Most cez rieku Tara
Dedinka Durdeviča, pri ktorej sa najslávnejší čiernohorský most nachádza, je len 22 km nádhernou krajinou od Žabljaku. Hoci sme vyrazili hneď ráno (áno, tentoraz sa nám to výnimočne podarilo), celé údolie rieky Tary, ktoré vidíme, je zahalené dymom z nových lesných požiarov. Riečka Tara, známa vďaka raftingu, ktorý tu všade ponúkajú, má veľmi nízku hladinu vody, ako všetky vodné plochy v Čiernej Hore po troch mesiacoch sucha. Aj tak je však kaňon rieky fascinujúci, hoci z mosta veľmi ďaleko nevidno - ľudia, ktorí sem prídu, aby si ten slávny most pozreli, sú často sklamaní, pretože z mosta samotný most až tak veľmi vidieť nie je (aké logické, že).
Most Durdeviča Tara






Zadymené hory nad kaňonom rieky Tary


Pohľad z mosta na rieku Taru


Na oboch koncoch mosta sú stánky so suvenírmi. Pokračujeme popri kaňone rieky uzučkými tiesňavami a kamennými tunelmi smerom na Mojkovač a dole na Podgoricu. Cesta sa vinie horami a údoliami, najskôr popri rieke Tare a potom popri rieke Morača. Prechádzame okolo národného parku Biogradska Gora, uzučká cesta, serpentíny, zápchy, kolóny... už sme chceli byť dávno omnoho ďalej, ale keďže sa už hodinu vlečieme v kolóne, nakoniec sme sa rozhodli urobiť si prestávku pri kláštore Morača.
Kláštor Morača
Začína byť vážne teplo. Parkovisko je poloprázdne, ale pri kláštore sa nazbieral celkom slušný počet návštevníkov. Je to tu veľmi pekne udržiavané, príjemné prostredie... Ponáhľame sa ďalej, dnes už chceme spať v kotorskom zálive, tak sme si kláštor prezreli len zvonku a pokračujeme do Cetinje.
Kláštor Morača







Po ceste do Cetinje - sme si neodpustili, samozrejme

Cetinje - kultúrne centrum Čiernej Hory
Do Cetinje sme dorazili okolo obeda. Nikde nikto, centrum nie je priamo v meste veľmi dobre značené, tak sme zaparkovali na prvom príhodnom mieste a ideme sa najskôr najesť, pretože je tu 43 stupňov a to už začína byť povážlivé. Keď som sa v zatienenej reštike opýtala čašníka, kde je tu centrum, teda najlepšie kláštor Cetinje, pozrel sa na mňa ako na blba a povedal mi, že veď v centre práve ste. Naozaj sme boli. Kláštor bol odtiaľ len asi 500 metrov. Už sa nám v tom teple asi začínali scvrkávať mozgové bunky.
Cetinje je historické kráľovské hlavné mesto Čiernej Hory a súčasné sídlo prezidenta, zároveň je to aj náboženské centrum pravoslávnej cirkvi. V tom neuveriteľnom teple sme si dali len rýchlu prechádzku ku kláštoru, do priľahlého parku a námestíčiek...
Cetinje - 43 stupňov

Centrom Cetinje





Miestny "Goran Drtič" ako ich volá Kreky...na jednom CD, čo sme si tu kúpili, je citát od hudobníka menom Rambo Amadeus. Vážne.

Ak by to niekoho zaujímalo, tak do Vatikánu je to 568 km a do Louvru 1477 km.

"Manastir Crnojeviča"


Kláštor Cetinje








Pohľad na Cetinje zo stúpania do národného parku Lovčen

Musíme sa ponáhľať, už je poobedie a my máme pred sebou ešte národný park Lovčen, na kraji ktorého Cetinje leží, s Njegošovým mauzóleom a potom večerný zostup do kotorského zálivu.
Súvisiace články:
Čierna Hora road trip štart - cesta tam
Čiernohorským pobrežím až k albánskym hraniciam
"Kláštornou cestou" ku Skadarskému jazeru
Cez pohorie Rumija do Starého Baru
Oddych vo Valdanos a cesta do Durmitoru
Vyhliadkové fotosafari srdcom durmitorských hôr
Pivské jazero a návrat podvečerným Durmitorom