
Dvaja mladí vedci z oddelenia Lineárneho šťastia dostanú šancu vydať sa na výpravu práve tam, na 76. poschodie, kde sa má nachádzať množstvo tajomných artefaktov, ktoré akademici z nižších poschodí nevyhnutne k svojmu výskumu potrebujú, ako napríklad ideálna čierna skrinka či granulované dôvody optimizmu a vedúci oddelenia Zmyslu života by odtiaľ chcel získať Túžbu neokrídlenú prízemnú... Keď sa tam však naši dvaja odvážni vedci dostanú, zistia, že 76. poschodie ovláda Veľká Trojka (v skutočnosti štyria), samozvaný výbor byrokratických vládcov, a musia sa zúčastniť jej zasadania. Mozgy Trojky sú odpojené od logickej reality a fungujú len na byrokratické reflexy, vydávajú stále nezmyselnejšie nariadenia a nad všetkým sa vznáša hrozivý tieň Veľkej guľatej pečiatky.
Zaujímavé je, že príbeh Pohádky o Trojce, inak voľného pokračovania románu Pondelok začína v sobotu, existuje v dvoch verziách. Vznikol v roku 1976 a vyšiel časopisecky, ale, celkom pochopiteľne, knižné vydanie totalitná moc zakázala a tak existoval v samizdatoch a oficiálne vyšiel knižne až po dvadsiatich rokoch v čase perestrojky. Tento príbeh je vynikajúca satira byrokratického systému, a to nielen toho sovietskeho. Je to satira o večnej byrokracii a o tom, aké ťažké je vyhrať boj s byrokratickými mlynmi. Je to ironická pocta arogantnej kádrovej moci v prejavoch rôznych súdruhov (starých aj novodobých), ako je napríklad prejav súdruha akademikom pri príležitosti spustenia nového výťahu:
"Výtah, soudruzi, je vysoce výkonný zdroj pohybu, to prosím především. A rovněž tak dopravní prostředek. Výtah - to musí být něco jako sklápěčka: Přijede, vysype a hajde zpátky. To za prvé. Našemu provoznímu úseku je už dávno známo, že mnozí soudruzi vědci, některé nejmenované akademiky nevyjímaje, nedovedou s výtahem zacházet. S tím bojujeme, tomu se snažíme zabránit. Máme v plánu účinný opatření - zřídíme příslušný zkoušky a na jejich základě budeme vydávat řidičský průkazy kategorie V (výtah), a to bez ohledu na osoby a funkce... Uvažujeme i o zavedení titulu vzorného uživatele výtahu... A tak dále. To za druhé. Ale soudruzi montéři musí ze svý strany zajistit bezporuchovej provoz. A žádný výmluvy na objektivní potíže, abychom si rozuměli. My razíme požadavek Výtah pro každého. Bez ohledu na osoby a funkce. Náš výtah musí vydržet i přímý zásah totálně nepoučenýho akademika."
Ak by sa ešte náhodou niekomu zdalo, že práve dnes je doba, kedy sa každý len ponáhľa a nemá na nikoho a na nič čas, ale kedysi to tak samozrejme vôbec nebolo, tak hneď prvá strana Pohádky o Trojce vás vyvedie z omylu (a potvrdí, aké nadčasové toto dielko je): "Většina mých kamarádů a známých neustále někam spěchala, pořád cosi nemohla stihnout, trvale žila pod tlakem nějakých skluzů a prošvihnutých termínů..." A to bolo napísané v roku 1967, prosím pekne. A čo sa týka tej všemocnej byrokracie, pre mňa nezabudnuteľná a absolútne dokonalá je pasáž, kde má predseda Trojky prejav k mimozemšťanovi Konstantinovi (vy teda tvrdíte, občan Konstantinov, že ste mimozemšťan, návšteva z inej planéty. akými dokumentmi nám môžete toto tvrdenie doložiť? nemáte doklady? ako vás máme identifikovať keď nemáte doklady? spis odročiť!), na ktorú tesne dosahuje duet predvolávania spisu brontosaura a intelektuálny výbuch staručkého vynálezcu ("Jde o vrcholný úspěch ve využívaní neutronového megaloplazmatu! Rotor pole v divergentním modu graduje podél spinu a tadyklenc, teda vně vnitru, metamorfuje matérii otázky ve spirituální energetický smrště, ze keterejchžto se line synekdocha odpovídaní..." No uznajte. Esencia čistej dokonalosti.
Bratia Strugackovci mi už dokázali, že okrem originálneho pravoverného scifi dokážu napísať napríklad aj klasickú komornú detektívku v štýle Agathy Christie (hoci s mimozemšťanmi, ale to by neboli oni), a teraz aj to, že dokážu napísať rozprávku sršiacu satirickým humorom (tiež s mimozemšťanmi, okrem iného), ktorá je neúprosným satirickým podobenstvom byrokracie ako takej, so všetkou jej došlou a odoslanou korešpondenciou, protokolmi a obežníkmi, (niekedy nezmyselnými) nariadeniami a vyhláškami, s nezabudnuteľnými vetami typu "Můj mozek se i nadále halil do jedovatých par reklamační frazeologie..." či "staleté exponáty nesporné historické hodnoty, chráněné státem a znetvořené těžkými litinovými informačními deskami, které toho byly neklamným dokladem".
Arkadij Strugackij, Boris Strugackij - Pohádka o Trojce
Vydal: Triton, 2012