O kobercoch a ľuďoch

Aký je vzťah Európanov a Západniarov ku kobercom? Ešte nie celkom dávno boli koberce neodmysliteľnou súčasťou každého domu či bytu. Pri omladení interiéru často zmizne práve starý koberec a nahradí ho moderná laminátová podlaha alebo betónový poter - nezadržiavajú prach, vhodné pre alergikov. Interiér zútulní nanajvýš kusový koberec pod konferenčným stolíkom pred sedačkou. Tieto trendy ale nezmenia nič na tom, že napríklad orientálne koberce boli a stále sú ozdobou interiéru a v krajinách svojho pôvodu sú dedičným majetkom. Podľa použitých farieb a vzorov znalci vedia určiť miesto vzniku. Pravé orientálne koberce sú kvalitné, z prírodných materiálov, ručne tkané - vydržia krásne dlho a preto sa tak cenia. Ale k výdrži treba prispieť patričnou starostlivosťou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Koberce

Obrázok blogu

neboli pre mňa nejako extra zaujímavé až do stretnutia s naozajstným orientálnym kusom. Z detstva mám pri slove koberec predstavu tenkého tuhého záťažového kusa od steny k stene v tmavozelenej alebo khaki farbe... No nič moc. Potom prišli mäkšie koberce plyšové s vyššími slučkami. No ale zabárať sa do plyšu nie je také príjemné ako cítiť vlnu alebo hodváb, že.
Koberce sme mali vždy od steny po stenu a chodili sme doma najčastejšie bosí alebo v zime v ponožkách. Ale šliapali sme po nich aj v papučiach, na predizbe po tom záťažovom samozrejme aj v topánkach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V našej kultúre je bežným zvykom stúpať po kobercoch, nepestujeme si k nim žiaden bližší vzťah, koberce sa nededia, nemajú zvláštnu hodnotu. Orientálci na kobercoch žijú - sedávajú, stolujú, spia. A chodia po nich výlučne v ponožkách alebo naboso. A to je ten fígeľ, prečo sú kvalitné orientálne koberce stále z prírodných materiálov a prečo vydržia aj storočia. 

Podľa bontónu by sa vraj návštevy nemali vyzúvať. Bontón-nebontón, ale domáci chodievajú naboso alebo v ponožkách - prečo by mali hostia nanosiť do bytu špinu z ulice? Vysávať a čistiť podlahy je samozrejmé, ale v intenzite zašpinenia "vnútorného" a "vonkajšieho" bude určite rozdiel. To už chýba len ľahnúť si v topánkach do postele, ako v amerických filmoch. Potom môžu vykladať o alergizujúcich kobercoch...

SkryťVypnúť reklamu

Kupovať koberec v Oriente je zážitok, aký pri kúpe u nás nikto nezažije. Predavači vykladajú o každom koberci zvlášť, čo znamenajú použité vzory a odkiaľ koberec pochádza, rečnia aj celé hodiny. Z množstva kobercov si jeden nevie za svet vybrať... A nie ešte, aby si zapamätal, čo jednotlivé vzory symbolizujú. Čím oblejšie sú okraje vzoru, tým drahší je koberec.

Kto sa nikdy nepostavil na pravý hodvábny koberec, nevie o čo prichádza... Manžel kúpil menší kusový koberec v Rijáde a tuším sa stane aj u nás dedičnou relikviou. Hodvábne koberce sú oproti vlneným mäkšie, jemnejšie a na dotyk chladnejšie. Cena závisí od veľkosti, od výrobcu a od hustoty vlasov. Náš nie je pravý perzský, ale z Východného Turkestánu (Ujgursko v Číne). Nešliapať po ňom v papučiach nám príde úplne prirodzené. Horšie je to s návštevami - zaujímavé pozorovať tú európskosť zakorenenú v nás. Koberec kusový-nekusový, plyšový, či hodvábny, je to iba rohožka. Civilizovanosť nás núti stúpať po chlpatých veciach na podlahe a dávno sme stratili prirodzenú potrebu pocitu niečoho teplého a mäkkého na koži. Návštevník vojde do miestnosti a hoci môže roh koberca obísť po odokrytej podlahe, v topánkach kľudne mašíruje krížom cez koberec... Ak nezaberie ani tento osvetový článok, budeme ho pred návštevami baliť. No, ako ozajstnú relikviu.

SkryťVypnúť reklamu

V inej izbe máme obyčajný záťažový koberec od steny po stenu a po ňom chodíme v papučiach aj my. K západnému po západniarsky, k orientálnemu tak, ako je zvyknutý...

Obrázok blogu
Lucia Kramaričová

Lucia Kramaričová

Bloger 
  • Počet článkov:  165
  •  | 
  • Páči sa:  4x

www.milosch.sk/LuckaMilos Zoznam autorových rubrík:  FotografieAliquid de antiquitateŠportDe universitateCultus atque humanitasAnimaliaŽelezníkIndológiaSúkromnéSpoločnosť

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

238 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

146 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu