seminári, aby k pískaniu ženskej ligy pristupovali zodpovedne. Počas zápasov na Slovensku je neodmysliteľnou súčasťou zdravotník, bez prítomnosti lekára rozhodca nemôže začať zápas. Toto napríklad v Čechách rozhodcovia nevyžadujú.

Slovenské reprezentantky majú pred sebou šampionát 2. divízie v Severnej Kórei (17.-23.3.2007). Cieľom je postup do 1. divízie, preto vznikol reprezentačný klub. Slovenky budú musieť prekonať Rakúšanky, Talianky, Holanďanky, Slovinky a Kórejky. Zväz investoval nemálo peňazí do prípravy, náklady na účasť v dvoch zahraničných ligách, cestovné, zvýšený počet tréningov... Čo ale bude keď Slovenky postúpia do 1. divízie? Súperky budú ešte silnejšie (Češky, Dánky, Francúzky, Japonky, Lotyšky a Nórky), na zostavenie tímu možno nebude stačiť jeden klub so špičkovými podmienkami a zbytok horko-ťažko prežívajúcich s nedostatkom financií aj hráčok. Zostane vôbec Slovan ako reprezentačné družstvo? Akú ligu bude hrávať? A čo ak Slovenky nepostúpia - možno sa reprezentačný klub rozpadne, hráčky sa vrátia do svojich družstiev, dva roky intenzívnych tréningov sa stratia v dvoch tréningoch týždenne a slovenský ženský hokej pôjde pozvoľna na dno ešte pred prvým veľkým úspechom... Snáď reprezentantky uspejú a vybojujú o krôčik lepšie podmienky amatérok pre profesionálone výkony.
